Проект Management.com.ua
На головну ВступВізії

ФРАНКЛІН ДЕЛАНО РУЗВЕЛЬТ,
ПЕРША ІНАВГУРАЦІЙНА ПРОМОВА:
Єдина річ, яку ми маємо боятись — це власне самого страху

Вступне слово Олександра Саврука

      Наш Візійний ряд поповнюється однією з перлин, яку ми маємо сприйняти з тією увагою, я би сказав — спрагою, на яку заслуговує наш, втомлений і "спраглий" український скиталець у пустелі посттоталітаризму та постіндустріальної епохи у пошуку варіантів виходу із кризи, яка є очевидною у всіх наших управлінських системах — від держави до невеличної компанії. Ми вже багато говоримо про трансформацію, і маємо на увазі важливість змін у суб'єктивній площині — цінностей та установок людей, з яких складаються ці системи.

      Перед нами звернення до нації, яка лежала розчавленою за багатьма вимірами сумно відомою депресією, лідера, якому ще треба було довести своє право стати цим лідером, взяти на себе відповідальність за країну, за її людей, створити і передати своє власне бачення виходу з кризи, свою Візію, дати свої аргументи і виявити ключові причини проблем, що привели до стану, в якому опинилось ціле суспільство.

      Ситуація для країни знайома якоюсь мірою, чи не так?

      Які питання піднімає Франклін Рузвельт? Які обіцянки роздаються (наші очікування)? На що спирається новоспечений американський президент? Як вибудовує логіку спілкування з нацією? Все це цікаво і важливо — ми маємо з чим порівнювати, і висновки залишати собі для шліфовки базових, необхідних понять і вибудови пріоритетів, які кожен лідер, управлінець будь яких масштабів має усвідомлено вкласти у власну структуру, систему координат для подальшого використання в управлінській діяльності. Ми знаємо результат — країна піднялась з колін, і стала однією з наймогутніших на земній кулі.

      Одна з особливостей використання Візії — це спроможність власника Візії мати відповідну перспективу — точку зору, аналізу, розуміння ситуації з позиції візійного Ідеалу, який, нагадаємо, у випадку феномену Візії, має реальне підгрунтя, тобто може бути реалізаваним, навіть якщо "більшість" не бачить можливості, або не не вірить у неї (ми мимоволі виходимо у площину аналізу ролі особистості і ролі еліт, кореляції цих речей з демократичними засадами — але залишимо це для окремої розмови). Ця перспектива дозволяє відповідному суб'єкту, носієві Візії, підходити до ситуції з іншого рівня вимогами до сьогоднішньої ситуації, пріоритизуючи та виділяючи ключові чинники для розвитку, трансформації об'єкту тощо. Більше того, типова ситуація, коли не описуючи власне Візію в деталях, але надаючи аналіз сьогоднішньої ситуації, ми опосередковано комунікуємо напрямок розвитку та власне Ідею, до реалізації якої прагне Суб'єкт.

      Прикладів безліч, і ми про них будемо ще мати окремі розвідки в рамках нашого проекту. Наразі, в темі цього матеріалу можу тільки сказати, що я мрію про те, що з'явиться у нас в Україні колись лідер, який щиро скаже, як колись Вацлав Гавел у своєму першому інавгураційному зверненні до народу: "Ми мали дуже багато брехні, я не припускаю, що ви обрали мене брехати вам далі. Ми є морально хворою країною". Чи не правда, ми відчуваємо багато з "образу майбутнього", коли говоримо у такий спосіб про сьогоднішнє?

      Така сама ситуація і з стратегічною складовою бізнесу, яка складається з трійці — Місії, Цінностей та Візії. Нам залишається тільки зрозуміти, як Це працює, а в наших прикладах і отримати задоволення від стилю, логіки, духу тих зразків Візій, реалізованих Візій, які нам залишила історія.


ПЕРША ІНАВГУРАЦІЙНА ПРОМОВА

4 березня 1933 року

Єдина річ, яку ми маємо боятись — це власне самого страху


Франклін Д. Рузвельт
Напевне мої співвітчизники сподіваються, що на своєму введенні в посаду Президента я звернуся до них з відвертістю та рішенням, яке постає з сучасного стану нашої нації. Настав самий час для того, щоб казати правду, саму тільки правду, відверто та сміливо. Не треба також ухилятися від очевидних умов, які склалися в нашій країні сьогодні. Ця велика нація витримає, як витримувала досі, виживе та розквітне. Отже, перш за все, дозвольте мені заявити про моє тверде переконання, що єдина річ, яку ми повинні боятися, — це власне страх — невимовний, безпричинний, невиправданий жах, який паралізує необхідні спроби перетворити відступ у наступ. У важку для нашої нації годину життя відверті та енергійні лідери завжди зустрічали розуміння та підтримку народу, що є необхідною умовою для перемоги. Я переконаний, що в ці критичні часи ви також підтримаєте керівництво країни.

З таким духом ми з вами зустрічаємо спільні труднощі. Вони стосуються, дякувати Богові, лише матеріальних речей. Ціни знизились до фантастичного рівня; податки зросли; впала купівельна спроможність; уряди всіх рівнів стикнулися з серйозним скороченням доходів; обігові кошти заморожені у торгівельних потоках; зів'яле листя виробничих підприємств лежить обабіч дороги; фермери не знаходять ринків для збуту продукції; багаторічні збереження тисяч родин втрачені.

Тим не менше причиною нашого зубожіння є не втрата нашої сутності. Нас не вразив напад сарани. У порівнянні з небезпеками, які подолали наші предки завдяки тому, що вірили та не боялися, нам ще багато за що треба бути вдячними. Природа все ще пропонує свої щедроти і людські намагання збільшили їх. Достаток біля нашого порогу, але постійне споживання зменшує саму наявність запасів. В основному причиною цього є те, що керівники обміну суспільними благами виявили свою неспроможність через власну негнучкість та некомпетентність, визнали цю неспроможність та відмовилось від своїх повноважень. Діяльність безпринципних міняйл постійно піддається осуду з боку суспільної думки, залишаючись неприйнятною для сердець та розуму людей.

Насправді, вони намагалися, але їхні зусилля були типовим зразком підходів віджилих традицій. Стикнувшись з невдачею кредитування, вони запропонували лише надавати позику у більших розмірах. Позбавлені приманки — прибутку, яка заохочувала людей іти за їх фальшивим лідерством, вони вдалися до переконань та слізних прохань про відновлення довіри. Вони знають тільки правила своєкорисливого покоління.

Щастя полягає не просто у володінні грошима; воно полягає у радості досягнення, у хвилюванні від творчих зусиль.    
Міняйли втекли зі своїх високих місць у храмі нашої цивілізації. Зараз ми можемо відновити цей храм до давніх істин. Міра відновлення полягає у ступені, в якій ми застосовуємо суспільні цінності більш гідно, ніж просто грошовий прибуток.
Щастя полягає не просто у володінні грошима; воно полягає у радості досягнення, у хвилюванні від творчих зусиль. Насолода та моральна стимуляція праці більше не повинні забуватися у скаженій гонитві за незначними прибутками. Ці тяжкі дні будуть варті того, чого вони нам коштували, якщо вони навчать нас тому, що наша справжня доля не у прислуговуванні комусь, а у служінні собі і своїм близьким.

Визнання помилковості матеріального добробуту як стандарту іде пліч-о-пліч з відмовою від помилкового переконання, що державна служба та висока політична посада повинні цінуватися тільки за стандартом престижності місця та персональним доходом; і потрібно покласти край поведінці у банківській сфері та сфері бізнесу, яка занадто часто надавала святій вірі схожості з безсердечним та егоїстичним злодіянням. Мало хто дивується, що впевненість ослаблена, бо вона розвивається лише на засадах чесності та честі, на святості зобов'язань, на грунті щирої опіки захисту, безкорисливого здійснення власних обов'язків; без них вона не може існувати.

Реставрація вимагає, однак, не тільки змін у етиці. Ця нація вимагає дії, і дії невідкладної.

Наше найперше та найголовніше завдання — забезпечити працевлаштування людей. Це не є нерозв'язною проблемою, якщо подивитись на неї сміливо та мудро. Частково вона може бути вирішена шляхом створення робочих місць безпосередньо урядом, ставлячись до цього завдання так, як ми ставилися б до невідкладності війни, але, в той же час, через це працевлаштування вирішуючи дуже необхідні проекти зі стимулювання та реорганізації використання наших природних ресурсів.

Разом з тим ми маємо відверто визнати втрату рівноваги населення в наших промислових центрах та, розглядаючи національний масштаб перерозподілу, намагатися забезпечити надання права користування землею тим, хто найкраще вміє нею користуватися. Виконанню цього завдання можуть сприяти певні спроби підвищити вартість сільськогосподарської продукції і, таким чином, підвищити спроможність населення купувати промислові товари. Цього можна досягти шляхом реального попередження трагедії зростаючих збитків через продаж закладених малих будинків та ферм. Це може бути досягнуто наполегливою вимогою від урядів всіх рівнів, щоб вони невідкладно подіяли на попит з метою зменшення вартості продукції. Ефективною може бути також уніфікація заходів по наданню допомоги безробітним, які зараз найчастіше є розрізненими, неекономічними та нерівними. Також необхідним є планування на загальнонаціональному рівні та нагляд за усіма видами транспорту та зв'язку та іншими послугами, які мають безперечне суспільне значення. Є багато шляхів вирішення проблеми підвищення купівельної спроможності населення, але ми нічого не вирішимо одними лише розмовами. Ми маємо діяти і діяти негайно.

Нарешті, при вирішенні проблеми відновлення робочих місць, ми вимагаємо гарантії проти повернення недоліків старого порядку: повинен бути прямий нагляд за банківською діяльністю, кредитуванням та інвестуванням, тобто необхідно покласти край спекуляціям з грошима інших людей, а також необхідно забезпечити достатню кількість стійких грошей.
Так можна окреслити шляхи наступу. Я буду наполягати, щоб новий Конгрес на спеціальній сесії детально розробив заходи по їх реалізації, і я буду шукати невідкладної допомоги у деяких штатів.
За допомогою цієї програми дій ми спрямовуємо свої сили на впорядкування нашої національної домівки та створення додатного балансу прибутків. Наші міжнародні торгівельні відносини, хоча і є надзвичайно важливими, у відношенні часу та необхідності є другорядними у порівнянні зі стабілізацією нашої власної економіки. У якості практичної політики я надаю перевагу реалізації першочергових завдань у першу чергу. Я не буду витрачати зусилля на відновлення світової торгівлі шляхом реорганізації міжнародної економіки, а невідкладність справ всередині країни не може чекати на здійснення цього завдання.
    Є багато шляхів вирішення проблеми підвищення купівельної спроможності населення, але ми нічого не вирішимо одними лише розмовами. Ми маємо діяти і діяти негайно.

Основна ідея, яка керує цими специфічними засобами національного відновлення, не є вузько націоналістичною. Це, на перший погляд, наполягання на взаємозалежності між різними регіонами Сполучених Штатів — визнання старого та незмінно важливого прояву американського піонерського духу. Це шлях до відродження. Це є невідкладниий шлях. Це глибока впевненість у тому, що відродження відбудеться.

У міжнародному плані я б визначив політику нашої країни як політику Доброго сусіда — сусіда, який поважає себе, і тому поважає права інших, сусіда, який поважає власні обов'язки і поважає недоторканість угод, що укладаються в сфері міжнародних відносин як з його участю, так і без неї.

Якщо я добре розумію характер нашого народу, то зараз ми як ніколи усвідомлюємо нашу залежність один від одного; ми усвідомлюємо, що не можемо лише брати, а повинні також щось віддавати; ми усвідомлюємо, що для того, щоб йти вперед, ми повинні рухатись як добре тренована та віддана армія, яка ладна піти на самопожертву заради суспільного добробуту і порядку, тому що без такого порядку не може відбуватись прогрес, і ніяке керівництво не буде ефективним. Я знаю, ми готові і маємо бажання підкорити свої життя та власність такому порядку, тому що це робить можливим здійснення управління, спрямованого на зростання добробуту. Я пропоную це, даю обіцянку, що важливіші цілі ляжуть на нас священним обов'язком, який до цього часу з'являвся лише під час збройної боротьби.

Наша Конституція є настільки простою і дієвою, що завжди є можливість забезпечити непередбачені потреби завдяки зміні акцентів та механізмів без втрати загальної форми.    
Давши таку обіцянку, я без вагань беру на себе обов'язок керівництва величезною армією нашого народу, готового до організованої атаки на наші суспільні проблеми.
Діяти таким чином і з таким результатом стає можливо при такій форма правління, яку ми успадкували від своїх предків. Наша Конституція є настільки простою і дієвою, що завжди є можливість забезпечити непередбачені потреби завдяки зміні акцентів та механізмів без втрати загальної форми. Ось чому наша конституційна система виявила себе найстійкішим політичним механізмом, який виробив сучасний світ. Вона витримала територіальні загарбання, міжнародні війни, біль внутрішньої боротьби та міжнародних відносин.

Треба сподіватись, що нормальний баланс виконавчої та законодавчої влади здатний вирішувати задачі, які постають перед нами. Але може статися, що безпрецедентна потреба у невідкладних діях може викликати відхилення від нормального балансу суспільного процесу.

Я готовий відповідно до свого конституційного обов'язку рекомендувати заходи, потрібні хворій країні у хворому світі. В межах своїх конституційних прав я буду шукати такі заходи (шляхи), а також інші шляхи, які може виробити Конгрес з його досвідом та мудрістю, щоб досягти швидкої стабілізації.

Але навіть у випадку, якщо Конгрес відмовиться обрати один з цих курсів, і якщо становище нації залишиться критичним, я не відхилюсь від чіткого курсу обов'язку, який постане переді мною. Я буду просити Конгрес застосувати єдиний інструмент для боротьби з кризою, який залишився — широкого застосування виконавчої влади для боротьби з критичним становищем, настільки широкого, наскільки дозволятимуть надані мені повноваження, як коли б ми були окуповані ворогом.

За виявлену мені довіру я відплачу мужністю і відданістю, які відповідають нашим часам. Я не можу піти на менше.

Ми стикнулися з важкими годинами з усією безстрашністю національної єдності; з ясним усвідомленням пошуку старих найдорожчих моральних цінностей; з повним задоволенням від суворого виконання своїх обов'язків як старими, так і молодими. Ми маємо на меті гарантувати повноцінне та стабільне життя нації.
Ми не сумніваємося у демократичному за своєю сутністю майбутньому. Народ Сполучених Штатів не здався. Серед найважливіших потреб народу визначено потребу у чітких енергійних діях. Він вимагає дисципліни і керівництва для прямування певним курсом. Народ зробив мене інструментом виконання його бажань. Я приймаю це як подарунок.
    Я готовий відповідно до свого конституційного обов'язку рекомендувати заходи, потрібні хворій країні у хворому світі.

З повною відданістю наша нація покірливо просить у Бога благословення. Нехай Він захистить всіх і кожного з нас. Нехай Він скеровує мене у дні прийдешні.

    Переклад:
      Тетяна Горохова


Відгук

Ludmila Matiash, lmatiash@hotmail.com

Within the context of the Vision Project, this selection is a good example of effective "Vision Management." Interestingly, we never see the word "Vision" in this address by an American president to the American people. The objective was to rally the nation to exit out of economic crisis. FDR suggested that there was also a "moral" crisis. This gave his Inaugural Address an emotional "tension," the signature of many effective leaders.

Even though the cultural and historical settings of this period in American heritage are unique, some principles of public engagement are well applied in this speech. FDR does the following:

1. Recognizes the people as critical stakeholders of the nation.
2. Invites the stakeholders to open public dialogue.
3. Defines the problem and limits its scope.
4. Identifies the specific cause of the problem.
5. Identifies priorities and first steps.
6. Proposes an approach.
7. Defines guiding principles.
8. Creates a "moral contract" with the nation.
9. Calls for return to the founding principles (to the Constitution).
10. Accepts legal, moral, and personal responsibility.
11. Takes personal risk (agrees to challenge the government if needed).
12. Calls on a Higher Authority to morally sanction the effort.

Perhaps most meaningful is the President's call for a return to the founding principles of the American Constitution. In this way he reminds the people that the foundation for exit out of crisis already exists within the nation. A continuous reapplication of these principles is what rallies American communities in times of crisis.

Finally, as with all tools, their value is in their application. Visions, in the hands of leaders, are especially powerful tools. The world has seen many examples of Visions being misused towards sad ends. When Visions clash the results are often tragic. If we believe in the "free will" of Frankl, then perhaps the use of a Vision is the most critical decision any leader and any human being can make.
2002-11-08 16:07:46
Відповісти

Людмила Надточій, nadtochy@ptgroup.com.ua
Враховуючи на сьогодення, ще раз переконалася, що йдемо у своєму розвитку за спіраллю.Це, безумовно, стосується не тільки кризових явищ в економіці, а найперше - у свідомості, моралі. Але, на жаль, саме економічна криза дає поштовх зупинити моральну кризу і широким колом звернутися до вічних цінностей. Щодо мрії Олесандра про національного лідера - хочу всім нам побажати достатньої мудрості розгледіти його в натовпі галасливих політичних мерців.
2008-12-08 17:57:41
Відповісти

Якщо Ви бажаєте подискутувати із конкретним читачем, то це можливо робити безпосередньо в нашому форумі.

Ваше ім'я:
E-mail:
Коментарі: 
 
  
bigmir TOP100  
Проект відкрито 16 жовтня 2002 р.
Розробка, дизайн: Олександр Данилюк, малюнки: Тетяна Горохова
Copyright © 2002-2017, Management.com.ua