ТЕНДЕНЦІЇ | Соціоекономічний розвиток 27 серпня 2020 р.

Шість економік майбутнього: де в ООН побачили ринки на $30 трлн

Джерела: Mind, «Економічна правда»

Доповідь ООН про можливості майбутнього (Future Possibilities Report 2020) була підготовлена на замовлення уряду ОАЕ, який доручив експертам визначити найкращі виходи з нинішньої кризи, викликаної пандемією COVID-19. Дослідники виділили шість мегатрендів, що трансформують світ, і порадили державним діячам і бізнес-лідерам підлаштовуватися під них.

Шість економік майбутнього: де в ООН побачили ринки на $30 трлн

«Глобальні тренди, що трансформують, змінюють індустрії, економіки й суспільства та породжують незліченні можливості для підвищення ВВП і поліпшення соціального благополуччя. Історія знає багато прикладів того, як країни й міста підлаштовували свої шляхи розвитку під глобальні мегатренди та досягали успіху. Китаю реформи 1980-х років дозволили осідлати хвилю глобалізації. Лібералізація фінансових ринків зробила Лондон світовим хабом. А Індія та США використали можливості, що виникли при появі інтернету», — йдеться в Доповіді про можливості майбутнього.

Які нові можливості відкриються у світі після пандемії COVID-19? І як країнам слід їх використовувати? Відповідям на ці питання присвячено 70-сторінкову доповідь ООН. Її автори радять іти за недавнім прикладом Данії, яка побачила у своїх берегах, що обдуваються вітрами, потенціал для розвитку вітрової енергетики і, інвестувавши в дослідження й розробки, стала фронтранером цієї індустрії. Виробництво обладнання для вітрової енергетики зараз приносить Данії 6,7% експортних надходжень і забезпечує робочі місця для 30 000 її громадян.

У найближчі п’ять років, як стверджують автори доповіді ООН, найкращі ринкові ніші створить ексабайтова економіка, у якій до 2025 року буде створено ринки обсягом понад $8 трлн. Також багато можливостей для соціоекономічного розвитку відкриють економіка добробуту (> $7 трлн), вуглецево-нейтральна економіка (> $2,3 трлн), економіка замкнутого циклу (> $4,5 трлн), економіка біоросту (> $1 трлн) та економіка вражень (> $6,5 трлн).

Ексабайтова економіка: гіперпідключені люди і пристрої

Сьогодні дві третини світового населення мають мобільні телефони і понад половина людства має доступ в інтернет. З кожним роком число людей, що виходять в онлайн, збільшується на 7%. Режими самоізоляції під час пандемії COVID-19 роблять світ більш підключеним, і цей процес найближчими роками продовжить прискорюватися, але вже не за рахунок людей, а за рахунок пристроїв: всіляких розумних духовок, смарт-годинників і витончених медичних приладів.

До 2023 року число пристроїв, підключених до інтернету речей, збільшиться до 3,5 млрд з 1 млрд у 2018 році. І в міру впровадження технології 5G цей тренд посилюватиметься. Генерування великих обсягів даних дозволить поліпшити машинне навчання, удосконалити системи на штучному інтелекті (АІ) і програмне забезпечення. Ці технології зі свого боку допоможуть оптимізувати процеси й послуги в безлічі секторів, як-от персоналізовану охорону здоров’я.

Підключені медичні пристрої поліпшать здоров’я людей, які живуть із хронічними хворобами, і це до 2025 року створюватиме позитивний економічний ефект обсягом $1,1 трлн на рік.

Так само глобальний ринок автономного транспорту зростатиме зі швидкістю 40% на рік і сягне $557 млрд до 2026-го. Ринок великих даних подвоїться в розмірах і перевищить $90 млрд до 2025 року. Сектор когнітивних обчислень, що включає машинне навчання та АІ-системи, у найближчі п’ять років перетвориться в $49-мільярдну індустрію.

Очікування і потенціал ексабайтової економіки
  • За прогнозами, обсяг ринку когнітивних обчислень до 2025 року становитиме 49,3 млрд дол.
  • Орієнтовний економічний вплив інтернету речей оцінюється 11,1 трлн дол на рік у 2025 році. Це еквівалентно 11% світового ВВП, майже 40% якого можна отримати в країнах, що розвиваються.
  • 5G — не тільки "шапочки з фольги", а й до 12,3 трлн дол до світової економічної продукції за десять років.
  • Покращення здоров’я людей з хронічними захворюваннями через підключення пристроїв для дистанційного моніторингу до 2025 року можна буде оцінити 1,1 трлн дол на рік.

Економіка добробуту: переосмислення здоров’я

Пандемія COVID-19 змусила жителів усього світу задуматися про важливість проактивних підходів до турботи про фізичне і розумове здоров’я й самопочуття. Цей тренд істотно змінить споживчу поведінку, зокрема вплине на вибір нерухомості й облаштування житла, а також прискорить зростання на багатьох ринках економіки добробуту, як-от фітнес, дієта, краса й туризм.

Більше людей відправлятимуться в подорожі, щоб поліпшити своє здоров’я шляхом фізичної, психологічної чи духовної активності. Двері для прагнучих фізичного й розумового благополуччя відкриватимуться не тільки в реальному світі, а й в цифровому — у доповненій й віртуальній реальностях.

Найінтенсивніше в економіці добробуту розвиватимуться послуги з дослідження ДНК. Ринок геноміки зростатиме зі швидкістю 13,5% на рік і збільшиться з $19 млрд у 2019 році до 35,7 млрд у 2024-м. А ринок тренерів з особистісного розвитку тільки в США розшириться на $3 млрд — з $10 млрд у 2016 році до $13,2 млрд до 2022-го.

Очікування та потенціал економіки добробуту
  • Лише в США ринок самовдосконалення у 2016 році оцінювався 9,9 млрд дол, а до 2022 року він сягне 13,2 млрд дол.
  • Ринок профілактичних та персоналізованих ліків у 2017 році становив 574,8 млрд дол, середньорічний темп зростання — 3,7%.
  • Ринок засобів відстеження стану здоров’я та пристроїв віддаленого моніторингу до 2023 року становитиме 60 млрд дол.
  • Оздоровчий туризм зростає на перетині туристичної галузі, 2,6 трлн дол, та оздоровчого ринку, 4,2 трлн дол.

Вуглецево-нейтральна економіка: масштабовані рішення щодо скорочення СО2

Технологічні інновації продовжать рухати світ у напрямі до нульових викидів парникових газів. Приблизно шоста частина інвестицій, які вливають у глобальну енергетику, направляється на поновлювані джерела. Це дозволить до 2025 року збільшити обсяг ринку відновлюваної енергетики до $1,5 трлн з $928 млрд у 2017-му.

У найближчі роки неухильно зростатиме виробництво водневого палива й розширюватиметься сфера його застосування. Також продовжать удосконалюватися батареї для транспорту, завдяки чому продажи електромобілів зростатимуть зі швидкістю 22% на рік і сягнуть $567 млрд у 2025 році.

Можливості і потенціал вуглецево-нейтральної економіки
  • Очікується, що світовий ринок відновлюваної енергії до 2025 року перевищить 1,5 трлн дол.
  • До 2025 року світовий ринок електромобілів зросте на 22,3% до 567 млрд дол.
  • До 2025 року ринок літій-іонних акумуляторів становитиме 93 млрд дол, а ринок виробництва водню до 2023 року — 199 млрд дол.
  • Перехід на Net Zero може створити 42 млн робочих місць у галузі відновлюваних джерел енергії до 2050 року та призведе до накопичувальних заощаджень у розмірі 62 трлн дол.
  • Потенціал залежить від тиску громадськості на владу і поведінки споживачів.

Економіка замкнутого циклу: «Не витрачай даремно — не житимеш у нестатках»

Зусилля зі скорочення кількості відходів і оптимізації ресурсоспоживання, що докладають уряди та корпорації, у найближчі п’ять років створять нові ринкові можливості обсягом $4,5 трлн.

Головним новим ринком в економіці замкнутого циклу стануть «розумні» мережі водопостачання, виручка від яких зросте з $2,6 млрд у 2016 році до $7,2 млрд у 2025-му. Це станеться завдяки вдосконаленню систем знесолення й отримання прісної води з атмосферного повітря.

Також істотно зростуть обсяги перероблення пластику й металів. А світова фешен-індустрія, підкоряючись громадському запиту, створить нові ринки повторних продажів модного одягу й аксесуарів обсягом $150 млрд на рік.

Потенціал економіки замкнутого циклу
  • Світова індустрія моди могла б вивільнити 150 млрд дол чистого доходу завдяки боротьбі з відходами та заохоченню масштабного перепродажу вживаної продукції.
  • 40% сталі виробляються з брухту. Прогнозується, що розмір ринку переробки металів зросте з 277 млрд дол у 2015 році до 406 млрд дол до 2025 року.
  • Лише в Європі чиста вигода від застосування принципів економіки замкнутого циклу може сягати 1,8 трлн євро щорічно до 2030 року, зменшуючи вартість товарів, залишаючи споживачам більше доходу та створюючи робочі місця в галузях дизайну продукції та інженерії поводження з відходами.
  • Єврокомісія планує до 2030 року інвестувати 1 трлн євро в проєкти, пов’язані з підтримкою сталого розвитку в рамках європейського "зеленого курсу".

Економіка біоросту: нові агрокультури та біоматеріали

Швидкий прогрес у сфері біоматеріалів, рослинництва й синтетичної біології відкриє безліч нових ринкових можливостей у найрізноманітніших сферах. Експерти обережно оцінюють потенціал розширення економіки біоросту в $1 трлн до 2025 року. Але ця цифра може сильно змінитися залежно від того, наскільки значущими виявляться майбутні відкриття.

В економіці біоросту варто очікувати появи більш ефективних видів палива, нових будівельних матеріалів, хімікатів, ліків і косметики.

Майже напевно з’являться нові сільськогосподарські культури з підвищеними поживними властивостями і стійкістю до хвороб і засух. Це підстьобне глобальну індустрію насіння. А удосконалення інноваційних способів вирощування рослин, як-от гідропоніка й вертикальне фермерство, посприяє переміщенню агровиробництва ближче до споживачів.

Можливості економіки біоросту
  • До 2021 року глобальний ринок біопереробки повинен сягнути 550 млрд фунтів стерлінгів.
  • Ринок замінників тваринного білка зросте з 4,63 млрд дол до 6,43 млрд дол до 2023 року.
  • Світовий ринок сільськогосподарських біотехнологій повинен збільшитися з 22 млрд фунтів у 2016 році до 40 млрд фунтів до 2022 року.
  • До 2022 року світовий ринок біопластиків повинен перевищити 33 млрд фунтів порівняно з 13 млрд фунтів у 2017 році.
  • Сектор промислової біотехнології займає найбільшу частку на ринку термохімічного біоочищення. До 2020 року він може сягнути 447,3 млрд дол порівняно з 224,8 млрд дол у 2014 році.

Економіка вражень: «від володіння до відчуття»

Популярна приказка про те, що багаті люди воліють платити за емоції, а не за матеріальні цінності, стає актуальною для всіх верств населення. Бажання купувати враження все сильніше охоплює масові ринки в міру здешевлення технологій, що дозволяють кастомізувати і персоналізувати товари й послуги.

Із розширенням доступу до 3D-друку все більше споживачів залучаються до безпосереднього виробництва для себе ексклюзивних продуктів. Зі свого боку продавці прагнуть удосконалювати індивідуальні підходи до клієнтів. Меблеві магазини пропонують окуляри віртуальної реальності для підбору дзеркал і кухонних шаф. Модні бутики застосовують пристрої доповненої реальності, щоб показати клієнту, як він виглядає в одязі під різними кутами та при різному освітленні. А фінансові компанії активно впроваджують чатботи для бесід із клієнтами і підбору персоніфікованих банківських пропозицій.

Отримання сильних вражень все частіше стає головною метою використання сервісів або продуктів. Тому найближчими роками зростатиме попит на подорожі у віддалені місця, участь в екстремальних атракціонах, відвідування видовищних спортивних змагань та споживання екзотичних кулінарних страв. Бурхливе зростання очікується у виробництві цифрового контенту та в нових технологічних секторах економіки вражень, від 4D-кінематографа до гарнітур для 3D-ігор.

Можливості економіки вражень
  • Світовий ринок цифрового контенту до 2024 року досягне 237,3 млрд дол порівняно із 143 млрд дол у 2019 році.
  • Світовий ринок банківських та фінансових чатбот-послуг у 2017 році оцінювався 357 млн дол і до 2024 року може сягнути 2,1 млрд дол.
  • Сектор 3D-друку за два роки виросте до 28 млрд дол.
  • За прогнозами, світовий ринок спортивного туризму до 2028 року становитиме 2,9 млрд дол порівняно з 1,4 млрд дол у 2018 році.


ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ:
КНИГИ ДЛЯ РОЗВИТКУ:
100 правил успішних людей. Маленькі вправи для великого успіху в житті100 правил успішних людей. Маленькі вправи для великого успіху в житті
X10: Правило переможця. Як отримувати максимум від життяX10: Правило переможця. Як отримувати максимум від життя
S.U.M.O. (Shut Up, Move on®). Замовкни та працюйS.U.M.O. (Shut Up, Move on®). Замовкни та працюй

МЕТОДОЛОГІЯ: Стратегія, Маркетинг, Зміни, Фінанси, Персонал, Якість, IT
АКТУАЛЬНО: Новини, Події, Тренди, Інсайти, Інтерв'ю, Рецензії, Бізнес-навчання, Консалтинг
СЕРВІСИ: Бізнес-книги, Робота, Форуми, Глосарій, Цитати, Рейтинги, Статті партнерів
ПРОЄКТИ: Блог, Відео, Візія, Візіонери, Бізнес-проза, Бізнес-гумор

Сторінка Management.com.ua у Facebook    Менеджмент.Книги: телеграм-канал для управлінців    Management Digest у LinkedIn    Відслідковувати нас у Twitter    Підписатися на RSS    Поштова розсилка


Copyright © 2001-2024, Management.com.ua

Менеджмент.Книги

телеграм-канал Менеджмент.Книги Менеджмент.Книги — новинки, книжкові огляди, авторські тези і цінні думки з бізнес-книг. Підписуйтесь на телеграм-канал @books_management



➥ Дякую, я вже підписана(-ий)