У новому світовому рейтингу країн по "електронній готовності" Україна зайняла 57-е місце з 65 можливих (3,51 бали з 10), погіршивши свій показник 2004-го року на три позиції. На першому місці, як і рік тому, Данія, а замикає список Азербайджан.
З колишніх радянських республік Україну за рівнем "електронної готовності" змогли обігнати Естонія (26-е місце), Латвія (37-е місце), Литва (40-е місце) і Росія (52-е місце). Більш низькі позиції в рейтингу зайняли Казахстан (62-е місце) і Азербайджан (65-е місце).
У свою чергу, США і Швейцарія борються за право називатися державою з найвищим рівнем охоплення населення інтернетом: у цих країнах посилено нарощуються як бездротові, так і кабельні канали передачі даних.
Наприкінці 2003-го року рейтингові позиції США помітно похитнулися. Тоді США посіли лише шосте місце за кількістю охоплених Мережею жителів, хоча до кінця минулого року вони піднялися до другого щабля в рейтинговому списку. Дані щорічних досліджень, проведених англійським журналом The Economist і корпорацією IBM, були опубліковані нещодавно Reuters.
Що стосується показників Швейцарії, то цій країні вдалося піднятися з 10-го до 4-го місця. Перше місце, як і раніше, залишилося за Данією. Вона лідирує як за кількістю користувачів, підключених до інтернету через кабельні і бездротові мережі, так і за кількістю громадян, що використовують послуги електронного банкингу. Серед датчан також широко розвинена система здійснення податкових платежів через Мережу, працює механізм "електронного уряду".
У дослідженнях "електронної готовності" також велика увага приділена проблемі забезпечення безпеки: наявності законів й інших технологій, що захищають користувачів від можливого збитку, заподіюваного вірусами або шахраями. Наявність цієї умови привело до того, що позиції Південної Кореї в рейтингу значно ослабнули: з 14-го місця ця країна перемістилася на 18-е. При цьому дослідники відзначають, що саме в Південній Кореї зареєстрований найбільший відсоток домогосподарств — 75%, підключених до інтернету.
Інша причина, за якою Південна Корея потрапила до аутсайдерів передової групи — низький рівень підприємницької культури в цій країні. Саме це не дозволяє їй потрапити в першу шістку держав з найбільшим рівнем проникнення інтернету, куди ввійшли такі скандинавські країни як Швеція, Фінляндія і Данія.
Норвегія — єдина з країн Скандинавії, що поступилася своєю позицією, опустившись із 4-го на 9-е місце в рейтинговому списку. Це відбулося у зв'язку з тим, що в цій країні зменшилася кількість патентів на нові технології на душу населення.
Великобританія також спустилася на три пункти вниз через послаблення позицій системи освіти. Перспективи цієї країни в сфері готовності до користування електронними технологіями виглядають менш райдужними, ніж торік. Відповідно до результатів дослідження, рівень освіти у Великобританії нижче, ніж у більшості інших європейських держав. Англійські діти закінчують школу раніше, ніж їхні однолітки з континентальної Європи. Пітер Корстен (Peter Korsten), директор європейського відділення IBM's Institute for Business Value, відзначив: "Сьогоднішні лідери цілком можуть відстати через рік або два, якщо вони не сприймуть останніх інновацій у сфері розвитку Мережі. Це завзята, тривала боротьба". Цього року чотирнадцять країн, а не вісім, як у минулому, одержали оцінку 8 за 10-бальною шкалою. Це означає, що якщо надалі ці країни не приділять належної уваги підвищенню рівня проникнення інтернету і високих технологій, то вони можуть із великою ймовірністю позбутися своїх лідерських позицій.
Такі держави як Сінгапур (11-е місце), Австрія (14-е) й Іспанія (23-е) втратили кілька позицій у порівнянні з рейтингом за минулий рік. Австралія (10-е місце), Нова Зеландія (16-е), Ізраїль (20-е) і Японія (21-е), навпаки, піднялися на кілька щаблів нагору. Мексика (36-е місце) поліпшила свій попередній результат на кілька позицій після великих державних вливань у суспільні інтернет-центри й інтернет-кафе. Подібні інвестиції уряд Швеції, наприклад, зробив п'ять років тому.