Business Intelligence: ще сучасніший ніж 20 років томуАрсенал BI-систем постійно поповнюється, а цінність
|
Розділ: Інформаційні технології | |
Автор(и): Андрій Коковський, журнал «ИТМ. Информационные технологии для менеджмента» (№3, 2011) |
розміщено: 19.07.2011 звернень: 13554 |
|
||||
|
||||
BI-системи дають можливість менеджерам отримати якісну інформацію, що в свою чергу забезпечує прийняття ефективних управлінських рішень, і, в кінцевому підсумку, забезпечує ріст як акціонерної вартості, так і вартості організації для зацікавлених сторін. Крім того, інформаційно-аналітичні системи відіграють ключову роль в процесі стратегічного планування компанії. З огляду на це розглянемо, які саме інструментальні програмні засоби використовуються сьогодні для побудови BI-систем.
Архітектура сучасної BI-системиДля побудови сучасної BI-системи необхідно близько 40-компонентів (рис. 1). При цьому архітектура BI-системи повинна включати не лише такі параметри, як звітність, аналітика, надання інформації, але й такі, як виявлення залежностей в даних, прогнозування, інтеграція, управління якістю даних та інші складні аналітичні функції, наприклад:
Із зазначених функцій все більшу вагу в сучасних BI-системах набирають функції статистичного аналізу і прогнозної аналітики. Особливо це є актуальним у випадку їх впровадження в механізми СУБД. При цьому загальна світова тенденція ринку програмного забезпечення свідчить, що попит на BI-системи постійно зростає, незважаючи на кризові явища в економіці (див. рис. 2). При цьому за останні роки відбулось суттєве зміщення сфери застосування BI-систем — вони все більше стають фронт-офісними системами і використовуються для аналітичних цілей та прогнозування. Як наслідок, за підсумками 2009 р. ринок BI-систем виріс на 15 % проти загального спаду ринку програмного забезпечення на 8 %. Дана тенденція характерна і для країн СНД. Зокрема, за підсумками 2009 р. аналітична компанія IDC зафіксувала суттєве зростання попиту (майже в 1,5 рази) на BI-рішення з боку російських компаній.
Класифікація інструментів для створення BI-системІнструментальне програмне забезпечення для створення інформаційно-аналітичних систем, яке використовується сьогодні на підприємствах, у компаніях і організаціях, можна класифікувати за наступними ознаками: За функціональністю:
За формою подання оброблюваних даних:
За ступенем автоматизації логічних операцій:
Основні задачі, які вирішуються за допомогою BI-системЯк зазначалося вище, інформаційно-аналітичні системи класифікують за типами задач, які вони вирішують. Серед задач, які вирішуються, в т. ч. на підприємствах України, можна виділити, зокрема, такі:
Для вирішення зазначених задач використовуються як багатофункціональні BI-системи, так і спеціалізовані програмні продукти (див. табл. 1).
Загальний опис ринку BI-системСучасний ринок BI-систем представлений як горизонтальними BI-рішеннями, в яких реалізований набір загальноприйнятих інструментів, так і спеціалізованими вертикальними рішеннями, які розроблені під конкретні галузі або завдання.Перевагою горизонтальних рішень є їх здатність рости разом з організацією. Такі рішення зазвичай масштабуються і охоплюють всі напрямки діяльності та підрозділи підприємства чи компанії, а також легше піддаються змінам. Разом з тим ці рішення вимагають більш тривалого і ретельного налаштування, адаптації під конкретні вимоги. Проекти впровадження таких рішень є дорожчими, а вимоги до ІТ-спеціалістів — вищими. Вертикальні рішення зазвичай не потребують тривалого і трудомісткого налаштування для вирішення специфічних завдань і для відповідності вимогам регламентуючих організацій, оскільки вони розроблені саме для таких цілей. Разом з тим такі рішення не завжди в рамках однієї структури дозволяють використовувати єдине рішення, що обумовлює освоєння та інтеграцію декількох різних аналітичних систем. На українському ринку інформаційних технологій в області BI-систем представлені в основному компанії-розробники ПЗ зарубіжного походження, оскільки в Україні такі розробки практично не ведуться. Крім того, автоматизовані системи бізнес-аналітики не мають високого попиту в українського споживача, оскільки вважається, що BI-рішення неактуальні для поточного рівня розвитку автоматизації в країні. Деяка активність щодо створення власних BI-систем здійснюється в Російській Федерації, однак такі розробки вирішують лише окремі аспекти завдання управління ефективністю бізнесу. Найбільш масштабними організаціями, що займаються сьогодні розробкою BI-систем у Росії, є TopS BI, Columbus IT Russia, БАРС Груп. Разом з тим найбільш розвинутими BI-продуктами є продукти зарубіжних вендорів, лідери яких представлені в табл. 2.
За даними Gartner, ринок BI-систем сьогодні орієнтовно на 70% захоплений саме крупними вендорами. При цьому на даний час найбільш поширений спосіб побудови систем бізнес-аналізу — це поєднання BI-інструменту, такого як, наприклад, SAP BusinessObjects XI, IBM Cognos BI, Oracle BI EE, і однієї з реляційних СУБД — зокрема, в Україні найширше використовуються Oracle Database, Microsoft SQL Server, MySQL, Sybase, IBM DB2 тощо. Тенденції розвитку BI-рішеньУ попередній статті були вказані основні тенденції в реалізації Business Intelligence. Вони, зокрема, обумовили активний розвиток таких BI-рішень:
ВисновкиЯк можна побачити із вищенаведеного, типи інформаційно-аналітичних задач, їх періодичність, часові характеристики горизонту аналізу (від операційного до стратегічного), глибина історичних даних, різноманітність джерел інформації для аналізу, рівні менеджменту для яких ці задачі потрібні, місця застосування в функціональних бізнес-структурах організацій — ці та інші ділові особливості застосування засобів бізнес-аналізу разом із технологічними особливостями сучасних інформаційних технологій виключають можливість створення єдиного інструменту для всіх випадків застосування бізнес-аналізу. Тому передові інструменти бізнес-аналізу створені за компонентною архітектурою, яка дозволяє нарощувати потрібні функції з бізнес-аналізу. Для зменшення складності нарощування і збільшення його гнучкості провідні виробники BI-системи до компонентної архітектури додають її орієнтацію на сервисы SOA-архітектури (Service Oriented Arhitecture). Із наведеного в статті також виходить наступне.
Про автора:
|
- Перспективы роботизации бизнес-процессов
- MES-системы. Вид «сверху», взгляд изнутри. Критерии, которые мы выбираем
- Перспективы SaaS — стоит ли выходить на этот рынок
- Взгляд на архитектуру систем. Часть 1. Цикл деятельности и воронка событий
- ERP-система — залог взвешенных управленческих решений
ChatGPT, DALL·E, Midjourney: Як генеративний штучний інтелект змінює світ | |
Штучний інтелект і нейромережі. Збірник самарі | |
Суперінтелект. Стратегії і небезпеки розвитку розумних машин |
МЕТОДОЛОГІЯ: Стратегія, Маркетинг, Зміни, Фінанси, Персонал, Якість, IT АКТУАЛЬНО: Новини, Події, Тренди, Інсайти, Інтерв'ю, Рецензії, Бізнес-навчання, Консалтинг СЕРВІСИ: Бізнес-книги, Робота, Форуми, Глосарій, Цитати, Рейтинги, Статті партнерів ПРОЄКТИ: Блог, Відео, Візія, Візіонери, Бізнес-проза, Бізнес-гумор Copyright © 2001-2024, Management.com.ua |