Сонячні електростанції (СЕС) все більше набирають популярність. По-перше, сонце — найдоступніше джерело енергії. По-друге, зі зростанням попиту на СЕС — дешевшає обладнання для них.
Сонячні електростанції мереживного типу
Мереживна сонячна електростанція — дуже вигідний спосіб видобутку та економії електроенергії. На відміну від автономних та гібридних електростанцій дуже проста та економна в експлуатації, оскільки складається лише з декількох елементів. Сонячні панелі під`єднанні до інвертору який з`єднаний з електромережею і ретранслює до неї струм потужністю 220 В або 380 В. Основна відмінність такої станції полягає в тому що відсутні акумулятори, термін роботи яких лише 2-3 роки, після чого їх треба ремонтувати або замінити на нові, що суттєво б`є по кишені. Детальніше ознайомитись з типами сес можна на сайті sunsay energy.
Автономні сонячні електростанції
Автономна сонячна електростанція потрібна там, де немає доступу до централізованої електромережі. Сонячні панелі під`єднані до інвертору у автономній мережі, до якої підключені акумулятори. Вдень електроприлади живляться від батарей, а надлишок накопичується у акумуляторах. Коли сонячне світло зникає живлення поступає від них. Існують одно-фазні та трьох-фазні автономні СЕС.
Автономна СЕС ідеально підходить для встановлення у віддалених будинках, котеджах або на АЗС.
Гібридні сонячні електростанції
Гібридні СЕС об’єднують попередні два види сонячних електростанцій. Вони складаються з панелей, гібридного інвертору та акумуляторів з’єднаних з централізованою електромережею. Гібридний інвертор у такій системі об’єднує струм, який надходить зовні, з мережі з, виробленою сонячними батареями, енергією. Споживач використовує енергію від сонячних елементів, а коли її не вистачає — використовує зовнішню мережу. Коли ж зовнішнє постачання відсутнє, система переходить на автономну роботу з сонячними батареями та акумуляторами.
Види сонячних панелей
Сонячні панелі бувають двох видів: кремнієві та плівкові. В свою чергу кремнієві та плівкові батареї діляться на декілька різновидів.
Кремнієві сонячні панелі:
- Полікристалічні
- Монокристалічні
- Аморфні
Плівкові сонячні панелі:
- Телуридо кадмієві
- Селеніду міді-індієві
- Полімерні
Кремнієві панелі наразі є найпопулярнішими на ринку, оскільки кремній дешевий та має гарні показники ККД.
Полікристалічні
В основі виробництва полікристалічних батарей лежить повільне охолодження кремнію. Оскільки виробництво не потребує великих енергозатрат — мають не дуже високу ціну, в порівнянні з монокристалічними панелями. ККД таких батарей становить до 18% від потужності модуля. Рентабельність полікристалічних панелей складає близько трьох років.
Монокристалічні
Основним елементом монокристалічних батарей є пластини монокристалу. За показниками кращі за полікристали. Не дивлячись на високу ціну, через складність у виробництві, монокристалічні панелі мають високий ККД – 20% від потужності модуля.
Аморфні
У виробництві аморфних панелей використовується аморфний кремній. ККД таких панелей низька, до 5%, але поглинання в 20 разів краще. Оскільки вони працюють при розсіяному сонячному світлі. Також перевагами аморфних сонячних панелей є еластичність та низька ціна.
Плівкові талуридо-кадмієві
Кадмієві елементи мають високий рівень світло поглинання. ККД цих панелей складає до 10%, але, з переваг,- низька собівартість електроенергії яку вони виробляють.
Плівкові селеніду міді-індієві
Плівкові панелі, в основі яких складається мідь, мають високий ККД – 20% та, порівняно, низьку ціну.
Плівкові полімерні
Полімерні сонячні панелі мають низький ККД, лише 5%. Але такий вид є найдешевшими з усіх вище приведених панелей. Являються екологічним видом сонячних панелей, так як не викидають у навколишнє середовище шкідливі речовини.