Є щось невловимо привабливе у тактильних якостях штукатурки. Вона здатна перетворити гладку, стерильну поверхню на теплу, приємну на дотик одним помахом шпателя. Звичайно, хоча цей популярний матеріал зараз на піку популярності, він не є чимось новим.
Деякі з найдавніших видів штукатурки — як за інгредієнтами, так і за технікою виконання — можна порівняти з якістю штукатурки, яку ми використовуємо зараз. Яскравий приклад — марморіно декоративна штукатурка. Штукатурне покриття на єгипетських пірамідах, яким чотири тисячоліття, і сьогодні залишається твердим і міцним. А вапняне оздоблення використовувалося в храмах у дуже ранній грецькій архітектурі (раніше 5 століття до н.е.). Усе це — справжнє свідчення довговічності і позачасової природи цього скромного матеріалу.
Зараз штукатурка продовжує використовуватися як засіб художнього вираження — від текстурування поверхонь стін до декоративної ліпнини для стель і карнизів, і навіть гіпсового декору, меблів і творів мистецтва.
Як правильно вибрати штукатурку для вашого проєкту
Важливо почати з того, що ви хочете зробити в приміщенні.
- Для чого воно призначене? Наприклад, якщо це зона басейну або вологе приміщення, водостійка штукатурка не обов’язково підійде: незалежно від того, наскільки добре вона нанесена, волога з часом може просочитися до підстилаючої поверхні. Отже, якщо це неправильна основа, результат не буде ідеальним. Тут дуже важлива підготовка поверхні.
- Як приміщення буде освітлюватися? Сонячне світло, що проникає крізь вікно на південній стороні, виглядає красиво, але воно підкреслить будь-які недоліки штукатурки, тому важливо переконатися, що поверхня повністю вирівняна. А коли справа доходить до ламп та іншого освітлення, обирайте щось, що буде доповнювати — наприклад, уникайте м’якого освітлення для високополірованої штукатурки.
Популярні види штукатурки
Існує безліч варіантів штукатурки на вибір, кожен з яких додасть вашому простору щось особливе: від венеціанської, що відбиває світло, до схожої на мармур скаліоли, витіюватих візерунків і навіть барельєфів.
Універсальність венеціанської штукатурки
Традиційні методи, що використовувалися в Римській імперії, почали розвиватися в 15 столітті, і майстри-штукатури в італійському регіоні Венето почали використовувати вапняну шпаклівку і подрібнений мармур (інакше відомий як марморіно) для створення нової більш тонкої техніки, яка зараз називається венеціанською. Відома своєю опалесцентною поверхнею та багатотоновою глибиною, вона нещодавно пережила величезний сплеск популярності, навіть почала випереджати традиційні настінні покриття, такі як фарба.
Мистецтво фактурної штукатурки
Штукатурка, звісно, за своєю природою є фактурною, але існують спеціалізовані, ще більш фактурні покриття. Технічно не будучи штукатуркою, гессо — це суміш клею з кролячої шкіри, пігменту та крейди. Коли вона висихає, то утворює тонку, але жорстку поверхню, яку, якщо нанести на гнучкий матеріал, як-от полотно, можна зігнути, щоб розтріскати гессо й утворити складні візерунки. Це кропіткий процес, але він дає абсолютно унікальне на дотик покриття.
Так само таделакт (інакше відомий як марокканська штукатурка) — це техніка нанесення вапняної штукатурки, що бере свій початок у Марракеші 11 століття. Відома своїм використанням на північноафриканських доріжках, вона має гладеньке, природне покриття з ледь помітним блиском, що досягається шляхом нанесення на поверхню мила з оливковою олією перед поліруванням каменем. Таделакт не лише дуже приємний на дотик, але й водонепроникний, що робить його чудовим варіантом для вологих приміщень, ванних кімнат і басейнів.
Елегантність штукатурки з ефектом металік
Хоча штукатурка часто використовується як природне, землисте покриття, є сучасні варіанти, які вкривають стіни мерехтливим металом, створеним за допомогою натуральної слюди або інших світловідбиваючих пігментів, таких як бронза або алюміній.
Покриття з ефектом металік найкраще виглядають на великих стінах, які можна розглядати під різними кутами; це означає, що світло відбивається по-різному залежно від того, де ви стоїте, створюючи постійно мінливе оздоблення, яке видозмінюється, коли ви пересуваєтесь кімнатою.