Назва: Стратегування в умовах невизначеності
Автор(и): Володимир Савчук, Дмитро Ковальов
Видавництво: "Лабораторія", — 2024
Опис:
Методичний фундамент і покрокове керівництво з розроблення стратегічного плану підприємства згідно з технологіями сучасного стратегічного менеджменту
«Стратегування в умовах невизначеності» — це третя книга з авторської серії книг з управління бізнесом в умовах невизначеності від професора фінансів і стратегії Міжнародного інституту бізнесу (МІБ) і доктора наук з аналізу ризиків Володимира Савчука, написана спільно з експертом з питань розробки та імплементації стратегії і побудови ефективних бізнес-систем, бізнес-тренером та викладачем МІБ Дмитром Ковальовим.
Це видання є частиною серії книг з управління бізнесом в умовах невизначеності. У ній увагу читача акцентують на практиці стратегування. У першому розділі викладено зміст поняття невизначеності як середовища стратегування. Другий розділ присвячений характеристиці інструментів стратегічного управління, які добре зарекомендували себе в Україні і на Заході. Третій розділ містить покрокову інструкцію з розробки та написання стратегічного плану. В останньому розділі викладено передумови успішного виконання розробленої стратегії.
Чому варто прочитати
- Містить пояснення основних ідей стратегічного управління, але робить акцент на практичних інструментах їх реалізації. В кінцевому підсумку у читача з’являється ясність щодо того, що і як має бути зроблено для перекладу стратегічної ідеї в формат «дорожньої карти».
- Матеріали книжки будуть найбільше корисні для менеджерів і власників, які розуміють важливість побудови стратегічного процесу у своєму бізнесі.
Цільова авдиторія
Для власників і топменеджерів українських підприємств, які усвідомлюють важливість стратегічного управління і хочуть почати його втілювати, а також для студентів програм МВА українських бізнес-шкіл, викладачів і студентів магістерських програм з економіки вищих навчальних закладів.
ВІД АВТОРІВ ˅
Ця книга є частиною серії з чотирьох книг, яких об’єднує спільна мета — окреслити підходи, методи і технології управління підприємством на основі кількісних категорій. Два ключові чинники визначають зміст усієї серії. Це невизначеність як поточний стан навколишнього середовища й ухвалення рішень на основі кількісних даних в умовах невизначеності. Підходи, викладені в серії книг, мають загальну назву Business Intelligence. Так називається і перша книга серії.
Уся серія книг охоплює три сфери діяльності менеджерів, для яких використання принципів та інструментів Business Intelligence (ВІ) має вирішальне значення. Ця книга присвячена стратегічному управлінню, або стратегуванню в умовах невизначеності. Зміст цієї книги охоплює першу частину Business Intelligence, яка має назву Strategic Intelligence. Наступна складова ВІ — це фінансовий менеджмент, системно викладений у третій книжці серії. Четверта книга серії присвячена ризик-менеджменту.
Ключовою передумовою Strategic Intelligence є невизначеність як середовище для формування стратегії бізнесу. Так було завжди. Жодна зі стратегій, розроблених в історії бізнесу, не могла претендувати на однозначність, тобто неминучість стовідсоткової реалізації, Але про це не говорили з тією ясністю, яка потрібна для правильного сприйняття бізнес-середовища. Правильне сприйняття має максимально чітке тлумачення: невизначеність — це іманентний стан усього середовища людського існування, зокрема і підприємницької діяльності. Найрозсудливіші топменеджери і власники сприймали стратегію як гіпотезу про те, що буде з бізнесом у майбутньому. При цьому вони зайняли активну позицію до цієї гіпотези — прагнули досягти всього задуманого. Але не завжди виходило. А на питання «чому?» є проста відповідь: тому що «невизначеність».
Мета цієї книги — налаштувати читача на активне сприйняття невизначеності за допомогою двох факторів. Перший фактор — навчитися правильно розуміти і сприймати невизначеність. Традиційний детермінований причиново-наслідковий спосіб мислення тут не працює. Іншими словами, ми не повинні бути впевнені, що якесь дійство неминуче призведе до очікуваного ефекту. Це може статися або й не відбутися. Через «невизначеність». Можна лише сказати, що цей наслідок може мати місце з певною ймовірністю. Іншими словами, ви повинні навчитися мислити ймовірнісно! Чи легко це? Ні, але іншого шляху немає — життя змусить вас.
Другим фактором активного сприйняття невизначеності є використання ефективних технологій для прийняття стратегічних рішень, що здебільшого допускає неоднозначність (знову ж таки, невизначеність) кінцевого результату. Щоб швидко розібратися в цьому, потрібно уявити ситуацію, коли «не все сталося, як гадалося», але вам вдалося мінімізувати наслідки недосягнення поставлених цілей і зробити відповідні висновки. Ці висновки в своїй масі створюють досвід керівника, який у майбутньому дозволить йому бути ближче до поставлених стратегічних цілей. Саме ця практична філософія лежить в основі книги. В рамках книги це виглядає так: 1) навчитися розуміти, як приймати рішення в умовах невизначеності; 2) оволодіти адекватними інструментами стратегічного управління; 3) розробити стратегічний план; 4) прагнути до його реалізації, але розуміти, що зробити це на сто відсотків не завжди вийде (через невизначеність).
Про авторів:
Володимир Савчук — професор фінансів і стратегії Міжнародного інституту бізнесу (Київ), доктор наук з аналізу ризиків. У минулому — консультант Світового банку, викладач освітніх програм в Об’єднаному Віденському Інституті (JVI) та програм МВА в Києво-Могилянській бізнес-школі. Автор численних книг зі стратегічного, фінансового та ризик-менеджменту. Провів понад 150 консалтингових проєктів для українських підприємств та більш ніж 500 відкритих і корпоративних тренінгових програм для менеджерів.
Дмитро Ковальов — експерт із питань розробки та імплементації стратегії і побудови ефективних бізнес-систем, керівник проєктів з підвищення ефективності бізнесу, бізнес-консультант, бізнес-тренер та викладач Міжнародного інституту бізнесу.
ЗМІСТ ˅
- Від авторів
- Вступ
Розділ 1. Невизначеність як середовище стратегування
- 1.1. Стратегування як система ухвалення рішень в умовах невизначеності
- 1.2. Передумови успішного стратегування
- 1.3. Сутність невизначеності
- 1.4. Моделювання невизначеності
- 1.5. Ухвалення рішень
- 1.6. Стратегування в умовах невизначеності сталості
Розділ 2. Інструменти й технології стратегічного менеджменту
- 2.1. Базові поняття та визначення стратегічного менеджменту
- 2.2. Стратегічний процес
- 2.3. Класичні поняття стратегічного менеджменту
- 2.4. Стратегічна діагностика
- 2.5. Базові інструменти стратегічного менеджменту
- 2.6. Можливі підходи до формування стратегії
- 2.7. Сучасні інструменти реалізації стратегії
- 2.8. Фінансове планування та оцінка інвестицій
- 2.9. Реальні опціони як технологія стратегування
- 2.10. Ідентифікація та управління ризиками
- 2.11. Управління процесом реалізації стратегії
Розділ 3. Технологія стратегічного планування
- 3.1. Стратегічне планування як системний процес
- 3.2. Структура стратегічного плану
- 3.3. Резюме стратегічного плану
- 3.4. Стратегічний аналіз зовнішнього оточення
- 3.5. Внутрішній аналіз підприємства
- 3.6. Оцінка стратегічних альтернатив і вибір бізнес-моделі
- 3.7. Опис стратегії розвитку підприємства
- 3.8. Оцінка основних ризиків підприємства
- 3.9. Стратегічні заходи за групами пріоритету
- 3.10. Інвестиційна програма компанії
- 3.11. Фінансовий план
- 3.12. Принципи мотивації працівників, спрямовані на досягнення стратегічних цілей
- 3.13. Додатки до стратегічного плану
- 3.14. Організаційні аспекти стратегічного планування
- 3.15. Оцінювання та коригування стратегічного плану
Розділ 4. Виконання стратегії в умовах невизначеності
- 4.1. Стратегічний контролінг як етап розвитку компетенції стратегічного управління
- 4.2. OKR як інструмент імплементації стратегії
- 4.3. Формування корпоративної культури команди задля досягнення стратегічних цілей
- 4.4. Інтеграційна роль стратегічного контролінгу в успішному виконанні стратегії
- Список літератури
ІНШІ КНИГИ АВТОРА (Володимир Савчук):
|