Хроматографічний метод та його застосування

26.07.2021

Хроматографія – спосіб вивчення газових, розчинених, парових або рідинних багатокомпонентних субстанцій шляхом їх поділу на монокомпоненти. Це відбувається за допомогою поділу елементів суміші на рухомі та нерухомі фази, завдяки чому стає можливим визначити якісні та кількісні характеристики окремих елементів. Речовину заведено вважати однорідною, якщо вона не розділилася на частини.

Як виник метод хроматографії?

Російський учений Михайло Цвєт вперше описав метод хроматографії, вивчаючи будову хлорофілу. Йому були необхідні підтвердження того, що у зеленому пігменті є кілька окремих компонентів. Щоб дізнатися, чи насправді це так, він використовував екстракт хлорофілу, пропустивши його через скляну колонку з товченим крейдою. Потім через отриманий сорбент був пропущений ефір. Результат був задовільний – наявність різнокольорових зон, які й підтвердили існування декількох компонентів.

Які існують методи хроматографічного аналізу?

Хроматографічні методи поділяються на різновиди залежно від способу розподілу та взаємодії елементів суміші між рухомою і нерухомою фазою. Існують такі методи:

  • адсорбційний;
  • іонообмінний;
  • розподільний;
  • здатний проникати;
  • осадовий.

Якщо брати до уваги агрегатний стан рухомої фази, то хроматографічні методи можна розділити на:

  • Газові. Метод дозволяє розділити гази на окремі частини, визначити наявність домішок у рідині, повітрі, ґрунті, продуктах промисловості. Газова хроматографія ( https://alt.ua/catalog/gazovaya-hromatografiya ) використовується у наступних напрямках: визначення складу медикаментів, вихлопних газів та у деяких областях криміналістики.
  • Рідинні. Цей спосіб активно використовується для проведення аналізу, очищення та роз’єднання синтетичних полімерів, гормонів, лікарських засобів, білків. Метод має дуже чутливі детектори, які дозволяють досліджувати невеликі обсяги навіть складних речовин. Саме рідинна хроматографія максимально важлива під час проведення біологічних досліджень.

Комбінація фаз у різних агрегатних станах дає можливість використовувати такі методи: газорідинні, газоадсобційні, рідинно-рідинні, рідинно-гелеві, рідинно-адсобційні.

Як за допомогою хроматографії проводять якісний та кількісний аналіз?

Усі методи хроматографії дозволяють отримати кількісний та якісний склад досліджуваної субстанції. Проведення якісного аналізу дозволяє визначити компоненти проби виключно за її хроматограмою. Отримані результати порівнюються з тими еталонними значеннями, які вже існують.

Отримання кількісного аналізу відбувається внаслідок вимірювання піків, які створюються відповідно до концентрації домішок. Вивчення піків відбувається одним з таких методів:

  • Абсолютне градуювання.
  • Внутрішня нормалізація.
  • Внутрішній стандарт.

Хроматографічні методи аналізу постійно розвиваються та удосконалюються. Нові технології дозволяють розділяти складні речовини на окремі частини навіть за наявності невеликих концентрацій. Це дає можливість значно підвищити якість готових виробів у різних галузях промисловості. А також знизити ризик екологічної катастрофи, виключивши слив у стічні води шкідливих компонентів внаслідок підвищення контролю за цим напрямком.