Навчатися ніколи не пізно!
Джерело: журнал "Власний бізнес" (№8, 2009)
MBA зараз є найпопулярнішим у світі і широко визнаним бізнес-ступенем. Щороку понад 100 тисяч студентів витрачають свій час, зусилля і гроші, щоб здобути його. У цій статті ми коротко розповімо, що саме цей ступінь означає і чого насправді вартує.
Перша програма MBA була розроблена в "Tuck School" у США на початку минулого сторіччя і давала випускникам змогу здобути насамперед адміністративні навички з більшою концентрацією на фінансах і обліку. Програма залишалася більш-менш незмінною до 1950-х, коли бізнес-школа у Гарварді розробила власні методики навчання, які базувалися на прикладах (кейсах — case studies) з реального життя — ця методологія залишається базовою для бізнес-шкіл донині. Сучасні програми створені таким чином, аби давати студентам основи ключових інструментів менеджменту, а відтак, охоплюють сфери фінансів та економіки, людських ресурсів, маркетингу, інформаційних технологій, стратегічного планування і лідерства. Основні предмети доповнюються також факультативними. Йдеться про основи підприємництва, консалтинг, управління брендом, ділову етику. Деякі школи зараз виходять за рамки "універсального" підходу традиційних програм і запроваджують курси з високим ступенем спеціалізації — Ліверпульський університет у Великобританії навіть розробив програму, сфокусовану на футбольному менеджменті!
Програми MBA пропонують з широкими навчальними можливостями на вибір. Якщо ви хочете сконцентруватися повністю на навчанні, то найкраща для вас — програма на повний навчальний день (full-time). Програми різняться тривалістю залежно від того, яку школу і навіть яку країну ви оберете. В Європі програми, зазвичай, тривають 12-18 місяців, а в США звичною є тривалість у 24 місяці. Точаться нескінченні суперечки щодо того, якою ж повинна бути ідеальна тривалість таких програм. Прихильники короткотермінових програм стверджують, що саме такі програми дають змогу досягти максимальної концентрації, а також не відлучають людину надовго з робочого місця. Їх опоненти вважають, що довший курс дає більше часу на засвоєння матеріалу і сприяє глибшому вниканню в тему. Для будь-якої програми з повним робочим днем (full-time) необхідним є досвід роботи, оскільки ви будете не лише навчатись на чужому досвіді, а й доповнювати знання інших своїм досвідом. Відтак, більшість шкіл наполягатимуть на, щонайменше, дворічному досвіді попередньої роботи.
Якщо ви не хочете чи не можете залишити офіс на два роки, то можете розглянути можливість навчання з неповним робочим днем (part-time). Навчання за програмою MBA за цією схемою часто означає, що ви пройдете певну частину курсів он-лайн за допомогою технології дистанційного навчання, а також час від часу будете займатись увечері чи під час вихідних. Це дає вам змогу працювати і розтягнути навчання на триваліший період — часом навіть до 8 років. Проте це вимагає самодисципліни, витримки і сім'ї, яка захоче миритися з вашим періодичним зниканням для освоєння таємниць фінансового аналізу у той час, коли вони воліли б, щоб ви допомогли їм куховарити, прибирати чи доглядати дітей.
Третім варіантом є програма "Executive MBA". Таку програму, зазвичай, використовують організації, які хочуть розвивати навички лідерства та управління у працівників з великим потенціалом. Вони поєднують короткі періоди занять з частковою роботою он-лайн. Різниця між цим типом MBA і попередніми полягає в тому, що в цьому варіанті ваше навчання оплачує ваш працедавець.
Програми MBA зараз пропонують тисячі шкіл. Але куди ж піти навчатись, аби отримати найкращу віддачу від інвестицій в навчання?
Північна Америка
Бізнес-навчання було започатковано в США, відтак, і зараз в цій країні більше бізнес-шкіл, ніж будь-де. Серед шкіл, які постійно здобувають провідні місця в різноманітних рейтингах, відзначимо "The Wharton School", "Harvard Business School", "Stanford Graduate School of Business", "The University of Chicago Booth School of Business", "The Kellogg School of Management", “Columbia Business School" і "MIT Sloan School of Management". Серед інших вартих уваги шкіл назвемо такі:
- "University of California Berkeley, Haas School of Business" — дуже інноваційна, тісні зв'язки із Силіконовою долиною (регіон в штаті Каліфорнія, який вирізняється великою густотою високотехнологічних компаній, пов'язаних із виробництвом комп'ютерів та їх складових, особливо мікропроцесорів, а також програмного забезпечення, пристроїв мобільного зв'язку, біотехнологій тощо);
- "Johnson School at Cornell University";
- "The Amos Tuck School of Business Administration at Dartmouth College" — міцна спільнота, лояльна мережа випускників, чудова репутація серед рекрутерів;
- "Duke University's Fuqua School of Business" — намагається бути присутньою в цілому світі, створюючи мережу філій, з вражаючими дослідницькими можливостями;
- "New York University Stern School of Business" — фінанси на найвищому рівні в самому серці Мангеттена, налагоджені зв'язки з рекрутинговими компаніями;
- "Georgetown University's McDonough School of Business" — всесвітня репутація університету як центру американського політичного впливу;
- "Kenan-Flagler Business School, The University of North Carolina" — відзначається рекрутерами як заклад, де виховують ефективних лідерів і сильних командних гравців, велика віддача від інвестицій;
- "Cox School of Business, Southern Methodist University" — №1 у США за версією журналу "The Economist" за "потенціалом для налагодження ділових контактів";
- "Yale School of Management" — інноваційний навчальний план, добра репутація в галузі корпоративного управління і корпоративної етики;
- "Babson College" — найкраща в США школа підприємництва.
Також варто згадати про канадську бізнес-школу "McGill University, Desautels Faculty of Management" — рідний факультет гуру менеджменту Генрі Мінцберга.
Європа
"The International Institute for Management Development (IMD)", "Insead" і "London Business School" постійно фігурують в основних рейтингах і є популярними бізнес-школами серед абітурієнтів цілого світу. Але "Judge Business School, University of Cambridge", "The Escuela Superior de Administración y Dirección de Empresas (ESADE)", "École des Hautes Études Commerciales de Paris (HEC Paris)", "Instituto de Empresa", "IESE Business School (University of Navarra)" і "University of Oxford, Saïd Business School" також не пасуть задніх.
Загалом, європейські бізнес-школи мають свої специфічні особливості:
Британські "University of Oxford, Saïd Business School" і "Judge Business School, University of Cambridge" є певною мірою новачками бізнес-освіти (їх програми стартували в середині 1990-х), але можливості працевлаштування та заробітні плати їх випускників постійно зростають. "École des Hautes Études Commerciales de Paris (HEC Paris)" виблискує серед провідних французьких шкіл. Школу вже три роки поспіль визнають провідною бізнес-школою в Європі за версією "Financial Times", а американська компанія "Princeton Review" назвала її найсильнішою школою маркетингу поза межами США. "The Escuela Superior de Administración y Dirección de Empresas (ESADE)" отримала першу позицію в останньому міжнародному рейтингу від "Wall Street Journal", організація "Aspen Institute" визнала її другою найбільш інноваційною МВА-програмою в Європі. Тож якщо ви плануєте присвятити 12-18 місяців для здобуття ступеня МВА, то Барселона, безперечно, є одним із найкращих міст у Європі для навчання. У місті також працює бізнес-школа IESE, створена за допомоги "Harvard Business School", тоді як у столиці Іспанії Мадриді також є своя бізнес-школа "Instituto de Empresa", яка також є дуже популярною з середнім конкурсом — 6 осіб на 1 місце.
Окрім культурної спадщини, Європа також може похвалитися зростаючою кількістю бізнес-шкіл, які є лідерами в конкретних галузях. Нижче пропонуємо невеликий огляд таких шкіл.
"École de management de Lyon" є однією із провідних європейських шкіл підприємництва. Нещодавно вони розпочали "Глобальну програму підприємництва" разом із "Babson College" і китайським "Zhejiang University". Навчальний корпус у Шанхаї і плани щодо Дубаї дають студентам привілейований доступ до двох найбільш динамічних економік світу.
"Nyenrode Business University" є однією з двох основних бізнес-шкіл Нідерландів. Розташована в середньовічному замку на околицях Амстердама, школа тривалий час була європейським партнером для "The Kellogg School of Management".
У самому серці Європейського Союзу розташована бельгійська школа "Vlerick Leuven Gent Management School". Випускники цієї школи мають чудові перспективи на ринку праці, адже навколо Брюсселя розташовано багато компаній у сфері інформаційних, біотехнологій тощо. Школа посіла 7 позицію в європейському рейтингу "The Economist" і стрімко піднімається вгору в рейтингу від "Financial Times", а також планує створити філії у Санкт-Петербурзі і Пекіні.
"Warwick Business School" була першою бізнес-школою у Великобританії, яка отримала потрійну акредитацію від "AACSB International" (The Association to Advance Collegiate Schools of Business), EQUIS (European Quality Improvement System) і "Association of MBAs", а також посідає 6 місце в світі за рівнем зарплат випускників. Саме у цій бізнес-школі було написано багато підручників, які зараз використовують в інших бізнес-школах.
Підготував Андрій МАКСИМУК
|