БІЗНЕС-ОСВІТА | mini-MBA 17 лютого 2012 р.

Що собою являють програми mini-MBA?

Автор: Павло Петриченко
Джерело: Освіта.ua

Мini-МВА — програма яка стає все більш популярною в українських бізнес-школах.

Що собою являють програми mini-MBA? На Заході термін Мini-MBA, використовується як комерційними, так і некомерційними установами в назві програм навчання основам бізнесу тривалістю, як правило, менше 100 годин.

За словами Дена Леклера (Dane Lector), віце-президента Асоціації з розвитку університетських шкіл бізнесу (AACSB), спочатку ці програми пропонувалися консалтинговими компаніями, такими як McKinsey & Company і Booz Allen Hamilton, щоб дати найманим на роботу випускникам базові знання бізнесу. Однак у останні роки все більша кількість світових бізнес-шкіл почали пропонувати подібні програми, і використання терміну mini-MBA набуло більш формального значення в спільноті бізнес-освіти.

Представники світових бізнес-шкіл у свою чергу відзначають, що інтерес до mini-MBA стрімко зріс після кризи 2008-го року, про що говорить рекордна кількість вступників на ці програми.

Програми mini-MBA користуються попитом у співробітників компаній, які займають посади пов'язані з бізнесом і хочуть розширити свої повноваження без великих грошових витрат, а також серед власників малого та середнього бізнесу.

Для таких людей програми mini-MBA можуть стати придатним рішенням, тому що вони дозволяють людям покращити свої навички, витративши приблизно від $ 2000 до $ 6000. Як правило, тривалість цих програм становить від кількох місяців до року, під час яких студенти набувають спеціальні знання в галузі бізнесу.

І хоча слухачі таких програм не отримують повноцінного ступеня MBA, вони можуть отримати уявлення про програми MBA і розуміння того, чи потрібні їм такі програми в майбутньому. Крім того, вступ на програму mini-MBA може бути підходящим варіантом для професіоналів, які хочуть удосконалити свої знання. Це дозволяє фахівцям підтримувати у формі свої професійні здібності і набути навичок, які допоможуть їм просунутися у своїй компанії, виконувати свою роботу краще або отримати нове місце.

На ринку бізнес-освіти України можна знайти пропозиції програм mini-MBA, починаючи від короткотермінових програм у кілька місяців, і закінчуючи більш розгорнутими програмами тривалістю до одного року. Крім того, деякі бізнес-школи пропонують скорочені програми управлінського та професійного розвитку, які не носять назву mini-МВА і зазвичай присвячені певній сфері діяльності.

З цього випливає одна з ключових особливостей програм mini-MBA в Україні — відсутність єдиного формалізованого уявлення про такі програми. Однак, як і на Заході, програми, які пропонуються українськими бізнес-школами, передбачають мінімізацію витрат часу, а отже і грошей. Вартість таких програм може бути в кілька разів менша ніж вартість класичної програми МВА.

За словами декана Школи бізнесу КІБІТ Олени Яковлевої, їх програми mini-MBA досить тривалі за часом — 9 місяців, а вартість становить 34 100 грн. "Якщо стандартну програму MBA представити як тривимірний об'єкт, то mini-MBA — це двомірна фігура. Якщо MBA — це куб, то mini-MBA — це квадрат", — наводить асоціацію Олена Яковлєва.

Однак, основна відмінність програм mini-MBA від стандартної програми МВА полягає в їх спеціалізації за рахунок різного співвідношення базових та спеціалізованих дисциплін, а також їх тривалості."Назви наших програм mini-МВА говорять самі за себе: Стратегічне управління, Директор з економіки та фінансів, Директор з управління персоналом, Директор з маркетингу, Директор з виробництва — всі ці програми призначені для ТОП-менеджерів 2-го рівня", — розповідає Олена.

"Mini-МВА програми дозволяють слухачам максимально зануритися в спеціалізацію, за рахунок акценту на профільні предмети, — каже Олена Яковлєва. — У той час як МВА програми спрямовані на формування нового світогляду і системного підходу. Якщо слухач обмежений в часі або матеріальних ресурсах, він може спочатку закінчити mini-МВА програму, а через деякій час продовжити навчання на другому рівні програми, де даються об'ємні речі, які включають у себе весь комплекс управління бізнесом. Тривалість другого рівня програми 7 місяців".

У бізнес-школі МІМ-Київ також має місце економія часу і грошей при навчанні на програмі mini-MBA. На відміну від стандартної програми тривалістю в 26 місяців і вартістю 185 000 гривень, mini-MBA має тривалість всього 9 місяців і коштує 49 600 гривень.

За словами віце-президента з маркетингу бізнес-школи МІМ-Київ Олексія Виноградова, програма mini-MBA в їхній школі відрізняється від стандартної відсутністю міжнародної складової — немає таких модулів як міжнародні фінанси, міжнародний екаунтинг, англійська мова, міжнародне стажування — тобто повністю виключений міжнародний блок.

Однак, незважаючи на скорочений формат, філософія mini-MBA залишається стандартною, як і на класичній MBA. "Мini-MBA в Україні була вперше представлена саме нашою школою більше 10 років тому. Цей вид програм MBA орієнтований на людей, які не мають у своєму розпорядженні достатньо часу, або не мають необхідної кількості коштів, — каже Олексій Виноградов. — Наше розуміння mini-MBA — це по суті та ж стандартна програма MBA тільки декілька скорочена".

Якщо говорити про професійну складову, то в школі МІМ-Київ також є сімейство програм, яке називається PMD (Programs for Management Development). І mini-MBA — це одна з чотирьох програм цієї групи, в якій є професійні спеціалізовані програми з маркетингу, фінансів та управління персоналом. Проте сама програма mini-МВА не має чітко вираженого професійного спрямування.

"Оскільки класична MBA — це такий стандарт, у якого немає спеціалізації — це управління бізнесом в цілому, — говорить Олексій Виноградов, — то й сама програма mini-MBA в нашій школі не має професійної спеціалізації. Також наша mini-MBA не зараховується як частина курсу стандартної програми MBA. Оскільки у цих програмах різна глибина розгляду предметів".

У цілому програми mini-MBA в українських бізнес-школах розраховані на середній рівень управлінської ієрархії — менеджерів середньої ланки зайнятих у самих різних сферах діяльності. Це можуть бути фінансові аналітики, маркетологи, керівники проектів або директора з персоналу. Крім того, за словами представників бізнес-шкіл, на програми mini-MBA вступають ще два типи керівників: приватні підприємці, для бізнесу яких стандартна програма MBA не потрібна, або ті, хто хоче заглибитися в якесь професійне спрямування, наприклад фінанси або маркетинг.

Слід також зазначити, що маючи безумовні переваги, такі як економія часу і грошей при отриманні бізнес-освіти, в силу тих же причин програми mini-MBA мають і відповідний недолік, такий як відсутність єдиного формального уявлення про цей вид програм, що не дає можливості офіційного визнання ступеня mini-MBA. Але якщо підприємець чи менеджер ставить перед собою мету — отримати знання у своїй області, де стандартна програма MBA буде зайвою — mini-MBA буде хорошим вибором.



ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ:
КНИГИ ДЛЯ РОЗВИТКУ:
Творча крива. Як створити потрібну ідею в потрібний часТворча крива. Як створити потрібну ідею в потрібний час
Tiny Habits. Крихітні звички, які змінюють життяTiny Habits. Крихітні звички, які змінюють життя
Розмови з незнайомцями. Що слід знати про людей, яких ми не знаємоРозмови з незнайомцями. Що слід знати про людей, яких ми не знаємо

МЕТОДОЛОГІЯ: Стратегія, Маркетинг, Зміни, Фінанси, Персонал, Якість, IT
АКТУАЛЬНО: Новини, Події, Тренди, Інсайти, Інтерв'ю, Рецензії, Бізнес-навчання, Консалтинг
СЕРВІСИ: Бізнес-книги, Робота, Форуми, Глосарій, Цитати, Рейтинги, Статті партнерів
ПРОЄКТИ: Блог, Відео, Візія, Візіонери, Бізнес-проза, Бізнес-гумор

Сторінка Management.com.ua у Facebook    Менеджмент.Книги: телеграм-канал для управлінців    Management Digest у LinkedIn    Відслідковувати нас у Twitter    Підписатися на RSS    Поштова розсилка


Copyright © 2001-2024, Management.com.ua

Менеджмент.Книги

телеграм-канал Менеджмент.Книги Менеджмент.Книги — новинки, книжкові огляди, авторські тези і цінні думки з бізнес-книг. Підписуйтесь на телеграм-канал @books_management



➥ Дякую, я вже підписана(-ий)