Назва: Антикрихкість. Про (не)вразливе у реальному житті
Автор(и): Насім Талеб
Видавництво: "Наш Формат", — 2021
Опис:
Оригінал (англ.): "Antifragile: Things That Gain from Disorder" by Nassim Nicholas Taleb
Наше життя неможливе без хаосу, мінливості та стресу, які постійно тиснуть на нас. В умовах невизначеності ми прагнемо сталості, однак саме вона стає перешкодою на шляху до розвитку. Дивовижно, та завдяки невизначеності і впливу змін люди, речі та цілі системи можуть еволюціонувати й ставати кращими.
Цю рису Насім Талеб називає антикрихкістю й окреслює прості правила, які допоможуть обернути непередбачуваність і невизначеність на джерело самовдосконалення. Ба більше, ця властивість дає користь як людям, так і компаніям і навіть країнам, а коло питань, які допомагає з’ясувати книжка, надзвичайно широке — від методу помилок, оцінювання ризику до політики, освіти й медицини.
Чому ця книжка
«Антикрихкість» — це детальна інструкція з виживання у світі, де правлять Чорні лебеді. Це одна з книжок усесвітньо відомої серії «Невизначеність» (Incerto), до якої входять також «Чорний лебідь», «Обдурені випадковістю» та «Прокрустове ложе». На думку самого автора, «Антикрихкість» — найважливіша його праця.
Для кого книжка
Книжку варто всім, хто цікавиться теорією ймовірності, математикою, філософією, системним аналізом та літературою.
ЦИТАТИ ˅
Про функціонування в умовах невизначеності
Антикрихкість любить випадкове й невизначене, що означає — і це дуже важливо — любов до помилок, точніше, до певного розряду помилок. Антикрихкість дає нам змогу функціонувати в умовах невизначеності, коли ми не до пуття відаємо, що робимо — і все одно досягаємо успіху. Скажу просто: робити ми вміємо краще, ніж думати, — саме завдяки антикрихкості. По-моєму, завжди краще бути антикрихким невігласом, ніж дуже кмітливим і крихким.
Про Чорних лебедів
Чорні лебеді (з великої літери) — це непередбачувані рідкісні події великого масштабу, які спричиняють серйозні наслідки. Непередбачувані для окремого спостерігача. Назвімо такого підсліпуватого спостерігача «індичкою» — ці події стають для нього повною несподіванкою і завдають шкоди, мов День подяки для індички. Я стверджую, що історію роблять «чорнолебедині», рідкісні події, а ми натомість займаємося тонкими нюансами звичайного, розробляємо моделі, формулюємо теорії, будуємо концепції, які не допомагають ані побачити Чорних лебедів, ані оцінити ймовірність їхньої появи.
Про антикрихкість
На щастя, природа-мати — завдяки антикрихкості — найкращий фахівець із рідкісних подій і найкраще дає раду Чорним лебедям. Мільярди років вона якось виживає без командно-адміністративних розпоряджень випускників Ліги плюща, яких розсадили по директорських кріслах. Антикрихкість — це не просто засіб від Чорних лебедів; зрозуміти її — означає перестати боятися рідкісних подій, які й творять історію, технологію, науку, все на світі.
Про автора:
Насім Ніколас Талеб (Nassim Nicholas Taleb) — лівансько-американський філософ, математик, науковець. Працював на керівних посадах у брокерських фірмах Лондона і Нью-Йорка. Колишній біржовий аналітик, засновник хедж-фонду Empirica Capital LLC. Викладав у кількох університетах, зокрема в Нью-Йоркському та Оксфордському. Видатний літератор, письменник, знаний у всьому світі відкриттям феномену Чорних лебедів.
Зміст:
- Пролог
Книга перша. Вступ до антикрихкості
- Розділ 1. Між Дамоклом І Гідрою
- Розділ 2. Гіперкомпенсація і гіперреакція скрізь
- Розділ 3. Кіт і пральна машина
- Розділ 4. Те, що мені шкодить, робить інших сильнішими
Книга друга. Модерна епоха заперечує антикрихкість
- Розділ 5. Базар і скляний офіс
- Розділ 6. Скажіть їм, що я люблю (обмежену) випадковість
- Розділ 7. Наївне втручання
- Розділ 8. Прогноз — дитя модерності
Книга третя. Світ без передбачень
- Розділ 9. Товстун Тоні і крихкороби
- Розділ 10. Сенека навспак
- Розділ 11. Ніколи не одружуйся з рок-зіркою
Книга четверта. Про антикрихкість: опціональність, технологія, розумність
- Розділ 12. Солодкий виноград Фалеса
- Розділ 13. Повчіть птахів літати
- Розділ 14. «Дві великі різниці»
Фрагменти:
ІНШІ КНИГИ АВТОРА (Насім Талеб):
|