ТЕНДЕНЦІЇ | Ринок фрілансу 1 листопада 2012 р.

Майбутнє фрілансу — «хмара кадрів»

Автор: Ганна Гаврилів

Пошук роботи та працівників швидкими темпами переміщається в онлайн, поступово формуючи «хмару кадрів». Це середовище онлайн-роботи, яку пропонують та виконують окремі люди та компанії незалежно від місця перебування. Про майбутнє глобального ринку фрілансу розповів К'єтіл Олсен (Kjetil J. Olsen), експерт провідної компанії з організації дистанційної роботи Elance.

К'єтіл Олсен (Kjetil J. Olsen)
К'єтіл Олсен
(Kjetil J. Olsen)

Три складові хмари кадрів

Активно розвивається революційна технологія обчислювальних хмар: ми користуємось skype для комунікації, зберігаємо та ділимося файлами через box та dropbox, управляємо фінансами компаній через QuickBooks… Незабаром з’явиться ще одна хмара, яку в світі онлайн-платформ з працевлаштування називають людською або хмарою кадрів. Хмара кадрів має три складові. По-перше, це талант фрілансерів та агентств, які приходять на онлайн-платформи продати свої вміння. Ці люди удосконалюють навички, які можна задіяти дистанційно через інтернет. Насамперед це програмування, переклад, графічний дизайн та всі інші види робіт, які можна виконувати незалежно від місця перебування. Другою складовою хмари кадрів є роботодавці, яким потрібні таланти фрілансерів. До таких організацій належать як міжнародні компанії на кшталт Amazon та Google, так і безліч середніх та дрібних бізнесів локального рівня, багато стартапів. І між двома цими складовими — між фрілансерами та бізнес-організаціями — маємо онлайн-платформи. Такі компанії як Elance сприяють формуванню «хмари кадрів», виступають фасилітаторами процесів пошуку та взаємодії між сторонами, пропонують прості та надійні способи оплати праці та досягнення якісних результатів. Бізнес-модель компанії Elance принципово відрізняється від відомих досі сервісів пошуку роботи, які нагадують дошки оголошень. Підхід та методи Elance передбачають формування своєрідного робочого місця онлайн для людей по всьому світу.

Бізнес-модель платформи Elance

Бізнес-ідея компанії Elance виникла після виходу статті «The Dawn of the E-lance Economy» (Harvard Business Review, 1998). У ній йшлося про перехід ринку праці в онлайн через розвиток технологій та поширення інтернету. Двоє підприємців з Кремнієвої долини використали цю ідею для побудови власного бізнесу. З початку заснування у 1999 р. компанія Elance розвивалась не лише як платформа для пошуку роботи, але й розробник програмного забезпечення для таких корпорацій, як General Electric, FedEx та ін. У 2007-му році компанія сконцентрувалась на побудові платформи для онлайн-ринку праці. Наразі команда компанії налічує 100 штатних працівників, а також 200 фрілансерів по всьому світі.

Фактори успіху бізнес-моделі Elance:

  1. Плата за послуги є найнижчою на ринку (8,75% від успішно завершеного контракту) з можливістю переходу на сплату постійного членського внеску.

  2. Комісія з кожного контракту стягується лише після його успішного підписання, виконання роботи та проведення оплати. Це яскрава відмінність від інших сервісів, які стягують комісію за рекламу профайла та підвищення його рейтингу.

  3. Компанія є не лише платформою для поєднання попиту та пропозиції, але й фасилітатором процесів на онлайн-ринку праці (зокрема координує процеси виконання роботи та оплати праці).

Як це працює:

    Профайли як роботодавця, так і фрілансера дуже прозорі. Там можна побачити історію роботи, минулих клієнтів, досвід та навички, портфоліо виконаних робіт.

    Після підписання контракту та обговорення деталей виконання роботи, компанія переводить кошти на депозитний рахунок в банку. Фрілансер же отримує гроші лише після повного виконання роботи та її затвердження замовником. Робота фрілансера розбита на два етапи. У разі неякісного виконання першої частини, організація може розірвати контракт, заплативши лише за частину виконаної роботи. Якщо між сторонами все ж виникають суперечки щодо якості роботи, команда фасилітаторів Elance вирішує непорозуміння.

Майбутнє онлайн-працевлаштування

Сфера фрілансу стрімко розвивається: за прогнозами експертів з працевлаштування до кінця 2012 року розмір грошового обороту на онлайн-ринку праці складе $1 млрд. А вже через кілька років — в 2020-му — кожна друга компанія буде наймати працівників по всьому світу через інтернет, а 10% всієї роботи буде виконуватись дистанційно.

За даними компанії Elance, 84% опитаних клієнтів впевнені, що онлайн-фріланс змінює самі способи співпраці компаній та персоналу. Вже зараз 24% фрілансерів наймають інших фрілансерів собі на допомогу, ще 42% планують це робити і майбутньому.

Онлайн-сервіси роблять світ більш прозорим. Платформи для пошуку роботи формують позбавлений дискримінацій ринок праці. Все що тут має значення — це професійні навички та якість виконання роботи.

Крім того, ці платформи дозволяють компаніям і окремим особам уникнути проблем, що існують в національних економіках, вийти за їхні межі. Люди з таких країн як Греція, Іспанія, Португалія та Ізраїль масово приходять на подібні сервіси у пошуках роботи. З іншого боку, країни зі стабільними економіками потребують кваліфікованих кадрів. Наприклад, Німеччина та Австрія приходять на онлайн-платформи шукати таланти, які недоступні або занадто дорогі на локальних ринках праці. Таким чином онлайн-сервіси створюють баланс між попитом і пропозицією на глобальному ринку праці.

Фріланс в Україні

Україна входить до 10 найбільш інтернетизованих країн Європи, до того ж у нас стрімко розвивається галузь ІТ, багато професіоналів, які працюють дистанційно. На платформі Elance за останній рік українські фрілансери заробили $34 млн. Таким чином Україна посіла четверту сходинку в рейтингу країн за обсягом доходів фрілансерів. Попереду лише Індія ($150,9 млн.), США ($150,2 млн.) та Пакистан ($35,6 млн.). Україна обійшла такі великі країни як Росія, Китай, Великобританія.

Українські фрілансери особливо популярні в англомовних регіонах. Топ-5 країн за кількістю замовників для України складають США, Великобританія, Австралія, Канада, Німеччина.

Країни-роботодавці українських фрілансерів

Країни-роботодавці українських фрілансерів

За останній рік заробітки онлайн-працівників з України зросли на 39%. Їм запропонували на 43% більше контрактів, ніж у минулому році. У категорії доходів українських фрілансерів домінує ІТ сектор, який забезпечив 93% всіх зароблених коштів.

Для компаній робота українських фрілансерів відносно недорога, крім того онлайн-працівники виконують роботу якісно та готові працювати багато. Саме тому компанія Elancе набирає мобілізаторів, які працюватимуть в п'яти найбільших містах України, для інформування та залучення більшої кількості людей до дистанційної роботи на світовому ринку.



ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ:
КНИГИ ДЛЯ РОЗВИТКУ:
Творча впевненість. Як розкрити свiй потенцiалТворча впевненість. Як розкрити свiй потенцiал
Шкереберть. Як творчий безлад може змінити життя на кращеШкереберть. Як творчий безлад може змінити життя на краще
Правила мозку для роботи. Наука мислити розумніше в офісі та вдомаПравила мозку для роботи. Наука мислити розумніше в офісі та вдома

МЕТОДОЛОГІЯ: Стратегія, Маркетинг, Зміни, Фінанси, Персонал, Якість, IT
АКТУАЛЬНО: Новини, Події, Тренди, Інсайти, Інтерв'ю, Рецензії, Бізнес-навчання, Консалтинг
СЕРВІСИ: Бізнес-книги, Робота, Форуми, Глосарій, Цитати, Рейтинги, Статті партнерів
ПРОЄКТИ: Блог, Відео, Візія, Візіонери, Бізнес-проза, Бізнес-гумор

Сторінка Management.com.ua у Facebook    Менеджмент.Книги: телеграм-канал для управлінців    Management Digest у LinkedIn    Відслідковувати нас у Twitter    Підписатися на RSS    Поштова розсилка


Copyright © 2001-2024, Management.com.ua

Менеджмент.Книги

телеграм-канал Менеджмент.Книги Менеджмент.Книги — новинки, книжкові огляди, авторські тези і цінні думки з бізнес-книг. Підписуйтесь на телеграм-канал @books_management



➥ Дякую, я вже підписана(-ий)