Ігор Катерняк, керівник проекту "UDL System — система дистанційного навчання в Україні"

Бізнес-освіта та технології електронного дистанційного навчання


 
На зламі двох тисячоліть ми знаходимося на шляху до суспільства знань, де інформація, навики та компетентність стануть рушійною силою соціального та економічного розвитку. А вислів "Хто володіє інформацією, той володіє світом!" з кожним днем стає все менш актуальним. Людина загубилася в сучасному інформаційному просторі. Як трансформувати величезний потік інформації, який проходить через нас, в знання, як відібрати те, що буде потрібне завтра?

Мистецтво управління знаннями є необхідною складовою конкурентноздатності та розвитку в сучасних умовах глобалізації, які тісно пов'язані з високотехнологічним виробництвом та передовим менеджментом, передачею знань і розвитком телекомунікаційних та інформаційних технологій. Українські компанії, які ще 5 років тому орієнтувалися лише на інноваційні продукти, сьогодні для забезпечення конкурентноздатності впроваджують нові технології у виробництво та управління і потребують талановитих людей з практичними навиками управління бізнесом та сучасними інформаційними технологіями (Інтернет).

Розробники телекомунікаційних та інформаційних технологій пропонують підприємствам нові ефективні інструменти та комплексні рішення бізнес-управління, що, в свою чергу, впливає на розвиток навчальних технологій, трансформує педагогіку, систему освіти та освітній бізнес. З одного боку, підприємці потребують (без відриву від виробництва) постійного доступу до навчальних ресурсів, тісно пов'язаних із практикою. З іншого боку, навчальні заклади намагаються надавати дедалі кращі освітні послуги, перемагати у конкурентній боротьбі на ринку.

Розширювати свою діяльність здатний тільки той вищий навчальний заклад, який впроваджує нові методи викладання, такі, як аналіз випадків із життя як українських, так і глобальних компаній (кейсове навчання), і залучає до навчального процесу професіоналів та експертів з бізнесу. Щоб зробити процес навчання більш гнучким, для клієнтів, застосовуються вечірня та заочна форми навчання. Найефективнішим засобом навчання для бізнесу, шкіл та окремих осіб у наступні десять років повинно стати електронне навчання через Інтернет та розвиток навчальної Web-індустрії. За даними компанії СІSСО, цього року понад 70 мільйонів людей у світі отримують освіту через Інтернет.

На сучасному етапі розвитку дистанційного навчання науковці, викладачі та адміністратори вищих навчальних закладів враховують результати великої кількості досліджень та експериментів, проведених у Північній Америці та Західній Європі. Хтось має більший досвід, хтось — менший, але провідні університети світу (глобальні університети) об'єднуються для досягнення своїх цілей, для забезпечення стандартів навчання та якості. Наприклад, 20 жовтня 2000 року у Бельгії відбувся самміт ректорів університетів ряду країн Європи, де був підписаний меморандум про створення Європейського віртуального університету. Найавторитетніші університети Англії отримали 400 млн фунтів стерлінгів від свого уряду для створення електронного університету (Е-University).

В Україні сьогодні нараховується лише близько 500000 користувачів Інтернету (1%), але аналітики прогнозують, що у 2002 році їх кількість зросте майже у п'ять разів. Отже, Україні, щоб посісти гідне місце у світовому співтоваристві, що стрімко набуває ознак інформаційного суспільства, а його економіка стає економікою знань, належить створити сприятливі фінансові умови, законодавчий та правовий простір для наукових досліджень, практичних експериментів та приватних ініціатив у галузі освітніх послуг.

У травні 2000 року в Україні успішно стартував проект розвитку дистанційного навчання UDL System, заснований на партнерстві 26 організацій (б університетів, 9 бізнес-шкіл, 8 центрів підтримки бізнесу, Інтернет-провайдери, науково-дослідницькі інститути). Метою проекту є впровадження сучасних технологій дистанційного навчання у бізнес-освіту та сприяння професорсько-викладацькому складу навчальних закладів у плані опанування методик та технологій дистанційного викладання (використання мульті-медіа та телекомунікаційних мережевих технологій у навчальних програмах).

UDL System, розвиваючи електронну систему дистанційного навчання в Україні, підтримує інтеграційні процеси в Європі через: обмін та сертифікацію навчальних програм, спільні дослідження та впровадження новітніх педагогічних та технологічних рішень у навчальний процес. Очікується, що внаслідок реалізації недавнього Указу Президента України Л. Кучми "Про заходи з розвитку національного компоненту глобальної інформаційної мережі "Інтернет" та забезпечення широкого доступу до нього в Україні" прискориться формування необхідної законодавчої бази і, таким чином, буде ліквідовано дезорганізацію сфери інтернет-послуг в Україні.

Статтю було написано для журналу "Синергія"


Відгук

Сергій, sergey_solomyany@ukr.net
прочитавши цю статтю я дуже зацікавився і мені дуже хотілося знайти інформацію про саме методику викладання дисциплін за дист. формою навчання. Дуже дякую.
2004-11-06 08:18:36
Відповісти

Якщо Ви бажаєте подискутувати із конкретним читачем, то це можливо робити безпосередньо в нашому форумі.

Ваше ім'я:
E-mail:
Коментарі: 
 

  
Синергія
Журнал "Синергія"

bigmir)net TOP 100

МЕТОДОЛОГІЯ: Стратегія, Маркетинг, Зміни, Фінанси, Персонал, Якість, IT
АКТУАЛЬНО: Новини, Події, Тренди, Інсайти, Інтерв'ю, Рецензії, Бізнес-навчання, Консалтинг
СЕРВІСИ: Бізнес-книги, Робота, Форуми, Глосарій, Цитати, Рейтинги, Статті партнерів
ПРОЄКТИ: Блог, Відео, Візія, Візіонери, Бізнес-проза, Бізнес-гумор

Сторінка Management.com.ua у Facebook    Менеджмент.Книги: телеграм-канал для управлінців    Management Digest у LinkedIn    Відслідковувати нас у Twitter    Підписатися на RSS    Поштова розсилка


Copyright © 2001-2024, Management.com.ua