Наші предки вірили, що українська вишиванка є потужним оберегом, здатним докорінно змінювати долю людини. Тому до вибору орнаменту вони підходили відповідально, жоден елемент не був випадковим, кожен ніс в собі певну функцію. У цій статті ми розповімо, що означають символи, якими прикрашають вишиванки чоловічі і жіночі.
Геометричний візерунок
Орнамент з геометричними фігурами тісно пов’язаний зі слов’янською міфологією. Він є універсальним і підходить для обох статей:
-
ромб — символ плодорія. Він допомагає в продовженні роду і примноженні достатку сім’ї. Найчастіше їм прикрашали весільні вишиванки;
-
квадрат — символізує собою чотири сторони світу, чотири пори року і чотири стихії. Він приносить гармонію і порядок в будинок;
-
трикутник — найсильніший християнський оберіг від злих сил, уособлює собою Святу Трійцю;
-
сварги — свастікобразний оберіг, що нагадує Коловрат. Він зміцнює дух людини і робить його стійким, всупереч всім життєвим проблемам і негараздам;
-
ружа — цей символ за формою являє собою восьмiкiнечну зірку. Його можна зустріти на весільних сорочках, поскільки він символізує собою єднання жіночого і чоловічого начала;
-
хрест — має потужну захисну силу від злих духів.
Купити дорослі і дитячі вишиванки з геометричним орнаментом можна за посиланням https://etnodim.com.ua/ua/ua-dityachi-vishivanki/.
Рослинний візерунок
Флористичні мотиви більше притаманні жіночим вишиванкам. Один з головних символів — калина. Червоні ягоди уособлюють собою відродження, безсмертя роду і довголіття сім’ї. А якщо на сорочці вишиті ягоди і сам кущ, то такий візерунок є символом материнства.
Соняшник — символ Сонця. Своєму носієві він дарує щастя, благополуччя, достаток і інші блага.
Юні дівчата носили сорочки з орнаментом з ромашок. Вважалося, що ця квітка допомагає знайти свого судженого.
Маки прикрашали вишиванки жінок, чиї чоловіки загинули на війні. Вони символізують собою скорботу і печаль за минулим. Згідно з іншими віруваннями, мак також є захисником від злих сил і сприяє здійсненню бажань.
Тваринний візерунок
Тварини і птахи є обрядовими символами, тому їх вишивали на вишиванках для весілля, вінчання, хрещення та інших значущих подій.
Лебеді, голуби, павичі символізують молодят. Ці символи приносять закоханим щастя і зміцнюють їх союз на довгі літа.
Метелик уособлює собою ангела-хранителя. Ним прикрашали вишиванки для маленьких дітей, які дуже чутливі до недоброго слова або погляду.
Чисто чоловічий символ — ведмідь. Цей грізний і великий звір символізує собою чоловічу силу, верховну владу і мудрість. А ще він є покровителем полювання і примножує достаток в сім’ї.