Назва: Зростання людини і суспільства. Нордична концепція більдунґу
Автор(и): Лене Рейчел Андерсен
Видавництво: "Наш Формат", — 2024
Опис:
Оригінал (англ.): "Bildung: Keep Growing" by Lene Rachel Andersen
Ще 1792 року Вільгельм фон Гумбольдт сказав: «Ніщо не сприяє більдунґу так, як війна». То що таке більдунґ і як він може згодитися українцям у час повномасштабного вторгнення та після нього?
У цій книжці Лене Рейчел Андерсен описує шлях до гармонійного зростання особистості та суспільства, показує, як якісна освіта дорослих підняла скандинавські країни з дна злиднів до сталого добробуту, а «Просвіти» в Україні сприяли народному більдунґу.
Авторка звертається до понять смислотворення й самоавторства, свободи та відповідальності, важливості не лише теорії, а й практики. Вона показує, як здоровим націоналізмом закласти фундамент демократичної нації. А ще — як з більдунґом для XXI століття можна впоратися з новими викликами, як-от наслідки цифровізації, екологічних проблем, пандемій, міграції, якоюсь мірою — війни.
ЦИТАТИ ˅
Більдунґ — це моральна та емоційна зрілість. Більдунґ — це мати освіту та знання, необхідні для процвітання у вашому суспільстві. Більдунґ — це бути глибоко вкоріненим у культурі та спільноті, водночас зберігаючи автономію, щоб прокласти власний шлях у житті. Більдунґ завжди особистий і унікальний.
* * *
Таким само змістовним є доросле життя, у якому ми маємо можливість контролювати власну життєву ситуацію, де ми можемо вільно шукати й отримувати доступ до інформації та виражати себе. Життя автономії та інтеграції — це життя, де ми вільні насолоджуватися мистецтвом і естетикою нашої та інших культур, їхніми багатством і глибиною. А також забезпечувати себе в межах місцевої економіки, навчатися і вчитися, розвивати моральний та етичний хребет і здатність вступитися за себе та за інших, знати своє «місце» в історії та мати відчуття вкорінення у спільній подорожі нашої країни та людства. Мати права і повноваження й бути активним громадянином, брати участь в організації свого суспільства. Це глибока інтеграція в соціальну тканину, яка забезпечує всі ці елементи, що збагачують життя людини. Це свобода, обов’язки, незалежність, взаємозалежність і відповідальність водночас. Ба більше, це більдунґ.
* * *
Концепція більдунґу тісно пов’язана з культурним середовищем, освітою і тим, як ми вбудовані в її естетику й «дух», а «дух» у нас. Більдунґ означає інтеграцію в символічний світ і емансипацію, щоб людина могла вільно вибирати, як поводитись і як застосовувати ці символи, тобто використовувати спільну мову та виражати себе, а також робити внесок у культуру. Ви володієте символами; вони не володіють вами. Більдунґ — це знання свого коріння, наявність емоційного зв’язку з ним і водночас здатність дистанціюватися від нього; це багатство культурної тканини у вашому способі мислення і вираженні думок. Більдунґ є одночасно процесом і результатом цього процесу. Більдунґ — це боротьба з естетикою, суспільством і культурою, і більдунґ тісно пов’язаний з педагогікою й андрагогікою («педагогікою дорослих»), тобто навчанням, не в останню чергу завдяки Руссо та Песталоцці.
Про автора:
Лене Рейчел Андерсен (Lene Rachel Andersen) — економістка, письменниця, футурологиня й активістка освітнього руху. З 2005 року написала 17 книжок і отримала дві данські нагороди за демократію, премію данських бібліотекарів за демократію. Також Андерсен — членкиня Римського клубу та співзасновниця аналітичного центру Nordic Bildung, ініціаторка Європейського дня освіти та Європейської мережі освіти.
Зміст:
- Передмова співпрезиденток Римського клубу
- Передмова авторки до українського видання
- Стисло про основне
- Вступ
- Людство на роздоріжжі
- Людський дух
- Наповнити життя сенсом
- Більдунґ і емоційний розвиток
- Філософія проти психології
- Народний більдунґ і нордичні країни
- Донська весна
- Більший і кращий більдунґ
- Глибше розуміння
- Майбутнє більдунґу
- Пропозиції та ширше бачення
- Подяки
- Післямова наукової редакторки
- Джерела
ВІДГУКИ ˅
«Ця книжка стане лише краплею в морі змін, які відбуваються культурно та екзистенційно в Україні. Але я сподіваюся, що вона може бути корисним інструментом для подальшого більдунґу і дискусій про те, як навчати та як сприяти просвіті й самоорганізації по всій Україні». — Лене Рейчел Андерсен
* * *
«Книжка є актуальною для всіх, хто замислюється про обмін знаннями, освіту та навчання впродовж життя як про якорі для цілісного економічного й політичного розвитку на рівні громади і на національному та глобальному рівнях». — Сандрін Діксон-Деклев, Мамфела Рамфеле, співпрезидентки Римського клубу
|