Які бувають добрива

03.04.2019

Добрива бувають органічні і мінеральні.

Органічні добрива називаються так тому, що в їх утворенні беруть участь організми. Це залишки рослин і відходи тварин, а також і мікроорганізми, які розкладають ці залишки. Найбільш поширений з цих добрив – гній тварин. Його слід зберігати вміло, щоб з нього не «пішли» потрібні рослинам поживні речовини.

Мінеральні добрива. Наша країна найбагатша в світі за запасами сировини для виробництва мінеральних штучних добрив. Щороку наші геологи відкривають все нові запаси сировини. А хіміки і агрохіміки розробляють технологію та виготовляють високоякісні добрива в Україні з цієї сировини.

Нижче наведено найбільш поширені.

Азотні

Застосовуються у вигляді аміачної селітри. У ній міститься амонійна сіль азотної кислоти – селітри (в техніці так називають солі азотної кислоти). У такому вигляді її легше вносити в землю.

Друге азотне добриво, яке досить часто застосовується – сірчанокислий амоній, або сульфат амонію (сульфатом називають солі сірчаної кислоти). У ньому азот знаходиться у вигляді амонію і міститься його близько 20%. Сечовина містить 46% азоту.

Фосфорні

Такі добрива вживаються найбільше у вигляді фосфоритного борошна і суперфосфату. Часто фосфоритне борошно додають в компост, де органічні кислоти також переводять фосфор в більш розчинний стан. Внесене в землю фосфоритне борошно поступово розчиняється і тому діє добре на посіви протягом багатьох років.

Суперфосфат отриманий шляхом обробки сірчаною кислотою, або фосфориту, або апатиту. Оскільки в суперфосфаті є залишки сірчаної кислоти, то він теж поглинає вологу і може злежатися в великі шматки. Тому його гранулюють. Такий зернистий гранульований суперфосфат особливо добре застосовувати одночасно з посівом.

З метою підвищення вмісту фосфору в суперфосфаті почали випускати більш концентрований, подвійний суперфосфат.

Калійні

Найчастіше застосовують два види калійних добрив: хлористий калій і 40-відсоткову калійну сіль. Хлористий калій – білий або сірий дрібно кристалічний порошок, слабко злежується.

40-відсоткова калійна сіль – механічна суміш хлористого калію з подрібненої калійної породою, сильвінітом. Сильвініт червоного кольору, і червонуваті крупинки видно в складі цього добрива.