ІНСАЙТИ | Кар'єра 5 липня 2010 р.

Як навчитися говорити «ні» на роботі

Як навчитися говорити «ні» на роботі Багато керівників компаній очікують, що співробітники нижньої й середньої ланки, щоб закріпитися на позиції, будуть працювати більше. Люди, від стажерів до керуючих партнерів, погоджуються на будь-які вимоги, тому що хочуть бути командними гравцями, виглядати ентузіастами або просто не хочуть нікого образити. Але вміння говорити «ні» може бути більш цінним кар'єрним активом, ніж готовність працювати надурочно. "Людям треба боротися зі звичкою на все погоджуватися, — говорить соціальний психолог Сюзен Н'юмен (Susan Newman), автор "Книги «ні»" (The Book of No: 250 Ways to Say It — And Mean It and Stop People-pleasing Forever). — Адже, сказавши «ні», ти фокусуєшся на власних цілях".

Угодовство, навпаки, шкодить репутації й руйнує кар'єру. "Керівництво очікує від тебе, що ти виконаєш роботу якісно й у строк, — говорить Бет Кронін (Beth Cronin), партнер юридичної фірми Trenam Kemker. — І якщо в тебе не вийде, тобі просто перестануть довіряти". "На початку кар'єрних сходів люди звичайно погоджуються на будь-яку роботу, що хоч якось співвідноситься з їхніми штатними обов'язками", — додає Нанетт Гартрел (Nanette Gartrell), ад'юнкт-професор психіатрії в Університеті Каліфорнії в Сан-Франциско й автор книги "Якщо ви не проти, я відмовлюся" (My Answer is No... If That's Okay With You). — Але згодом, що успішнішим ви стаєте, то частіше вас просять про допомогу, і то частіше прийдеться відмовлятися".

Якщо начальник умовляє вас брати участь у якомусь проекті, можете застосувати наступний прийом. Перш ніж погоджуватися, перелічіть свої поточні завдання й попросіть начальство допомогти з вибором пріоритетів. "Треба сказати, що ви не хочете відкидати пропозицію, але доведеться бути реалістом", — говорить Кронін. Якщо ж начальник наполягає, можна зайти з іншого боку: "Дуже хотілося б вам допомогти, але я вже повинен зробити до вівторка роботу своєму партнерові. Коли вам потрібний результат?". Головне, щоб ваші пояснення звучали як можна простіше й не містили зайвих деталей.

Всі опитані журналом Forbes експерти порадили не боятися чітко розділяти професійне й особисте життя. "Краще виправдання — це родина, — упевнений Гартрел. — Важко поставити під сумнів ваше бажання піти погуляти з дітьми або відвідати батьків після закінчення робочого дня".

Тримайте паузу

Визначте, скільки часу вам буде потрібно, щоб виконати роботу якісно, і як вона співвідноситься з вашими поточними зобов'язаннями. "Перш ніж сказати "так", треба добре оцінити, що особисто ви одержите від даного проекту", — говорить Сюзен Н'юмен.

Попросіть допомоги у виборі пріоритетів

Поясніть, що перед вами дилема, і попросіть її розв'язати. Не піддавайтеся на лестощі Якщо ж начальник підлестить вам, вам важко буде "злізти з гачка". Але у відповідь ви можете розповісти йому, чим ви зайняті в цей момент.

Уникайте зайвих деталей

Розповідь про те, якими проектами ви в цей момент займаєтеся, повинна бути короткою і простою. Виклавши на стіл весь ваш календар, ви ризикуєте, що бос засумнівається в корисності багатьох ваших завдань.

Оцініть наслідки відмови

Зважте плюси й мінуси відмови для вашої кар'єри й особистого життя. Якщо ви перебуваєте на нижчому щаблі ієрархії, у вас менше можливостей для відмови. На відповідальній посаді легковажна згода на участь у новому не дуже важливому проекті може зашкодити вашим основним обов'язкам або просто вимотати вас.

Запропонуйте альтернативу

Відмовившись допомогти, постарайтеся, проте, щось зробити для людини, яка попросила вас про допомогу. Запитайте, наприклад, чи можете ви бути корисні через кілька днів. "Запропонуйте інші варіанти, — радить Майкл Роберто (Michael Roberto), автор книги "Чому великі лідери не приймають відповідь «так»" (Why Great Leaders Don't Take Yes for an Answer). — Скажіть, що не можете стати виконавцем проекту, але можете допомогти якимось іншим чином".

Говоріть «ні» тільки при особистій зустрічі

Відмовляйтеся при особистій зустрічі. "Електронний лист може бути невірно розтлумачено, — говорить Сюзен Н'юмен. — Участь, яку виражає ваш голос, ви не зможете відобразити в листі".

За матеріалами статті Хелен Костер (Helen Coster) "How To Say No At Work", Forbes.



ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ:
КНИГИ ДЛЯ РОЗВИТКУ:
Емоції на роботі. Як вони сприяють нашій успішностіЕмоції на роботі. Як вони сприяють нашій успішності
Рік продуктивності. Експерименти з часом, увагою та енергієюРік продуктивності. Експерименти з часом, увагою та енергією
Як вижити серед токсичних людейЯк вижити серед токсичних людей

МЕТОДОЛОГІЯ: Стратегія, Маркетинг, Зміни, Фінанси, Персонал, Якість, IT
АКТУАЛЬНО: Новини, Події, Тренди, Інсайти, Інтерв'ю, Рецензії, Бізнес-навчання, Консалтинг
СЕРВІСИ: Бізнес-книги, Робота, Форуми, Глосарій, Цитати, Рейтинги, Статті партнерів
ПРОЄКТИ: Блог, Відео, Візія, Візіонери, Бізнес-проза, Бізнес-гумор

Сторінка Management.com.ua у Facebook    Менеджмент.Книги: телеграм-канал для управлінців    Management Digest у LinkedIn    Відслідковувати нас у Twitter    Підписатися на RSS    Поштова розсилка


Copyright © 2001-2024, Management.com.ua

Менеджмент.Книги

телеграм-канал Менеджмент.Книги Менеджмент.Книги — новинки, книжкові огляди, авторські тези і цінні думки з бізнес-книг. Підписуйтесь на телеграм-канал @books_management



➥ Дякую, я вже підписана(-ий)