 |
Мені не зовсім зрозуміло, чому бізнес-плани є саме такими, але їх часто використовують для того, щоб заплутати, набриднути та продемонструвати здатність відповідати очікуванням. Якщо я хочу знати правду про бізнес і куди він рухається, я волів би бачити більш корисний документ. Я б розділив сучасний бізнес-план на п’ять розділів:
- Правда
- Твердження
- Альтернативи
- Люди
- Гроші
Розділ «Правда» описує світ таким, яким він є. Якщо хочете, зробіть виноски, але розкажіть про ринок, на який ви виходите, потреби, які існують, конкурентів у вашій сфері, технологічні стандарти, а також про те, як інші досягали успіху і зазнавали невдач у минулому. Що конкретніше, то краще. Що більше ґрунтовних знань, то краще. Що більш вісцеральними є історії, то краще. Мета цього розділу — переконатися, що у вас є чітке бачення світу, і що ми з вами згодні у ваших припущеннях. Цей розділ не має бути упередженим — він просто констатує реальний стан речей.
«Правда» може зайняти стільки часу, скільки вам потрібно, щоб її донести. Вона може включати в себе таблиці, аналіз ринкової частки і все, що потрібно знати про те, як влаштований світ.
Розділ «Твердження» — це ваш шанс описати, як ви збираєтеся змінити ситуацію. Ми зробимо X, і тоді відбудеться Y. Ми побудуємо Z за таку-то суму грошей і за такий-то час. Ми представимо Q ринку, і ринок відреагує на це таким-то чином.
Ви створюєте напругу, розповідаючи історії. Ви обслуговуєте конкретний ринок. Ви очікуєте, що щось станеться через вашу появу. Що саме?
Це серце сучасного бізнес-плану. Єдина причина для запуску проєкту — це зміни, покращення, і ми хочемо знати, що ви збираєтесь робити і який вплив це матиме.
Звісно, цей розділ буде неточним. Ви будете робити припущення, які не виправдаються. Ви не дотримаєтеся бюджету, дедлайнів і обсягів продажу. Тому розділ «Альтернативи» розповідає про те, що ви будете робити, якщо це станеться. Наскільки гнучким є ваш продукт або команда? Якщо ваші твердження не виправдаються, чи все скінчено?
Розділ про людей справедливо підкреслює ключовий елемент: Хто є у вашій команді, і хто збирається приєднатися до неї. «Хто» означає не їхні резюме, а ставлення, здібності та досвід реалізації проєктів.
Тут ви можете піти далі. Хто ті люди, яким ви служите? Хто ці чемпіони? Що вони думають про статус? Який у них світогляд?
Останній розділ присвячений грошам. Скільки вам потрібно, як ви їх витрачатимете, як виглядає грошовий потік, прибутки та збитки, баланс, маржа та стратегії виходу.
Можливо, місцевому венчурному інвестору не сподобається такий формат, але я впевнений, що він допоможе вашій команді чіткіше продумати складні питання.
Можливо, ви помітили зміну
Коли ви відкрили цю книгу, ви, напевно, подумали: «У мене є продукт, і мені потрібно, щоб більше людей його купували. У мене маркетингова проблема».
Сподіваюся, тепер ви бачите, що це твердження має індустріально-егоїстичну природу. Мета нашої культури не в тому, щоб служити капіталізму, навіть якщо він оплачує ваші рахунки. Мета капіталізму — розбудовувати нашу культуру.
Щойно ви приймаєте позицію служіння, взаємодії з культурою задля змін, відбувається зрушення.
Тепер замість того, щоб запитувати: «Як змусити більше людей слухати мене? Як поширити інформацію? Як знайти більше фоловерів? Як конвертувати більше лідів у продажі? Як знайти більше клієнтів? Як платити своїм працівникам?...», ви можете запитати: «Яких змін я прагну?»
Коли ви знаєте, чого прагнете, все інше стає набагато простішим.
Банальна переробка вашої заяви про місію не допоможе
Дуже часто ми зациклюємося на нашій меті, нашому «чому», нашій причині існування. І дуже часто ця мета — це просто інший спосіб сказати: «Я волів би продати більше того, що я вже вирішив продавати».
З мого досвіду, більшість маркетологів насправді мають однакову «мету». Бути успішними. Взаємодіяти з людьми так, щоб це було корисно для обох сторін. Бути шанованими, поміченими та оціненими. Отримувати достатньо прибутку, щоб продовжувати роботу.
Це ваше «чому». Ось чому ви ходите на роботу.
Але кращий бізнес-план бере цю універсальну потребу і робить її конкретною — описує, для кого і для чого. Він окреслює напругу, яку ви прагнете створити; статусні ролі, з якими ви взаємодієте; та історію, яка приведе до змін.
Це не ваша мета. Це не ваша місія. Це просто те, що ви робите.
Якщо це не спрацює, не страшно. Це не означає, що у вас немає мети, або що ваше «чому» приречене. Це означає лише, що ви відкинули ще один невдалий шлях у своєму прагненні досягти значущості.
Тепер ви можете знайти новий шлях.
|
 |