Скажи мені, ким був твій прадід, і я скажу, хто ти
Майстер-клас Оренії Яффе-Янаі
"Генетичний код особистості. Як знайти і реалізувати своє покликання"
Автор: Ярослав Федорак, редактор Менеджмент.com.ua
19 листопада 2009 р. у Києві відбувся майстер-клас Оренії Яффе-Янаі (Orenia Yaffe-Yanai) "Генетичний код особистості. Як знайти і реалізувати своє покликання", організований компанією IdeasFirst спільно з журналом "Управління компанією". Його учасниками стали більше 70 директорів, топ-менеджерів, управлінців та інших представників українських компаній, зацікавлених в особистісному розвитку, які зацікавилися ідеями Оренії, прочитавши її книгу "Генетичний код особистості". Сама книга, до речі, нещодавно була перекладена та випущена видавництвом "Стандарт".
Доктор Оренія Яффе-Янаі — засновник та партнер ізраїльського інституту прикладної психології Adam Group, співзасновник компанії AMI (дочірнього підприємства консалтингової компанії FBCG International), яка займається питаннями сімейного бізнесу. Вона читає лекції в університетах Тель-Авіва, Єрусалиму, Лондона, Мюнхена, Вашингтона та Софії, при цьому протягом 30-ти років консультуючи сімейні компанії (так Оренія називає звичайні сім'ї, адже це чи не найважливіша організація в житті кожної людини), фінансові та владні організації в Ізраїлі, Йорданії, США та ряді європейських країн.
Свою власну мету в житті Оренія окреслює як потребу допомогти розкритися та відшукати своє істинне покликання людям, які прагнуть це зробити. Одні знаходяться перед професійним вибором, інші шукають роботу, треті хотіли б щось змінити у своєму житті, четверті — прагнуть кар'єрного зростання... Для того, щоб допомагати таким людям, Оренія розробила власну методологію, описану у книзі "Генетичний код особистості", яка стала національним бестселером і до сьогодні займає високі позиції в рейтингу бізнес-літератури.
"На івриті слово працівник означає «раб», — розпочинає свій виступ Оренія після вступного слова організаторів та короткої автобіографії. — Більшість людей переконані, що робота не повинна приносити задоволення. Працювати все-рівно потрібно — щоб забезпечувати себе та свою сім'ю. Але, з точки зору багатьох, між роботою та задоволенням немає нічого спільного. Люди ж, які отримують гроші за те, що виконують улюблену роботу і при цьому йдуть до своєї цілі — не працюють".
Оренія пропонує докорінно переглянути цей стереотип, стверджуючи, що найбільше щастя — це виконувати улюблену роботу. Тобто бути не просто "успішним", а "успішним і при цьому щасливим". Бо у світі вистачає прикладів надзвичайно успішних (із точки зору досягнення цілей) людей, які просто не отримують задоволення від свого життя. За її ж глибоким переконанням — кар'єра людини — це не окрема частина, а один із ключових тісно вплетених у її життя аспектів. Тому і розглядати її можна тільки цілісно — паралельно аналізуючи інші аспекти.
Взагалі, інструментарій, який пропонує Оренія, передбачає надзвичайно тісне сполучення сфер людської життєдіяльності, які ми звикли розглядати окремо. Вона не мислить аналізу кар'єрного шляху людини, без заглиблення у її особисте життя. На відміну від багатьох людей, які звикли розділяти поняття "сім'я" та "робота", вона неодноразово наголошує на тому, що ці речі неподільні. Більше того, багато людей, які відчувають себе глибоко нещасними через проблеми на роботі, насправді мають проблеми у сім'ї, і навпаки.
Генетичний код особистості — це квінтесенція ідеї, що все наше життя залежить від того, ким були наші родичі. Велике значення мають професії та вподобання батьків, дідусів, бабусь, братів, сестер — фактично всіх, із ким ми знаходимося у кровному зв'язку. При цьому більшість людей навіть не задумуються про те, що вони настільки тісно пов'язані зі своїми родичами (і в першу чергу, з професійної точки зору). Історія знає безліч прикладів, коли малюків віддавали в інтернат у віці до 1 року, а потім їх брали на опіку батьки і виростаючи, вони інстинктивно починали займатися саме тією діяльністю, якою колись займалися їхні справжні батьки. Що це, якщо не генетично закладена інформація?
Відповідно й консультування, яке пропонує Оренія, базується на дослідженні генеалогічного дерева "пацієнта" і має на меті дати поради щодо покликання, кар'єри, ідеальної роботи для такої людини. Ззовні сам процес консультування нагадує сеанс психоаналізу. Доктор Оренія продемонструвала, як це відбувається, запросивши під час однієї із сесій майстер-класу на сцену добровольця, який погодився піддати аналізу свою кар'єру, щоб отримати відповіді на складні запитання. Втім, діалог, який відбувався між Оренією та добровольцем, крутився більше навколо питань сімейного спрямування, ніж навколо проблем на роботі. Оскільки, як виявилося, саме у сім'ї найчастіше варто шукати розв'язання робочих питань.
Не вдаючись у деталі (бо не можливо в рамках однієї статті, навіть розгорнутої, розповісти про все, про що йшлося на майстер-класі) можемо відзначити, що тема виявилася надзвичайно "родючою" і викликала безліч питань від аудиторії після закінчення майстер-класу. А це, у свою чергу, означає, що подібна проблематика близька і турбує українських представників бізнесу.
|