Хто знає течії...
Цього разу Алан Вейс (Alan Weiss), доктор філософських наук, автор двадцяти п'яти книг, серед яких і бестселер "Консалтинг на мільйон доларів" (Million Dollar Consulting), переможець десятків письменницьких та консалтингових винагород, порівнює роботу консультанта із польотом чайки. Вміння використати повітряні течії — ось основний принцип майстерності птахів. Такою ж навичкою повинні володіти і консультанти.
Я сиджу у вежі готелю Castle Hill у Ньюпорті в Род-Айленді, — пише Алан Вейс. Світає. Моя кімната знаходиться на вершині вежі і тому переді-мною відкривається чудовий 270° вид на затоку. Відразу за моїм вікном літають десятки чайок. Я спостерігаю за ними, а вони — за мною. Найдивовижніше спостерігати за тим, як вони "лягають" на повітряні течії і "зависають" на місці без жодного змаху крилами.
Політ
Якщо довго спостерігати за чайками, можна помітити, що вони допомагають собі крилами лише тоді, коли надворі абсолютно спокійна погода, або ж дме легенький вітерець. Натомість, потрапивши у сильну повітряну течію, ці птахи майже ніколи не змахують крилами. З цього можна зробити висновок, що для польоту чайки використовують енергію вітру і допомагають собі крилами лише тоді, коли надворі стоїть майже безвітряна погода.
Іншими словами, якщо чайка "ляже" на повітряний потік, тоді вона зможе витрачати набагато менше енергії і при цьому літати набагато ефективніше.
Працюючи наставником, я помітив, що консультанти рідко переймаються пошуком сприятливих течій та потоків. Вони готові працювати майже до повного виснаження, "шалено працюючи крилами", але навіть це не допомагає їм досягнути бажаної "швидкості".
Наприклад, багато хороших консультантів повністю поглинуті бажанням невпинно удосконалювати свою методологію, проводити якомога більше проектів одночасно, тим самим перетворюючи свою працю на ширвжиток, намагатись запропонувати клієнтові ще більше своїх послуг, використовуючи погодинну оплату часу.
Але знаєте, курчата не вміють літати. Форма тіла їм не дозволяє. У них немає аеродинаміки, їхні крила — занадто малі. А ще — курчата не можуть змінитися!
Еволюція
На щастя — люди можуть змінюватися! Саме тому мене так дивують консультанти, які, намагаючись вижити у жорсткому конкурентному середовищі, стверджують, що у них "немає часу".
"Течії" професії консультанта передбачають створення так званої "ринкової гравітації", яка притягуватиме клієнтів до вас, а також мінімізує інтенсивність вашої роботи, дасть змогу обирати лише перспективних клієнтів, брати гроші за цінність, яку ви пропонуєте, а не за час, який ви витрачаєте, використовувати технології, які суттєво розширюватимуть ваш глобальний вплив тощо.
Мені поталанило працювати з тисячами незалежних консультантів, які ставилися серйозно не лише до своєї роботи, але й до спадку, який залишають по собі. Вони постійно навчалися та підсилювали вплив одне одного. Вони пропонували справжню цінність своєму клієнтові і працювали виключно на партнерських засадах. Ось хто зумів відшукати і "лягти" на течію.
Можливості та ризики
Я не бачу жодного сенсу в тому, щоб працювати як віл, і при цьому не користуватися чудовими можливостями, які відкриває перед вами консалтинг. Навряд чи варто працювати 50 (чи хоч би й 40) годин на тиждень, якщо ваш клієнт ставиться до вас як до найманого працівника, а не як до партнера.
Мені здається, що це насамперед фактор відваги та самооцінки. Навряд чи хтось поважатиме консультанта, який божевільно "махає крилами", намагаючись "летіти проти потоку".
За матеріалами "Knowing the Currents", Management Consulting News.
Скорочений переклад: Ярослав Федорак, MCUa.
|