Назва: Погані самаряни. Міф про вільну торгівлю та невідома історія капіталізму
Автор(и): Ха-Юн Чанґ
Видавництво: "Наш Формат", — 2023
Опис:
Оригінал (англ.): "Bad Samaritans: The Myth of Free Trade and the Secret History of Capitalism" by Ha-Joon Chang
Професор Кембриджу Ха-Джун Чанґ розкриває справжню історію становлення клубу багатих країн — жорстку битву імперій та колоній за економічний суверенітет, технології, власну промисловість і ринки збуту. Тут були і військовий примус до нерівноправних договорів та скасування ввізних мит, і заборона колоніям обробляти власну сировину, і безсоромний протекціонізм багатих країн, і крадіжка патентів та технологій.
Часи колоніалізму минули, але цинізм у міжнародній економіці не зник. Такі міжнародні організації, як МВФ, Світовий банк і СОТ, — свідомо чи ні — продовжують наполегливо радити бідним країнам беззастережно відкривати ринки, скасовувати ввізні мита й не розвивати власної промисловості. Раніше такі поради підкріплювали гарматними пострілами, тепер — неоліберальною економічною теорією.
Що слід робити Україні, щоб позбутися статусу сировинної колонії й отримати економічний суверенітет, читайте у книжці.
Чому ця книжка
Автор безліччю історичних прикладів доводить, що увійти до клубу багатих країн — це значить жорстко захищати національні інтереси, не приймати на віру поради багатих країн, жертвувати короткостроковими споживацькими вигодами заради розбудови власної промисловості. І головне — не боятися взяти власну долю у власні руки.
Для кого
Для якнайширшого кола читачів, усіх, хто цікавиться тим, як функціонує економіка та міжнародна торгівля.
ЦИТАТИ ˅
Про «економічне диво» Кореї
Корейське «економічне диво» стало результатом виваженого та прагматичного поєднання ринкових стимулів і державного управління. Уряд Кореї не мав наміру придушити ринок, як це робили комуністичні держави. Але й не йняв сліпої віри у вільну торгівлю. Хоча корейці серйозно ставилися до ринків, вони усвідомлювали, що їхній стратегії необхідне державне корегування.
Торгівля й економічний розвиток
Важливість міжнародної торгівлі для економічного розвитку складно переоцінити. Але вільна торгівля — це не найкращий шлях. Торгівля сприяє економічному розвитку економіки тільки тоді, коли країна застосовує поєднання протекціонізму і відкритої торгівлі, постійно адаптуючись до змін у потребах і можливостях. Торгівля насправді є надто важливою для економічного розвитку, щоб віддавати її на поталу теоретикам вільного ринку.
Про автора:
Ха-Джун Чанґ (Ha-Joon Chang) — відомий корейський економіст, колумніст газети Guardian, викладає економіку в Кембриджському університеті. Консультував Світовий банк і Європейський інвестиційний банк.
Зміст:
- Слова вдячності
- Пролог. Мозамбікське економічне диво
- Розділ 1. Lexus і оливкове дерево: новий погляд
- Розділ 2. Подвійне життя Данієля Дефо
- Розділ 3. Моєму шестирічному синові потрібна робота
- Розділ 4. Фін і слон
- Розділ 5. Експлуатація людини людиною
- Розділ 6. Windows 98 у 1997 році
- Розділ 7. Місія нездійсненна?
- Розділ 8. Заїр та Індонезія
- Розділ 9. Ліниві японці і злодійкуваті німці
- Епілог. Сан-Паулу, жовтень 2037 року
- Примітки
ВІДГУКИ ˅
«Розумна, жвава та провокаційна книга, яка пропонує нам нові переконливі способи поглянути на глобалізацію». — Джозеф Стігліц, нобелівський лауреат з економіки
* * *
«Зрозумілою мовою про складні економічні явища та економічну політику. Must read для державників, управлінців та бізнесменів». — Віктор Галасюк, президент Української асоціації Римського клубу, доктор економічних наук
ІНШІ КНИГИ АВТОРА (Ха-Юн Чанґ):
|