Реклама пробивається, PR проривається
"НОВИНИ — це те, що намагаються приховати.
Все інше — реклама"
Reuven Frank, колишній голова NBC news
То що ж представляє собою PR (зв'язки з громадськістю), у якому половина часу витрачається на "розправу" з поганими новинами, а решта — на розхвалювання політиків, компаній та знаменитостей?
PR для бізнесу — це важливий маркетинговий інструмент, що набирає неабияких обертів, особливо за умов, коли традиційним формам маркетингу доводиться виборювати увагу споживачів. Як правило, мета PR — забезпечити позитивне висвітлення у медіа, задля чого використовуються традиційні підходи: організація прес-конференцій та яскравих подій, інтерв'ю тощо).
Деякі журналісти асоціюють людей сфери PR лише з неприємностями (якщо не сказати гірше...). Якщо й так, PR є на диво ефективним, хоча б згідно зі свіжим дослідженням Procter & Gamble. P&G — це компанія, якій маркетологи приділяють не аби яку увагу. І не лише тому, що її рекламний бюджет складає 4 мільярди доларів США. Вона завжди була на передових позиціях у світі маркетингу. P&G підвищує репутацію, створивши телевізійну мильну оперу для продажу своїх товарів. Але за умов, коли все менше людей дивляться телебачення, а тираж багатьох газет і журналів зменшується, компанія стала більш розбірливою та вимогливою до витрачання рекламного бюджету.
У ході дослідження P&G виявили, що більша віддача надходить від PR-кампаній, а не від традиційних форм маркетингу. Одною з причин є відносна дешевизна PR, порівняно з іншими типами маркетингу (у випадку P&G — 1% брендмаркетингового бюджету).
Якщо P&G все ж таки почне витрачати більше на PR-кампанії, вони вже остаточно визначать тенденцію. Витрати на PR в Америці непохитно зростають (див. графік) і досягли майже 3,7 мільярдів доларів минулого року. Прогнозується, що річний темп зростання сягне 9% на рік, що перевищує 6,7% (показник збільшення загального ринку реклами та маркетингу, який вже зараз становить 475 мільярдів доларів).
Багато великих PR-компаній об'єдналися та посіли домінуючі позиції на ринку. Дві з них американські: Interpublic, що володіє GolinHarris та Weber Shandwick, і Omnicom, якій належать Fleishman-Hillard та Ketchum. Британська компанія WPP є власником Hill & Knowlton та Burson-Marsteller. Групам належить також ряд спеціалізованих агентств. Наприклад, Clark & Weinstock (Omnicom) займається управлінням репутацією та кризовим менеджментом, PMK/HBH (Interpublic) діє у сфері розваг (серед їхніх клієнтів Nicole Kidman, Russell Crowe, Jennifer Aniston).
Також існують незалежні PR-компанії, найбільша з яких — Edelman (родинний бізнес).
Al та Laura Ries (батько й донька, які створили команду консультантів з маркетингу) написали книгу The Fall of Advertising & the Rise of PR (Падіння рекламного бізнесу та розквіт PR). Вони стверджують, що до PR, на відміну від реклами, існує довіра. Порада від авторів: маркетингова кампанія має починатися з публічності, і лише після досягнення цілей PR переключатися на рекламу.
Звичайно, поряд з позитивним має місце й доволі скептичне ставлення до цієї сфери. Однак, ніхто не заперечуватиме, що сучасна галузь PR проголошує на весь світ про свій розквіт.
Анна Качкалда, за матеріалами The Economist.
|