ТЕНДЕНЦІЇ | Рейтинг CEO 6 листопада 2014 р.

Найкращі керівники світу 2014

У листопаді цього року видання Harvard Business Review представило свій новий перелік найрезультативніших керівників світу — «The Best-Performing CEOs in the World».

Джефф Безос (Jeff Bezos) - найкращий керівник світу 2014
За словами авторів переліку, їхньою метою було з’ясувати, завдяки чому керівники глобальних компаній спромагаються демонструвати стабільно-високі результати протягом тривалого періоду часу. У вищезазначеному списку — 100 лідерів, які представляють 22 різні національності, а також багатоманітність особистісних цінностей та управлінських стилів.

Результативність у цифрах

«Ми вирішили підійти до справи по-науковому, — зазначають автори переліку. — Тому цей рейтинг базується не на усних свідоцтвах і не на репутації керівника, а на конкретних цифрах, а саме — на збільшенні сукупного доходу акціонерів та зростанні ринкової капіталізації фірми».

Компанії, які очолюють CEO, що опинилися в першій половині списку, стабільно генерують сукупний дохід акціонерів на рівні 1,350% (або середньорічний дохід на рівні 26, 2%) впродовж усього часу перебування цього керівника на посаді.

«Ми розуміємо, що управлінська результативність, — це набагато більше, ніж забезпечення доходу для інвесторів, — зазначають дослідники. — Людина, яка очолює компанію, мусить також створювати цінність у площинах, де точні вимірювання майже неможливі (наприклад, наявність стратегічної візії, якість довгострокового планування, рівень вдоволеності персоналу і клієнтів), але задля досягнення максимальної об’єктивності ми сфокусувалися на тому, що сьогодні можливо вимірювати».

«Ми переконалися, що можна базувати свою діяльність на цінностях и при цьому здобути повагу Уолл-стріт, — сказав у розмові з головним редактором HBR Аді Ігнатіусом (Adi Ignatius), засновник Starbucks Говард Шульц (Howard Schultz) (54-те місце у переліку). — Але єдиним інгредієнтом, що працює у сучасному бізнес-середовищі, є результативність — тож ми мусимо досягати певних результатів».

Проте дослідники все ж таки звернулись до Reputation Institute (консалтингова компанія, яка щороку складає репутаційні переліки глобальних корпорацій) з проханням проранжувати компанії, що очолюються керівниками з переліку. На жаль, сильної кореляції між прагненням керівників чинити добро, дбаючи про персонал, громаду та довкілля, і фінансовими результатами бізнесу поки що не виявлено. Хоча кілька «зірок» з переліку найрезультативніших CEO світу також зайняли чільні місця у списку Reputation Institute; зокрема, Джефф Безос опинився на 4-й позиції. У складі ж першої трійки репутаційного переліку, — Мартін Вінтеркон (Martin Winterkorn), голова Volkswagen; Ларс Серенсен (Lars Sorensen), керівник Novo Nordisk; та Нік Хеєк (Nick Hayek), який очолює Swatch.

Особливості переліку

У переліку найрезультативніших керівників світу лише дві жінки — це Дебра Кафаро (Debra Cafaro), керівник інвестиційного трасту Ventas, та Керол Мейровіц (Carol Meyrowitz), CEO торгівельної мережі TJX. Середній вік керівників, представлених у списку, становить 59 років. (Приблизно такі ж характеристики притаманні цілій групі CEO, що стала предметом дослідження: жінки в ній складають 3%, а середній вік керівників — 58 років.)

Тринадцять керівників належать до національностей, відмінних від тих, які представлено у країнах, де базуються їхні компанії. Хоча ще зарано говорити про формування глобального ринку праці для управлінців найвищого рангу, ця цифра вдвічі перевищує аналогічний показник з минулорічного переліку.

Кожний із 100 представлених у переліку керівників йшов до успіху власним шляхом. Але виглядає, що є дві основні дороги, котрі приводять на вершину управлінського успіху. Так, біля 25% CEO мають ступень MBA і приблизно стільки ж — інженерну освіту.

Топ-10 найкращих CEO світу 2014

Топ-10 найкращих CEO світу 2014

Даний перелік вже вдруге очолює Джефф Безос (Jeff Bezos), засновник Amazon. На перший погляд, це здається парадоксальним — адже дуже часто ця компанія розчаровувала і аналітиків, і інвесторів. Ціни на акції Amazon не раз зазнавали дуже різких коливань; і, крім усього, нерідко компанія оголошує про квартальні збитки, хоча при цьому обсяги її продажу можуть зростати. Проте Безос демонструє просто неймовірну стійкість перед тисками Уолл-стріт, роблячи ставки на майбутнє. У підсумку Amazon довела свою спроможність стабільно генерувати доходи для акціонерів у сумах, про які більшість гравців можуть лише мріяти.

Чому інженерний диплом допомагає

Якщо керівник, інженер за фахом, успішно управляє технічною компанією — це цілком зрозуміло. Втім, генеральні директори з інженерними дипломами не менш успішно очолюють фірми з інших сфер діяльності. Серед них — Карлос Альвес де Бріто (Carlos Alves de Brito), голова Anheuser-Busch InBev; Джефрі Спречер (Jeffrey Sprecher), керівник Intercontinental Exchange; та Карі Стадай (Kari Stadigh), генеральний директор страхової компанії Sampo.

«Вивчення технічної справи розвиває в індивіда практичну, прагматичну зорієнтованість, — говорить Нітін Норіа (Nitin Nohria), декан Гарвардської бізнес-школи (інженер-хімік за фахом). — Інженер створює щось, що повинно працювати — це може бути машина, структура чи організація; і ще, вивчення технічних дисциплін культивує вміння робити речі ефективно і надійно, а також думати про запас міцності та про взаємозалежність витрат та отриманих результатів». «Слідування цим засадам вкрай важливо, коли замість машини ми маємо справу з організацією», — підсумовує Норіа.

Джеймс Сітрін (James Citrin), рекрутер управлінських кадрів, звернув увагу на цікаву тенденцію: керівники, яких компанія винаймає ззовні, з більшою ймовірністю мають інженерний диплом, ніж CEO, призначені з-поміж інсайдерів. «Приймаючі кадрові рішення, члени ради директорів виходять з того, що призначення зовнішніх кандидатів ризикованіші — наявність же в претендента інженерної освіти розглядається як засіб мінімізації ризику», — зауважує Сітрін. Чому це так? «Тому що інженери володіють “архітектурним” типом мислення та підходять до розв’язання проблем з позицій логіки», — пояснює свою думку Сітрін, додаючи, що якщо йдеться про управління компанією з творчої галузі, скажімо, зі сфери рекламного бізнесу чи індустрії моди, інженерна освіта може стати для кандидата мінусом.

Винагорода керівників

Також дослідники проаналізували компенсаційні пакети, які отримують керівники, що увійшли до переліку. У співпраці з компанією Equilar було вивчено інформацію щодо суми винагороди 68 CEO (ще 32 лідера проживають у країнах, де дані про рівень оплати отримати неможливо). Нижче представлено висновки, зроблені на підставі цього аналізу.

Рівень винагороди американських керівників вищий. Зрештою, навряд чи це висновок когось може здивувати. Середня сума винагороди американських керівників, що фігурують у переліку, сягає $12,1 млн. в рік; натомість у випадку їхніх колег з інших країн ця цифра становить $6,4 млн. Найвищим є рівень компенсації Роберта Айгера (Robert Iger), голови Disney (60-та позиція в переліку), який отримує $34,3 млн. За даними Equilar, 13 керівників із США заробляють більше, ніж Айгер; а найбільшу суму компенсації отримує засновник Cheniere Energy Шаріф Сукі (Charif Souki) — 2013-го року вона склала $141, 9 млн.

Найкращі CEO отримують більше. Минулого року середня сума винагороди керівників компаній S&P 500 сягнула $10,1 млн. Це на 20% нижче, ніж винагорода, котру отримають лідери з переліку найрезультативніших CEO світу. Більше того, оскільки ці лідери забезпечують високий рівень доходу для акціонерів у тривалій перспективі, вартість їхніх акцій та опціонів стабільно зростає.

Інколи засновники «заробляють» менше. Джефф Безос, хоча і очолює перелік, за рівнем компенсації знаходиться на 99-му місці серед 100 своїх колег. 2013-го його зарплата становила $81 тис., а загальна сума винагороди $1,7 млн. Але хоча Безос і не вражає цифрами своїх компенсаційних пакетів, частка його участі в Amazon складає 18%. Отже, щоразу, коли акції компанії дорожчають на один долар, власний капітал її засновника збільшується на $84 млн. За деякими розрахунками, Безос є 20-ю найбагатшою людиною світу.



ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ:
КНИГИ ДЛЯ РОЗВИТКУ:
Серійний переможець. 5 дій для створення вашого циклу успіхуСерійний переможець. 5 дій для створення вашого циклу успіху
Як стати експертом. Шлях до майстерностіЯк стати експертом. Шлях до майстерності
Емоції на роботі. Як вони сприяють нашій успішностіЕмоції на роботі. Як вони сприяють нашій успішності

МЕТОДОЛОГІЯ: Стратегія, Маркетинг, Зміни, Фінанси, Персонал, Якість, IT
АКТУАЛЬНО: Новини, Події, Тренди, Інсайти, Інтерв'ю, Рецензії, Бізнес-навчання, Консалтинг
СЕРВІСИ: Бізнес-книги, Робота, Форуми, Глосарій, Цитати, Рейтинги, Статті партнерів
ПРОЄКТИ: Блог, Відео, Візія, Візіонери, Бізнес-проза, Бізнес-гумор

Сторінка Management.com.ua у Facebook    Менеджмент.Книги: телеграм-канал для управлінців    Management Digest у LinkedIn    Відслідковувати нас у Twitter    Підписатися на RSS    Поштова розсилка


Copyright © 2001-2024, Management.com.ua

Менеджмент.Книги

телеграм-канал Менеджмент.Книги Менеджмент.Книги — новинки, книжкові огляди, авторські тези і цінні думки з бізнес-книг. Підписуйтесь на телеграм-канал @books_management



➥ Дякую, я вже підписана(-ий)