Якщо ви плануєте розробити електричну проводку в будівлі, обов’язково зверніть увагу на номінал автоматичних вимикачів, які встановлюються у розподільній коробці. Раніше їхню роль виконували керамічні пробки, які періодично перегорали, й їх треба було замінювати або відновлювати за допомогою доступних матеріалів. Еволюція призвела до появи напівавтоматичних вимикачів, які замінили запобіжні пробки, а потім були замінені більш надійними та функціональними автоматичними вимикачами. Вони відключають електричне живлення у разі перевантаження або короткого замикання. Автоматичні вимикачі захищають від пожеж, виходу з ладу мережевих компонентів або низьковольтної апаратури.
Якщо автоматичний вимикач постійно спрацьовує, це може свідчити про його зношеність. Іншою ймовірною причиною відключень може бути те, що автоматичний вимикач не враховує кількість використовуваних пристроїв (потужна електротехніка тощо). У таких випадках рекомендується замінити низьковольтне обладнання.
Підбір залежно від типу мережі
Під час вибору автоматичного вимикача для вашої електричної системи важливо враховувати кількість фаз або полюсів. Для окремих ділянок в звичайній квартирі можна встановити однофазовий вимикач для кожної окремої ділянки, наприклад, для кухні, кімнат, бойлера і кондиціонера, а на вхідні встановити вимикач класу С. Для двокімнатної квартири можна вибрати вимикач класу В з номіналом 16, це спростить процес.
Підбір вимикача також можна здійснити, виходячи з перетину кабелю. Для оптимального вибору вимикача необхідно знати або навантаження, або перетин дроту. Провідність дроту визначається залежно від передбачуваного навантаження. Спочатку проектується розташування вимикачів і розеток, кількість гнізд в кожній точці, враховуючи, які саме прилади (і скільки) будуть підключені. Перетин дроту визначає, яке навантаження може пройти через нього. Таким чином, умови вибору дозволяють отримати чіткі дані для розрахунків.
Якщо стара проводка передбачає використання нових електроприладів, що збільшують навантаження, слід перевірити, чи вона підходить. Алюмінієві дроти, що використовувалися в будинках до 2001-2003 років, потребують обов’язкової заміни. Вони можуть перегріватися, навіть якщо відбувся вибір автоматичного вимикача з урахуванням навантаження.
Принцип роботи
Автоматичний вимикач має конструкцію коробки з перемикачем. В піднятому положенні перемикач з’єднує контакти, а при отриманні певних сигналів він опускається, розмикаючи їх. Зовні є клеми для підключення проводів. Положення вимикача регулюється електромагнітним і тепловим випробувачем. Електромагнітний механізм миттєво спрацьовує при короткому замиканні, тоді як тепловий механізм реагує на нагрівання і спрацьовує з певною затримкою.
Час затримки має важливе значення, оскільки при включенні різних пристроїв відбувається короткий скачок струму. Наприклад, для пральної машини цей скачок струму може бути в 2-3 рази вищим за стандартне значення. Тому необхідно розраховувати товщину проводу на більш високі значення, ніж вимагає конструкція. Позначення наносяться наступним чином:
- Клас автоматичного вимикача — позначається латинськими буквами A, B, C, D і відповідає рівню миттєвого відключення при замиканні. Відмінності між ними полягають у часі реакції після нагрівання.
Швидкість нагріву залежить від навантаження, а час спрацьовування від цього залежить. Проте критичний рівень (який є різним для кожного класу) спричиняє миттєве відключення.
- Клас А: використовується в лініях, де навіть короткочасне перевантаження недопустиме, наприклад, в мережах з напівпровідниковими елементами.
- Клас В: призначений для слабонавантажених мереж без водонагрівача й кондиціонера. Витримує 3-5 кратне перевищення робочого значення (наприклад, при 10 А — до 30-50 А).
- Клас С: зазвичай встановлюється в більшості сучасних квартир і офісів, витримує навантаження з перевищенням в 5-10 разів.
- Клас D: призначений для високонавантажених мереж, встановлюється в ланцюгах з великою пусковою
Щоб гарантовано обрати якісний та недорогий вимикач, рекомендується звертатися до спеціалізованих магазинів з хорошою репутацією. Вони продають сертифіковані вироби від перевірених постачальників і надають гарантію на свою продукцію. Наприклад, магазин «Актив Електро Пром» має широкий каталог автоматичних вимикачів та надає безкоштовні консультації спеціалістів за телефоном: +38 095 925 43 50