HR Барометр 2012
Транснаціональна аудиторська компанія PricewaterhouseCoopers (PwC) представила результати нового міжнародного дослідження "HR Барометр 2012" (HR-Barometer 2012), в основу якого покладені опитування керівників найбільших компаній світу про тенденції в області зміни заробітної плати, чисельності персоналу, а також тенденцій в області управління персоналом.
Результати нинішнього опитування керівників найбільших світових компаній свідчать про те, що тривала світова економічна криза змушує керівників стримано оцінювати перспективи росту. Тільки 47% керівників у світі повністю впевнені в перспективах росту своїх компаній у наступні три роки.
На цьому тлі цілком обґрунтованим виглядає той факт, що більшість компаній продовжують заощаджувати на витратах: 66% керівників відзначили, що будуть скорочувати витрати в наступні 12 місяців. Проте, компанії готові заощаджувати багато на чому, але не на персоналі. Кадрове питання як і раніше перебуває в зоні особливої уваги: більше половини керівників (53%) відзначили, що вони збільшили чисельність персоналу у своїх організаціях торік, 51% розраховують збільшити чисельність персоналу в поточному році. І лише 18% керівників бізнесу заявили про те, що планують скоротити персонал цього року. Компанії в періоди спадів у першу чергу намагаються скоротити накладні витрати, але тільки в останню чергу скорочують співробітників.
Пошук талантів й утримання співробітників як і раніше залишається однією з головних проблем для роботодавців. Кожен четвертий керівник змушений відкладати стратегічні ініціативи або відмовлятися від можливостей розвитку бізнесу через брак талантів. За даними опитування, 53% керівників уважають, що одним із найскладніших кадрових завдань є залучення й утримання менеджерів середньої ланки, які мають високий потенціал. Це повною мірою стосується і висококваліфікованого виробничого персоналу, і молодих фахівців. Така ситуація диктує компаніям зміну стратегії по управлінню персоналом. І в найближчий час цим збираються зайнятися три чверті (78%) керівників.
За даними дослідження, 55% компаній уважають, що конкуренція за пошук висококваліфікованих співробітників зросте цього року. Але не тільки залучення в компанію ключових співробітників, але й подальше їхнє утримання усередині організації залишається одним із головних завдань для роботодавців. Дослідження, проведені PwC в 2011-му році, показали, що основна кількість звільнень відбувається протягом першого року роботи, що може свідчити про неправильне формування очікувань співробітників. Більшість компаній (63%) очікують, що рівень звільнень співробітників за власним бажанням в 2012-му році залишиться на тому ж рівні, що й в 2011-му. Разом з тим, автори дослідження вважають, що інвестиції в персонал, а також сильний кадровий резерв забезпечать компаніям конкурентноздатність і ріст.
Основні висновки дослідження:
- 65% компаній-респондентів збільшили чисельність персоналу в 2011-му році в порівнянні з 2010-им роком. У 2012-му році 57% компаній збираються збільшувати чисельність співробітників. Більшість респондентів планують ріст чисельності співробітників не більше ніж на 5%.
- 91% компаній-респондентів підвищили рівень заробітної плати своїм співробітникам в 2011-му році, при цьому практично половина компаній (49%) відповіли, що заробітна плата їхніх співробітників виросла в порівнянні з 2010-им роком на 5-10%.
- 80% компаній мають намір підвищити зарплату своїм працівникам у 2012-му році, що на 11% менше в порівнянні з 2011-им роком. 51% компаній планують ріст заробітної плати на рівні 5-10%.
- Практично всі учасники опитування мають практику змінної винагороди.
- Більшість компаній-респондентів (71%) відзначили, що бонуси за результати 2010-го року були виплачені їхнім співробітникам у повному обсязі.
- Половина учасників (50%) указали, що розмір бонусів, заснованих на результативності, в 2012-му році залишиться на тому ж рівні, що й торік. При цьому 33% компаній планують підвищити розмір бонусів своїм співробітникам.
- Більше половини опитаних компаній (55%) уважають, що конкурентна боротьба за пошук висококваліфікованих співробітників на ринку праці зросте в 2012-му році в порівнянні з 2011-им. При цьому, більшість компаній (63%) відзначають, що рівень звільнень співробітників за власним бажанням залишиться на тому ж рівні, що й торік.
- Майже половина учасників (49%) відповіли, що рівень залученості персоналу в 2011-му році залишився на тому ж рівні, що й у 2010-му. В поточному році компанії очікують, що така ситуація збережеться.
За матеріалами Центру гуманітарних технологій.
|