БІЗНЕС-ОСВІТА | MBA 23 березня 2010 р.

Чи зробить MBA вас кращим керівником?

Чи допомагає бізнес-освіта стати кращим лідером? На думку Германії Ібарри (Herminia Ibarra), професора організаційної поведінки у Insead, та Мортена Хансена (Morten Hansen), професора управління в каліфорнійському університеті, а також в Insead, лідерські навички можуть залежати більшою мірою від віку керівника, а не від його освіти.

Натхненні активною дискусією щодо ролі MBA у фінансовій кризі, ці два професори вирішили проаналізувати, чи справді наявність бізнес-освіти впливає на результативність топ-менеджерів. Глобальне дослідження результативності генеральних директорів із моменту, коли вони зайняли свою посаду, показало, що керівники, які мали бізнес-освіту, в середньому перевершували своїх колег на дуже незначний відсоток за показниками результативності. Втім, рейтинг результативності 2000 генеральних директорів з усього світу показав, що керівники зі ступенем МВА в середньому займали у рейтингу на 40 місць вищі позиції, ніж ті керівники, які не мали цієї освіти (а це вже доволі значна різниця з точки зору статистики).

Звідки ж взявся такий позитивний ефект? Чи справді освіта МВА дає настільки велику перевагу? Чи може слугувати цей факт виправданням для бізнес-освіти, яку так багато критикували протягом останніх кілька років і навіть звинувачували в тому, що вона стала причиною світової економічної кризи?

Вочевидь, не все так просто. Для того, щоб зрозуміти, що ж насправді відбулося, слід поглянути на бізнес-освіту у часовому розрізі. За даними професора Ракеш Курана (Rakesh Khurana), освіта MBA пережила шість значних змін протягом останніх 20 років. Перелік обов'язкових курсів та програм трансформувався від загальних бізнес-тем, до більш спеціалізованих (аналітичних). При цьому дослідницький потенціал університетів часто працював майже у повній відірваності від реалій управління.

Тому стало логічним припустити, що ефективність бізнес-освіти для керівників із часом змінювалася. І якщо так, то яким чином змінився її вплив на випускників? Збільшилася чи зменшилася цінність бізнес-освіти?

Щоб дати відповідь на це запитання, знову ж таки потрібно звернутися до віку управлінців. Середній вік, коли людина стає генеральним директором — 52 роки. Дослідження ж показали, що генеральні директори, які зайняли свою посаду, коли їм було менше, ніж 50 років, отримали більшу цінність від МВА. При чому ця цінність пропорційно зростала в залежності від того, наскільки молодшими були студенти. І саме серед "молодших" управлінців результативність суттєво підвищувалася з наявністю ступеню МВА.

Втім, дослідження включало ще один метод поділу — його учасники ділилися на групу, яка зайняла посаду до 2000-го року і тих, хто став топ-менеджером після 2000-го року. Як виявилося, ефективність бізнес-освіти для людей, які почали працювати до 2000-го року, була вищою, ніж для тих, хто зайняв управлінську посаду пізніше.

Висновок простий: якщо в момент вашого приходу на посаду генерального директора ви були "молоді" (молодші 50 років) і почали кар'єру до 2000-го року, тоді цінність для вас диплому МВА буде дуже високою.

Така залежність ефективності бізнес-освіти від вікових та часових категорій знову піднімає болюче запитання: чи справді цінність МВА скорочується? Чи, можливо, саме сьогодні вона є як ніколи важливою, зважаючи на наше наближення до глобальної економіки "непевності"?

За матеріалами "Does an MBA Make You a Better CEO?", Business Management Ideas (HBR Blog Network).
Скорочений переклад: Ярослав Федорак, MCUa.



ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ:
КНИГИ ДЛЯ РОЗВИТКУ:
Спершу найважливіше! Жити, любити, вчитися, залишити слідСпершу найважливіше! Жити, любити, вчитися, залишити слід
Міф про мотивацію. Як налаштуватися на перемогуМіф про мотивацію. Як налаштуватися на перемогу
Неординарні. Історії успіхуНеординарні. Історії успіху

МЕТОДОЛОГІЯ: Стратегія, Маркетинг, Зміни, Фінанси, Персонал, Якість, IT
АКТУАЛЬНО: Новини, Події, Тренди, Інсайти, Інтерв'ю, Рецензії, Бізнес-навчання, Консалтинг
СЕРВІСИ: Бізнес-книги, Робота, Форуми, Глосарій, Цитати, Рейтинги, Статті партнерів
ПРОЄКТИ: Блог, Відео, Візія, Візіонери, Бізнес-проза, Бізнес-гумор

Сторінка Management.com.ua у Facebook    Менеджмент.Книги: телеграм-канал для управлінців    Management Digest у LinkedIn    Відслідковувати нас у Twitter    Підписатися на RSS    Поштова розсилка


Copyright © 2001-2025, Management.com.ua

Менеджмент.Книги

телеграм-канал Менеджмент.Книги Менеджмент.Книги — новинки, книжкові огляди, авторські тези і цінні думки з бізнес-книг. Підписуйтесь на телеграм-канал @books_management



➥ Дякую, я вже підписана(-ий)