Розвиток презентаційних навичок
Автор статті, з якою ви маєте нагоду познайомитися нижче, Естіні де Брір (Estienne de Beer) пропонує свій погляд на такий важливий аспект діяльності сучасного менеджера як презентаційні навички. Естіні є професійним промовцем та коучем у сфері презентаційних навичок. Він також є автором книги "Стрімкий розвиток кар'єри — поради від топ-менеджерів" (Boosting Your Career — Tips From Top Executives).
Можливо ви переконані, що специфіка вашої діяльності не передбачає проведення жодних презентацій. Але, вважаючи так, ви майже напевне помиляєтесь, оскільки незалежно від посади, презентаційні навички завжди зможуть вам прислужитися. Спробуймо сфокусуватися на особливостях та важливості презентаційних навичок на ринку та для створення кар'єри.
Вочевидь, вам вже неодноразово доводилося чути, що саме публічні виступи — це найбільший людський страх. Дослідження доводять, що навіть власної смерті деякі люди бояться менше, ніж говорити перед великою аудиторією. Дуже мало осіб народжуються ораторами. Більшості з них доводиться добиватися успіху завдяки довгій і складній праці над собою. При цьому боязнь сцени майже неухильно переслідує таких людей. Проте, подолавши свій страх можна не лише стати чудовим оратором, але й швидко піднятися по кар'єрній драбині всередині своєї компанії та галузі. Хорошим лекторам набагато легше заслужити авторитет та обійти мовчазних колег на шляху до ідеальної кар'єри.
Комунікація — ключова навичка нашого століття. Кожен із нас бере участь у зборах, конференціях, тренінгах, презентаціях для внутрішніх та зовнішніх клієнтів і т. п. І саме презентаційні навички допоможуть досягнути успіху у кожному із зазначених вище видів діяльності.
Різноманітність точок зору, які сьогодні панують у робочому просторі, підвищує необхідність презентацій. Щоб досягнути максимальної ефективності, людям потрібно висловлювати свої думки. Зрештою, саме публічні виступи протягом тисячоліть були й залишаються ключовими елементами творення та підтримки демократичного суспільства.
Презентації перед колегами можуть стати справжнім викликом і навіть джерелом стресу не лише для рядових співробітників, але й для керівників вищої ланки, науковців та політиків. Це може проявлятися у внутрішньому небажанні виходити на сцену, а також у зовнішніх ознаках — спітніння долонь, заїкання, втрата лінії доповіді і т. п.
Кожен доповідач, як правило, належить до однієї із чотирьох категорій, наведених нижче:
- Людина, яка уникає презентацій, тобто робить все можливе, щоб не потрапити на сцену. У більшості випадків такі люди шукають роботу, яка не передбачає публічних виступів.
- Людина, яка протистоїть презентаціям. Зазвичай, такі люди відчувають страх, коли до них звертаються із проханням провести презентацію. Цей страх може бути дуже сильним. Люди, які протистоять презентаціям, ніколи б не погодилися вийти на сцену і роблять це лише тоді, коли немає жодного іншого вибору. Коли вони говорять — вони відчувають сильну напругу і навіть стрес.
- Людина, яка погоджується проводити презентації. Такі люди можуть виступати перед публікою, але не відчувають особливого ентузіазму, роблячи це.
- Людина, яка прагне проводити презентації. Такі люди завжди шукають можливість виступати. Виходячи на сцену, вони завжди переповнюються енергією та ентузіазмом. Вони постійно удосконалюють навички комунікації та впевненість у собі, намагаючись з'являтись перед публікою так часто, як це можливо.
Навички презентації можуть розширити обрії та відкрити нові двері у вашій кар'єрі. Саме завдяки цим навичкам ви легко зможете прогресувати у сфері особистого розвитку, впливу та просуватися у власній професійній сфері.
Ефективні навички презентації корисні для вашої компанії
Не варто вважати, що переваги від ефективних навичок комунікації та мистецтва презентації отримаєте лише ви. Ваша організація також відчує на собі позитивний вплив. Більшість внутрішніх зустрічей та конференцій виявляються надзвичайно нудними. Володіючи навичками ефективної презентації ви зможете "вдихнути життя" у корпоративні зібрання та досягнути нових вершин кар'єри. Якщо у житті та бізнесі ви прагнете досягнути високих результатів — немає жодної причини уникати публічних виступів.
Хороші презентаційні навички сприятимуть вашій кар'єрі, а також фінансовому зростанню. Зазвичай успішність у бізнесі перевіряється відповідями на стандартні запитання, такі як: "Чи володієте ви ступінню МВА?" Проте дослідники довели, що найкращим індикатором успіху того чи іншого спеціаліста є кількість звернень до нього із проханням виступити перед аудиторією чи прочитати презентацію. Як наслідок, люди, які проводять більше презентацій, більш фінансово успішні, ніж їхні колеги, які побоюються публічних виступів.
Що довше ви працюєте на певну організацію та що вище збираєтесь по організаційній драбині — то більше разів будете стикатися із проханнями керівництва прочитати лекцію чи провести презентацію для внутрішньої або зовнішньої аудиторії. Що вища ваша посада — то більша відповідальність за людей, які перебувають під вашим керівництвом, і більша необхідність говорити чітко, однозначно та переконливо.
Як великі корпорації, так і маленькі організації потребують успішних ораторів (зовнішніх та внутрішніх). Наприклад, якщо продавець не вміє ефективно презентувати продукцію, з якою він має справу, тоді успішність бізнесу виявиться під загрозою. Адже продаж товару (сервісу) різко падатиме.
Висновок простий: Який би шлях ви не обрали, ви неодмінно зіткнетеся із обставинами, які вимагатимуть вміння проводити презентації. І тільки від вас залежатиме, який із чотирьох типів поведінки ви оберете: будете уникати презентації, протистоятимете їй, погодитесь на неї чи свідомо і з задоволенням братимете участь у ній.
За матеріалами "Polishing Your Presentation Skills", The CEO Refresher.
Скорочений переклад: Ярослав Федорак, MCUa.
|