Поза межами звичного: як отримати більше, маючи менше
Формула «більша кількість ресурсів = кращі результати» є в корні неправильною, — вважає Скотт Соненшайн (Scott Sonenshein), професор менеджменту вищої школи бізнесу при Університеті Райса. Замість цього він пропонує нам змінити спосіб мислення, прийнявши тезу — «раціональніше використання наявних ресурсів = кращі результати».
У книзі "Stretch: Unlock the Power of Less — and Achieve More Than You Ever Imagined" ("Розтягування меж: зрозумійте потенціал обмеженості та отримайте більше, ніж сподівалися") Скотт Соненшайн аналізує, чому деякі люди та організації досягають успіху, маючи дуже мало засобів, у той час як інші, попри наявність великої кількості ресурсів, зазнають краху.
Зараз, як ніколи, від нас вимагається робити все більше й більше. Якщо ми дещо «розтягнемо» межі того, що маємо, не прагнучи мати ще більше, то принаймні отримаємо шанс вийти зі «щурячих перегонів», які нереально виграти та які нищать нас як людей. «Розтягування меж дає нам здатність адаптувати та змінюватись, стикаючись із відносно непередбаченими обставинами», — пише автор.
Одна із причин, чому ми втягуємось у перегони за більшим, криється у нашій неспроможності подивитись на ресурси поза межами звичних для нас рамок. Найпростіше — це вважати «якби тільки в нас було більше грошей — ми б вже побороли всі проблеми». Адже набагато легше придбати щось, ніж подумати, як продуктивніше використати наявні ресурси. «Проблемою тих, хто хоче мати більше, є те, що вони настільки зациклені на купуванні нових і нових речей, що випускають із поля уваги питання, як їх використовуватимуть». Більшою мірою концентруючись на тому, що є, ми зможемо «побачити красу та рясноту там, де інші навряд чи зможуть побачити щось цінне для себе». Зрештою, ми самі «замикаємо себе у світі звичних понять, умовностей та вузьких можливостей», забуваючи, що наше творче начало живиться обмеженнями. За словами кінорежисера Роберта Родрігеса (Robert Rodrigues):
«Творча людина з безмежною уявою та без грошей може зробити кращий фільм, ніж бездарний голлівудський «воротила», що захлинається в потоках грошей. Оберніть свої «вузькі» місця на власну користь, використовуйте повною мірою кілька активів, які, можливо у вас є, та працюйте більше, ніж будь-хто інший у вашому оточенні».
Часто людям з інших галузей легше розпізнати незвичні можливості, які фахівці певного напряму або ті, хто занадто близько підійшов до проблеми, можуть не побачити. Тому «широта кругозору допомагає розтягувати межі, особливо, коли йдеться про розв’язання складних проблем». Власне, в цьому полягає цінність гуманітарної освіти.
Ми повинні знов і знов вириватися поза межі звичного для себе світу. «Тимчасовим виходом із крихітного мікрокосму може стати читання незвичної для вас літератури, зайняття улюбленим хобі, бесіди з людьми, котрі мають відмінний від вашого досвід.
Ось рекомендації, які дає Соненшайн тим, хто хоче набути звичку розширювати межі власного сприйняття.
Скажіть «ні» додатковим ресурсам
Таким чином «ми кажемо "так" цілком новому погляду на роботу та життя». Час від часу ставте перед собою питання: «Якби я не мав цих ресурсів, то міг би…».
Знайдіть «сплячу красуню»
Дуже легко не побачити щось, що знаходиться просто перед вами. «Не лише у казках, але й в реальному світі багато ресурсів перебувають у сплячому стані. Якщо постараємось, ми знайдемо ресурси, які тільки й чекають, коли ж їх буде активовано. А це дозволить нам вирішувати різні проблеми та реалізовувати багатообіцяючі можливості, які інакше залишалися б недосяжними».
Освоюйте нові терени
Знаходьте щотижня час, аби почитати літературу, відмінну від тої, яку читаєте завжди. Пізнавайте щось нове з-поза меж своєї галузі. Запросіть на ланч нову для себе людини чи когось, хто працює в іншій, ніж ви, сфері.
Відпочивайте та цілеспрямовано розпорошуйте увагу
Намагайтесь поперемінно виконувати важку роботу і ту, що не потребує значної концентрації розумових зусиль. «Бездумна робота перезаряджає наші "батареї", готує ґрунт для виконання інших завдань, розвантажує мозок, даючи йому змогу вільно блукати і таким чином, не виключено, знаходити якісь нові взаємозв’язки між ресурсами, які у нас є». Робіть перерви, ходіть на прогулянки. Якщо доцільно, чітко визначте часові рамки виконання тих чи інших завдань.
Обзаводьтесь новими знайомствами
«Ті, з ким ми проводимо час, суттєво впливають на нашу поведінку». Щоб змінити коло спілкування — не обов’язково кудись переїжджати. «Знайдіть когось, хто б вражав вас своїм безупинним прагненням виходити поза межі звичного для себе світу, та намагайтесь спілкуватись із цією людиною хоча б одну годину щомісяця».
Навчиться цінувати те, що є
«Коли люди відчувають вдячність, поле їхнього мислення розширюється — часто при цьому з’являється бажання допомагати іншим». Також, якщо ми цінуватимемо те, що маємо, то буде легше сказати «ні» речам, котрі можуть спокушати, але насправді не дуже нам потрібні.
Проглядайте свій «гардероб»
«Деякі найвідоміші винаходи виникли як переосмислення вже існуючих продуктів. Пластилін Play-Doh — це "перевтілення" засобу для чищення обоїв, який став непотрібним із поширенням вінілових шпалер у 1950-тих; штопор для вина походить від пристрою, що використовувався військовими для видалення куль; а термостійке скло, з якого виготовляється посуд Pyrex, з’явилося як результат експериментів, котрі проводила дружина інженера Corning Glass Work, намагаюсь спекти торт у склі від залізничного ліхтаря».
Плануйте у зворотному напрямі
Дуже непросто щось розпочати, не маючи плану дій. Але «в джазовій музиці план заміщується імпровізацією, що показує нам, як можна діяти та реагувати більш спонтанно. Розпочавши рух, ми звільняємось від страху, пов’язаного з відхиленням від плану, та концентруємось на спостереженні та корегуванні своїх дій».
Перетрушуйте «задні ряди»
Щоб не потрапити в «лещата» звичних мисленнєвих моделей, Роберт Фішер рекомендував шахістам час від часу хаотично змішувати фігури другого ряду. «Якщо ми спіймаємо себе на тому, що занадто часто діємо на "автопілоті" — то, напевно, прийшов час розворушити думки, що засіли в "задніх рядах" нашого мислення. Звички дають нам змогу почувати себе комфортно, але критично важливо уникнути вдоволення тим, як все склалось на даний час, бо це позбавляє вас можливості уявити, як можна покращити стан справ».
Беріть зобов’язання посеред року
«Навіщо чекати на початок року, щоб взяти зобов’язання зробити щось? Посеред року ми можемо проаналізувати, як виконуємо новорічні обіцянки, та визначити для себе додаткові цілі, ймовірно, перебуваючи в менш затьмареному розумовому просторі».
Дробіть ресурси
Розбивши ресурси на менші компоненти, легше побачити їхній прихований потенціал.
Шукайте «скарб»
Ведіть щоденник, де записуватимете неочікувані вигоди, які вам дали певні події чи досвід. «Знайшовши приховану перевагу в чомусь, ми відразу можемо перетворити її на "скарб"».
За матеріалами Leadership Now.
|