Як великі мовні моделі можуть змінити спосіб стратегування

Розділ: Стратегія
Автор(и): Екін Ільсевен (Ekin Ilseven), Ів Доз (Yves L. Doz)
Джерело: INSEAD Knowledge
розміщено: 19.09.2024
звернень: 813

Великі мовні моделі (LLMs) на основі штучного інтелекту мають помітні обмеження, коли справа доходить до формулювання стратегії, але завідомо недосконалі підказки можуть кинути виклик традиційному мисленню, — вважають Екін Ільсевен (Ekin Ilseven), доцент кафедри стратегії та організацій Школи бізнесу та економіки Католицького університету в Лісабоні, та Ів Доз (Yves L. Doz), почесний професор INSEAD.
Як великі мовні моделі можуть змінити спосіб стратегування У світі зростає відчуття наближення професійного апокаліпсису, оскільки різні аспекти управлінських ролей неминуче потрапляють під загрозу з боку великих мовних моделей (LLMs), таких як ChatGPT.

LLMs дійсно замінюють управлінські завдання, прискорюючи рутинні дії — від форматування й очищення даних до впорядкування процесів пошуку й агрегації інформації та надання вичерпних зведень у певних галузях. Існує також безліч бізнес-кейсів, пов’язаних із використанням LLMs, включаючи генерування ідей і маркетингового контенту, проведення традиційного стратегічного аналізу (наприклад, SWOT і п’яти сил Портера) і складання прогнозів.

Важливим компонентом отримання якісних відповідей від LLMs є написання відповідних запитань. Для тих, хто вже має чітку мету і шукає вказівки, як її досягти, ретельно розроблені підказки (промти) є надзвичайно важливими.

Однак стратег не прагне до єдиного шляху досягнення мети; він покладається на різноманітні перспективи. Формулювання стратегії полягає не лише в тому, щоб ставити правильні запитання, але й у тому, щоб розуміти, чого можна навчитися, ставлячи недосконалі, але ретельно продумані запитання.

Чи означає це, що нам слід довірити формулювання стратегій в організаціях LLMs? Щоб відповісти на це питання, ми провели експеримент, порівнюючи результати досліджень, представлених на нещодавній конференції зі стратегічного менеджменту, з відповідями ChatGPT на аналогічні питання дослідження. Наш основний висновок полягає в тому, що хоча LLMs пропонують численні переваги у прискоренні процесів, все ще існують важливі обмеження для їх використання в організаціях, особливо у сфері формування стратегій.

Успішні стратегії не є універсальними

Великі мовні моделі можуть швидко надати узагальнену заяву у відповідь на конкретні запити. Однак такі твердження є загальнодоступними, і будь-яка користь, отримана від цих ідей, найімовірніше, швидко зникне. Зрештою, LLMs розробляють узагальнені відповіді на основі сукупного розуміння здорового глузду і можуть запропонувати лише те, що виглядає як найкраща практика.

Що ще важливіше, залежно від того, як сформульовані промти, LLMs можуть давати однакові узагальнені відповіді на багато різних запитань. Так, наприклад, основна відповідь ChatGPT на різні запитання нашого дослідження часто була загальною і відповідала «партисипативному менеджменту», рекомендуючи прозору комунікацію, співтворчість разом із міжфункціональною співпрацею, сприяння культурі навчання та інновацій, а також узгодження співробітників з організаційними цілями. Очевидно, що покладатися на узагальнені відповіді та загальноприйняту мудрість при формулюванні стратегій недоцільно.

Стратегії є результатом синтезу різних перспектив

Стратегія — це не синтез усіх загальнодоступних даних у відповідь на запит і не універсальний рецепт. Організації є унікальними і потребують своїх власних стратегій. Якби всі конкуренти дотримувалися однакової стратегії, це б усунуло будь-яку перевагу диференціації в конкурентному середовищі. Більше того, кожна організація має різні обставини та розуміння світу, що зумовлює необхідність розробки унікальної стратегії.

Стратеги повинні вміти дивитися на одну й ту саму реальність і розвивати альтернативні точки зору. Це дозволяє їм краще зрозуміти контекст, в якому вони працюють, і сформулювати унікальну стратегію, яка забезпечує найкращу динамічну відповідність між організацією та зовнішнім бізнес-середовищем. На противагу цьому, люди намагаються мислити нестандартно. LLMs можуть допомогти нам кинути виклик цим обмеженням і вийти за їх межі, коли йдеться про розробку стратегії.

Менеджери можуть розробляти стратегії, які найкраще відповідають потребам їхньої організації, використовуючи LLMs для того, щоб спочатку зрозуміти загальні практики, а потім дослідити альтернативні, більш конкретні дії, використовуючи менш точні та недосконалі промти. Ці питання можуть варіюватися від більш відкритих до закритих, або від вузькоспецифічних до більш загальних за своєю природою. Формулювання ключових стратегічних питань за допомогою численних свідомо недосконалих промтів, які є різноманітними і суперечливими, дозволяє нам усвідомити і подолати наші когнітивні обмеження. Важливим аспектом для стратегів є розробка цих різноманітних промтів таким чином, щоб викликати змістовні відповіді від LLMs.

LLMs відкривають вікно у світ за межами організації

Якби організаціями керував один стратег, який мав би повну владу і контроль над реалізацією стратегії, використання LLMs могло б бути корисним. Однак стратегії є продуктом складних соціальних процесів в організаціях, які включають афективні реакції, владні відносини та ієрархічні структури з різним рівнем контролю над процесами.

У такій соціальній системі одним із способів досягнення узгодженості в організації є «домінуюча логіка» — спільне розуміння світу членами організації, яке полегшує комунікацію, прийняття рішень і, зрештою, організаційні дії. Це спільне бачення відображається в структурах, процесах і культурі, включаючи припущення про конкурентне середовище, найкращі практики, службові ієрархії та багато іншого.

Однак це часто стає обмежувальним, коли такі спільні переконання набувають надто сильного та однорідного характеру серед членів організації. Це може призвести до упередженого групового мислення, хибних припущень та інших помилкових уявлень, що виникають внаслідок вибіркового збору інформації та її неправильної інтерпретації. Яскравим прикладом є постійна прихильність компанії Nokia до мобільних телефонів як до продуктів, а не платформ, що призвело до їх конкурентної поразки на цьому ринку.

LLMs можуть діяти як перевірка процесу гомогенізації та постійне нагадування про те, що відбувається за межами організації. Чи всі конкуренти розробляють однакові технології? Чи дійсно споживачі зацікавлені в тому, що пропонує організація? Чи існують альтернативні способи діяльності? Хоча відповіді, надані LLMs, можуть бути далекими від досконалості, а в деяких випадках і сміховинними, вони слугують нагадуванням про важливість світу за межами організації.

Використовуйте LLMs як блазнів, а не оракулів

Немає сумнівів, що LLMs впливають на світ працівників сфери знань, впроваджуючи форму гіперефективності та виступаючи в ролі всезнаючих оракулів, які описують минуле, теперішнє та майбутнє певного бізнес-середовища. Хоча ті, хто знає, як використовувати великі мовні моделі, можуть отримати найбільшу вигоду, підвищення ефективності, яке забезпечують LLMs, не є ексклюзивним або недосяжним. Воно доступне для всіх, і з часом стане звичною справою.

Великі мовні моделі є джерелом різноманітної інформації, знань і перспектив. Ставлячи «неправильні» запитання, можна урізноманітнити та розширити мислення стратега. Вільні від соціальних обмежень, LLMs також можуть безжально кидати виклик організаційним переконанням. Ті, хто опанує мистецтво використовувати їх, щоб порушити статус-кво, майже по-блазнівськи, швидше за все, розроблять успішні стратегії, які забезпечать конкурентну перевагу їхнім організаціям.

За матеріалами INSEAD Knowledge.

Ілюстрація: shutterstock.com



ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ:
КНИГИ НА ТЕМУ:
Безпрограшна стратегія. Як уникнути промахів у бізнесіБезпрограшна стратегія. Як уникнути промахів у бізнесі
Стратегія за межами «хокейної ключки». Люди, ймовірності і переможні рішенняСтратегія за межами «хокейної ключки». Люди, ймовірності і переможні рішення
Велика четвірка. Прихована ДНК Amazon, Apple, Facebook і GoogleВелика четвірка. Прихована ДНК Amazon, Apple, Facebook і Google

МЕТОДОЛОГІЯ: Стратегія, Маркетинг, Зміни, Фінанси, Персонал, Якість, IT
АКТУАЛЬНО: Новини, Події, Тренди, Інсайти, Інтерв'ю, Рецензії, Бізнес-навчання, Консалтинг
СЕРВІСИ: Бізнес-книги, Робота, Форуми, Глосарій, Цитати, Рейтинги, Статті партнерів
ПРОЄКТИ: Блог, Відео, Візія, Візіонери, Бізнес-проза, Бізнес-гумор

Сторінка Management.com.ua у Facebook    Менеджмент.Книги: телеграм-канал для управлінців    Management Digest у LinkedIn    Відслідковувати нас у Twitter    Підписатися на RSS    Поштова розсилка


Copyright © 2001-2024, Management.com.ua

Менеджмент.Книги

телеграм-канал Менеджмент.Книги Менеджмент.Книги — новинки, книжкові огляди, авторські тези і цінні думки з бізнес-книг. Підписуйтесь на телеграм-канал @books_management



➥ Дякую, я вже підписана(-ий)