Назва: Мислення розвідника. Як припинити обманювати себе й побачити найкраще рішення
Автор(и): Джулія Ґалеф
Видавництво: "Наш Формат", — 2023
Опис:
Оригінал (англ.): "The Scout Mindset: Why Some People See Things Clearly and Others Don't" by Julia Galef
Чому люди наполегливо обстоюють власну правоту, захищають політичних улюбленців чи релігійні погляди? Як тема вакцинування може розділити світ на ворожі табори? Чому люди стають жертвами фінансових пірамід, а іншим вдається вирватися зі структури? Джулія Ґалеф пояснює ці й інші феномени мислення на прикладі поведінки солдата й розвідника.
Солдат обороняє власні міркування від загрозливих фактів. Для нього припуститися помилки — це зазнати поразки. Розвідник вивчає місцевість і складає карту. Для нього дізнатися, що він припустився помилки, — це зробити карту точнішою.
Чому ця книжка
Авторка послідовно пояснює, як зробити власну карту мислення точнішою, прибрати фільтр упередженості й почати міркувати ясніше. Джулія Ґалеф пише захопливо, із цікавими історіями й переконливими аргументами навіть у таких «заряджених» темах, як зміна клімату, переривання вагітності чи регулювання обігу зброї.
Для кого
Книжка стане цікавою тим, хто хоче навчитися дивитись на світ так, як його бачать розвідники.
ЦИТАТИ ˅
Про «вмотивоване міркування»
Навіть якщо ви ніколи не чули словосполуку «вмотивоване міркування», я впевнена, що це явище вам знайоме. Воно оточує вас повсюди з різними назвами: «заперечення», «сприймання бажаного як дійсного», «упередженість підтвердження», «раціоналізація», «трайбалізм», «самовиправдання», «надмірна впевненість», «омана». Вмотивоване міркування — такий основоположний складник нашого мислення, що навіть дещо незвично позначати його особливим терміном. Мабуть, це явище можна було б називати просто міркуванням.
Воно проявляється в тому, як радо люди діляться новинами, що підтримують їхні уявлення про Америку, капіталізм або сучасну молодь, водночас не беручи до уваги історій, які цих уявлень не підтримують.
Світ розвідників
Отже, якщо ваші інстинкти спонукають вас недооцінювати правду, це й не дивно, адже вони формувалися в іншому світі, придатнішому для мислення солдата. Наш світ дедалі більше винагороджує здатність ясно мислити, особливо в довготривалій перспективі. Тут ваше щастя майже не залежить від здатності пристосуватися до життя, від ваших здібностей і від соціальної групи, у якій вам випало народитися.
Цей світ дедалі більше стає світом розвідників.
Про автора:
Джулія Ґалеф (Julia Galef) — письменниця, філософиня науки, популяризаторка раціонального мислення, співзасновниця «Центру прикладної раціональності». Входить у раду директорів New York City Skeptics, веде подкаст Rationally Speaking.
Зміст:
- Вступ
Частина перша. Аргументи на користь мислення розвідника
- Розділ 1. Два типи мислення
- Розділ 2. Що захищає солдат
- Розділ 3. Чому істина цінніша, ніж ми усвідомлюємо
Частина друга. Розвиток самосвідомості
- Розділ 4. Ознаки мислення розвідника
- Розділ 5. Здатність розрізняти упередженості
- Розділ 6. На скільки відсотків ви впевнені?
Частина третя. Досягнення успіху без ілюзій
- Розділ 7. Як дати раду реальності
- Розділ 8. Мотивація без самообману
- Розділ 9. Вплив без надмірної впевненості
Частина четверта. Зміна мислення
- Розділ 10. Як помилятися
- Розділ 11. Зважайте на збентеження
- Розділ 12. Уникайте ефекту ехокамери
Частина п’ята. Переусвідомлення ідентичності
- Розділ 13. Як переконання перетворюються на ідентичність
- Розділ 14. Стримуйте свою ідентичність
- Розділ 15. Ідентичність розвідника
- Підсумки
- Подяки
- Додаток А. Прогнози Спока
- Додаток Б. Практика калібрування: відповіді
- Примітки
ВІДГУКИ ˅
«Ми багато знаємо про недосконалість мислення, але напрочуд мало — як це виправити в повсякденному житті. На щастя, книжка Джулії Ґалеф може змінити це. Прочитавши її, ви навчитеся ясніше мислити, точніше бачити і трохи рідше помилятися». — Адам Ґрант, доктор психології, автор бестселера «Давати і брати»
* * *
«Спираючись на дані науки й аргументи популярної культури, авторка досліджує людську здатність до самообману». — Філіп Тетлок, автор книжки «Суперпрогнозування»
|