Назва: Речі, що змінили світ. Історія економіки в 50 винаходах
Автор(и): Тім Гарфорд
Видавництво: "Наш Формат", — 2018
Опис:
Оригінал (англ.): "Fifty Inventions That Shaped the Modern Economy" by Tim Harford
Прості винаходи можуть запускати глобальні процеси й фундаментальні перетворення. Вони зміщують баланс економічних сил, визначають переможців і переможених, змінюють соціальні відносини та відкривають тисячі нових можливостей. А ще розповідають історію про те, як змінюється й функціонує наш світ.
Яким чином винайдення грамофона поглибило нерівність у статках? Який вплив на бізнес мав винахід бритви Gillette? Чому поява кондиціонерів для повітря стала не лише питанням комфорту в домівках, а й заселення цілих територій?
Чому ця книжка
Тім Гарфорд обрав 50 речей, які змінили наш світ та зробили життя таким, яким воно є сьогодні. Кожен винахід — це не лише історія про людські ідеї, а й про невидимі для ока процеси та складні системи, що нас оточують.
Для кого книжка
Книжка для найширшого кола читачів, всіх, хто цікавиться економікою, історією, суспільними процесами.
ЦИТАТИ ˅
Про паспорти
Протягом більшої частини людської історії паспорти не були так поширені й не використовувалися так часто. Раніше паспорт являв собою, по суті, погрозу: то був лист від певної могутньої особи, яким вона прохала всіх, хто міг би перестріти подорожнього, безперешкодно пропустити його далі, а то... Сама ідея паспорта як охоронної грамоти з’явилася ще в біблійні часи. Захист, який він давав, був привілеєм, а не правом.
Про готову вечерю
Індустріалізація харчування, символом якої стали «телевечері», змінила нашу економіку під двома важливими оглядами. Вона звільнила жінок від багатогодинного порання на кухні й усунула важливу перешкоду на шляху до професійної кар’єри. А проте, зробивши «пусті калорії» значно доступнішими, ця сама індустріалізація харчування запустила процес гладшання людства.
Про айфони
Економіст Маріана Маццукато склала список 12 ключових технологій, завдяки яким смартфони стали можливі. 1: крихітні мікропроцесори. 2: мікросхеми пам’яті. 3: твердотільні накопичувачі. 4: рідкокристалічні дисплеї. 5: літієві акумуляторні батареї. Усі ці технології важливі для того, щоб айфон та й будь-який смартфон могли реально функціонувати... Деякі з них не просто важливі, а й абсолютно необхідні. Та коли Маріана Маццукато склала оцей список технологій і дослідила їхню історію, виявилося дещо, що її вразило. Ключова фігура в розробці айфона — то аж ніяк не Стів Джобс. То дядько Сем. Усі 12 технологій з’явилися завдяки істотній підтримці урядових структур, і найчастіше саме американських.
Про автора:
Тім Гарфорд (Tim Harford) — економіст, головний оглядач Financial Times, ведучий на BBC Radio 4. У 2014-му став економічним коментатором року, а у 2015-му отримав нагороду Королівського статистичного товариства за досягнення в журналістиці. Лауреат письменницької премії Товариства бізнес-економістів за 2014-2015 роки. Запрошений лектор в Оксфорді. Автор кількох бестселерів, зокрема книжки «Шкереберть. Як творчий безлад може змінити життя на краще».
Зміст:
- 1. Плуг
- Вступ
Частина перша. Переможці та невдахи
- 2. Грамофон
- 3. Колючий дріт
- 4. Відгуки про продавця
- 5. Пошук у гуглі
- 6. Паспорти
- 7. Роботи
- 8. Соціально зорієнтована держава
Частина друга. Винаходи, що змінюють наш спосіб життя
- 9. Харчові суміші для немовлят
- 10. «Телевечеря»
- 11. Протизаплідні таблетки
- 12. Відеоігри
- 13. Маркетингові дослідження
- 14. Кондиціювання повітря
- 15. Універсальний магазин
Частина третя. Винайдення нових систем
- 16. Електрогенератор
- 17. Транспортний контейнер
ІНШІ КНИГИ АВТОРА (Тім Гарфорд):
|