Що робити людям, котрим «не світить» пенсія

15.11.2024

Солідарна пенсійна система, що наразі діє в країні, не дає гарантії, що пенсією в майбутньому буде забезпечений кожний громадянин. Головна причина цьому: старіння населення, що спостерігається не тільки в Україні, а й по всьому світу. Розв’язати проблему можливо тільки за допомогою пенсійної реформи. Наразі важливо впровадити накопичувальну систему пенсійного страхування.

Гнітюча демографічна ситуація

Процес старіння планети відбувається надзвичайно швидшими темпами. У світі близько 10% людей старше 65 років. В Україні цей показник — 20%. Це пов’язано з:

  • Еміграцією молоді за кордон;
  • ситуацією, пов’язаною з країною-агресором;
  • низьким рівнем народжуваності;
  • подовженням тривалості життя.

Згідно з даними Пенсійного фонду, станом на 2024 рік в Україні налічується 10,2 млн пенсіонерів, 2,7 млн з них працюють. Кількість осіб, які сплачують єдиний соціальний внесок (завдяки роботі чи джекпотам, можливим завдяки Crazy Monkey в VIP), ледь перевищує 10 мільйонів. Тож, наразі один працюючий утримує одного пенсіонера.

Згідно з існуючими даними, у майбутньому демографічна ситуація буде погіршуватися. Через 25 років кількість людей старше 65 років зросте до 30%. (13-16 млн). Кількість працівників зменшиться до 8-10 мільйонів. Так, на один працюючий буде змушений утримувати відразу 2 пенсіонерів.

Ситуацію ускладнює тіньова економіка: мільйони українців працюють неофіційно, не роблячи внесків у державну скарбничку. Це особливо підкреслює потребу в реформах.

Важливо почати відкладати на пенсію самостійно вже сьогодні (незалежно від віку та рівня доходу людини). Існує кілька механізмів, призначених для цього. Оскільки накопичення відбувається протягом тривалого часу, рекомендується комбінувати інструменти.

Недержавний пенсійний фонд

В Україні існує 63 НПФ. Однак, активно функціонують лише 15 з них. Ці фонди контролює нацбанк та нацкомісія з цінних паперів та фондового ринку України. Громадянин може відкрити ощадний рахунок у будь-якому фонді і регулярно поповнювати його. Він має право самостійно визначати, коли та як часто будуть здійснюватися виплати. Однак, накопичення можна отримати лише після 50 років. Фонди примножують кошти, інвестуючи їх у прибуткові активи (банківські депозити, держоблігації, корпоративні акції тощо). Диверсифікація інвестицій призводить до зростання капіталу;

Переваги недержавних накопичувальних фондів:

  • Можливість накопичити більше;
  • відсутність штрафів за затримку внесків;
  • податкові знижки;
  • гнучкість вибору методи отримання виплат.

Інвестиції в нерухомість та акції є ще одним методом забезпечення безбідної старості. Однак він потребує знань, часу та залучення спеціалістів. Інвестиції здатні приносити високі прибутки, однак існує і ризик втрати. Найбільш популярний спосіб в Україні: придбання нерухомості для здачі в оренду

Довгостроковий депозит в банку

Банківський депозит – найбільш звичний і простий спосіб. Він передбачає:

  • Прозорий процес;
  • низький поріг входу;
  • можливість обрати валюту;
  • можливість обрати умови вкладу.

Банки пропонують вигідні умови, а дохід є гарантованим і визначеним.