БІЗНЕС-ОСВІТА | Гнучке навчання 29 вересня 2021 р.

Коучинг як інструмент agile-навчання

У чому сутність навчання як безупинного гнучкого процесу і яку роль у ньому відіграє коучинг? Оцлем Заріоглу (Ozlem Sarioglu), співзасновниця цифрової коучингової платформи SparkUs, поділилася своїми ідеями про це в розмові з Academy to Innovate HR (AIHR).

Коучинг як інструмент agile-навчання

Як коучинг і гнучкість у навчанні пов’язані між собою

Спочатку пригадаємо, що ми маємо на увазі, коли говоримо про засаду agile в навчанні. Це здатність і бажання «забувати» знання, які втратили актуальність, а потім навчатися та перенавчатися. Тобто йдеться не лише про певні вміння, але й про спосіб мислення. Потрібно самоусвідомлення (розуміння своїх сильних сторін, того, які знання важливо освоїти). Однаково важливим є небажання бути людиною, яка «знає все». Ці елементи присутні і в коучингу. Індивід приходить на сесію тому, що чогось не знає і намагається знайти шлях до потрібних знань. Суттю коучингу є самоусвідомлення та рефлексії.

Чому потрібні невдачі

Історії успіху — це основа корпоративного життя. Кожен хоче стати героєм таких історій і тому люди покладаються на те, в чому почувають себе впевнено. Але коли справа стосується інновацій і освоєння нових умінь, потрібна готовність час від часу зазнавати невдач. Без цього неможливо розвинути спосіб мислення, орієнтований на зростання. Ви маєте прагнути розвиватися, а для цього доводиться ризикувати і робити помилки.

Мета як рушій навчання

Процес навчання можна представити як співвідношення — 70-20-10, де 70% — це набуття практичного досвіду безпосередньо на роботі; 20% — соціальне навчання (ми навчаємося, спостерігаючи за середовищем, в якому знаходимося), що, серед іншого, включає коучинг; і 10% — семінари, тренінги тощо.

Щоб коучинг був реально дієвим, індивід має усвідомлювати, навіщо він прийшов на сесію, чого саме потребує, куди рухається; іншими словами — знати, яка його мета. Також не повинно бути так, що людина прийшла, поговорила з коучем, послухала і все. Потрібно відчувати відповідальність: на основі набутих знань чи вмінь вчиняти конкретні дії.

Коучинг — це не лише індивідуальна сесія з вашим наставником. Це ще й заглиблення в себе, розмірковування над своїм досвідом, а також, як вже згадувалося, розвиток способу мислення, націленого на зростання. Всі ці елементи формують здатність виявляти гнучкість у навчанні.

Це ж стосується будь-якого виду навчання. Аби воно перетворювалося на реальний рушій розвитку, індивід має усвідомлювати мету («чому я навчаюсь?»). Набуття практичного досвіду (70% у загальному обсязі навчання) як вид навчання теж потребує усвідомлення мети. Інакше це буде всього лише разовий досвід, а не елемент чогось цілісного, чим власне є процес професійного розвитку індивіда. Тут також потрібні рефлексії — моменти осмислення: які висновки ви зробили; чого навчилися в конкретній ситуації.

Як розвинути в собі здатність виявляти гнучкість у навчанні

Щоб досягти потрібної гнучкості у навчанні, потрібно інтегрувати елементи, які ми обговорювали вище, у конкретний контекст. А саме це:

  • випробовування чогось нового. Спробуйте себе в новій ролі, в новому проєкті або просто подивіться на звичні для вас речі під іншим кутом зору. Розвиток у собі відкритості сприйняття — це рівень 1, який потрібно подолати, для того щоб просуватися далі;

  • наявність мети. Людям потрібно знати, чому вони роблять те, що роблять. Лише тоді ви зможете зрозуміти, куди рухаєтесь у житті, якою є ваша особиста візія. Щоб створити таку візію, ви можете працювати з коучем, вести щоденник, де описуватимете важливі моменти свого життя, або знайдіть якийсь інший спосіб самовираження. Це допоможе вам глибше зрозуміти — чого ви хочете від життя;

  • визначення вашої теперішньої ситуації. Ви маєте визначити свої переваги і вразливості: «це вдається мені дуже добре», «з цим я маю проблеми» тощо.

Сформулювавши особисту візію та з’ясувавши, де у своєму розвитку ви перебуваєте зараз, можна переходити до визначення способів подолання розриву між актуальним і бажаним станом справ. На цьому етапі потрібно з’ясувати, які нові знання та вміння потрібно освоїти, а які «забути», для того щоб подолати існуючий розрив. І лише після цього можна переходити до планування навчання.

Як HR може вбудувати засаду аgile в загальноорганізаційне навчання

HR-фахівці мають створити умови, які стимулювали би персонал активно займатися своїм професійним розвитком. В основі цього лежать наступні три елементи:

  • безпечне середовище. Кажіть працівникам, що немає нічого страшного, якщо вони періодично зазнаватимуть невдач. Розповідайте не лише про успіхи але й про провали. В чому полягала невдача? Які висновки ви з цього витягнули? Такі розмови є надзвичайно дієвим інструментом формування культури безперервного навчання;

  • навчання. Потрібно запропонувати різнопланові навчальні програми. Також потрібна система управління навчанням (відповідна платформа та ресурси);

  • коучинг. Охопіть коучингом якомога більшу кількість людей. Кожен працівник має сформулювати свою візію, бо без цього складно визначити, що власне є для нього метою навчання. Як правило, людям непросто знаходити на це час, бо вони зайняті поточними справами. Також надзвичайно важливим елементом є налаштованість на зростання, оскільки без цього набуті знання не реалізуються у конкретних діях та підходах.

Функцію коуча не обов’язково повинні виконувати тільки професіонали в цій сфері. Цього можна навчити менеджерів. Також можна використовувати такий підхід, як взаємне навчання, коли в ролі наставників для своїх колег виступатимуть більш досвідчені співробітники.

Технології в коучингу

Часто компанії мотивують своє небажання робити інвестиції в спеціалізовані технологічні рішення для коучингу браком часу або коштів, а також складністю вимірювання ROI, оскільки процес коучингу має бути конфіденційним і тому нагадує «чорну скриню». Хоча саме тут технології можуть зіграти конструктивну роль, перетворюючи доволі ефемерний процес у щось матеріальне.

Зокрема, технології можуть допомогти працівникам сформулювати свою візію та пройти крок за кроком увесь мисленнєвий процес. Люди зможуть заглибитися в рефлексії, а технологічне рішення стане для них «компасом», який допоможе знайти свій шлях. Така інформація має бути конфіденційною, а вже сам індивід вирішуватиме, чим він готовий поділитися з коучем. Коли попередня робота зроблена, співробітники можуть працювати безпосередньо з наставником. Такий підхід зробить коучингові сесії результативнішими.

За матеріалами "How to Use Coaching to Build Learning Agility", AIHR.

Ілюстрація: blog.bonus.ly



ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ:
КНИГИ ДЛЯ РОЗВИТКУ:
В овечій шкурі. Маніпулятор. Виявити та здолатиВ овечій шкурі. Маніпулятор. Виявити та здолати
Надприродний розум. Як досягнути надзвичайного силою розумуНадприродний розум. Як досягнути надзвичайного силою розуму
Як ви збудуєте своє життя?Як ви збудуєте своє життя?

МЕТОДОЛОГІЯ: Стратегія, Маркетинг, Зміни, Фінанси, Персонал, Якість, IT
АКТУАЛЬНО: Новини, Події, Тренди, Інсайти, Інтерв'ю, Рецензії, Бізнес-навчання, Консалтинг
СЕРВІСИ: Бізнес-книги, Робота, Форуми, Глосарій, Цитати, Рейтинги, Статті партнерів
ПРОЄКТИ: Блог, Відео, Візія, Візіонери, Бізнес-проза, Бізнес-гумор

Сторінка Management.com.ua у Facebook    Менеджмент.Книги: телеграм-канал для управлінців    Management Digest у LinkedIn    Відслідковувати нас у Twitter    Підписатися на RSS    Поштова розсилка


Copyright © 2001-2024, Management.com.ua

Менеджмент.Книги

телеграм-канал Менеджмент.Книги Менеджмент.Книги — новинки, книжкові огляди, авторські тези і цінні думки з бізнес-книг. Підписуйтесь на телеграм-канал @books_management



➥ Дякую, я вже підписана(-ий)