5 китайських див
Ознака першокласного інтелекту —
це здатність обдумувати дві протилежні
ідеї одночасно і все ще мати змогу функціонувати
F. Scott Fitzgerald
Існує як мінімум два погляди, що характеризують особливості Китаю на глобальній арені. Припускається, що до 2030 р., якщо не раніше, Китай стане найбільшою економікою в світі, яка вже зараз розвивається найвищими темпами (у середньому, 9% зростання ВВП на рік протягом останніх 20 років). На думку скептиків, розвиток Китаю скоро призупиниться через екологічні, соціальні та політичні проблеми, спричинені швидким зростанням.
Ці дві перспективи доволі переконливі та неминучі — але спрощені. Як і Японія 80-х, Китай є не легким місцем для аутсайдерів протягом 2000-х. Це відбувається частково через те, що країна не є статичним бізнес-середовищем. Іде швидка трансформація з планової економіки на ринкову. Тому 10 попередніх років навряд чи визначатимуть майбутнє. Якщо зарубіжні компанії бажають займатися в Китаї успішним бізнесом, їм необхідно зрозуміти хід думок китайських конкурентів (чи партнерів).
Існує як мінімум 5 "див" майбутнього Китаю: грані життя та глобального бізнесу — результат культурної, економічної та політичної еволюції цієї унікальної країни, який відрізнятиметься від очікувань більшості аутсайдерів.
- "Why not me?" ("Чому не я?") Підвищення активності китайського підприємництва скеровує багато компаній, навіть зараз, незважаючи на усталену роль виробників дешевих товарів.
- Fearless experimenters (Безстрашні експерименти): Намагання Китаю постійно підтримувати шалений темп досліджень та розвитку робить його колискою оригінальних товарів та послуг у майбутньому.
- China's "brain gain" (Китайське "набуття розуму"): Здатність приваблювати менеджерів зі всього світу забезпечила китайські підприємства більш якісною компетенцією.
- Out from Guanxi (За межами Guanxi): Аутсайдери все ще вважають Китай економікою, де велику роль відіграє патронаж, де зв'язки та етнічний чинник визначають успіх, але все більше (як мінімум, у деяких секторах) високоякісне управління та прозорі дії уряду відіграють важливішу роль.
- China's overseas ambition (Закордонні амбіції Китаю): Країна переймає на себе роль каталізатору стабільного економічного зростання нових ринків, що розвиваються.
Найрозумніші бізнес-лідери, які приїжджають до Китаю з різних куточків світу, обрали подібні характерні риси, що призводять до успіху в Китаї: активне підприємництво, експериментування без меж, швидкісні амбіції, відкритість для зовнішнього управління та участі в альянсах, увага до ринків, що розвиваються. Таким чином, ці аутсайдери також зробили свій внесок у створення нової бізнес-культури в Китаї. Насправді, Китай очікує дещо інше, ніж домінування чи слабкість: у країни вперше за останні 100 років з'явився шанс на справжнє відродження.
Анна Качкалда, за матеріалами strategy+business.
|