Процвітання у світі VUCA: балансування між технологічною трансформацією та «м’якими» навичками
Лідери з навчання та розвитку мають визнати, що посилення «м’яких» навичок може змусити технологічну трансформацію працювати на користь організації, а не проти їхніх працівників, — вважає Дженніфер Сазерленд (Jennifer Sutherland), L&D-лідерка у Trustwave.
Навіть якщо технології продовжують робити наше життя простішим і кращим, ці ж технології швидко змінюють світ, яким ми його знаємо. Технологічний прогрес роками зростає в геометричній прогресії. Хоча темпи прогресу постійно вимірюються, точний відсоток невідомий. Як стверджує комп’ютерний науковець і письменник Рей Курцвейл (Ray Kurzweil): «У XXI столітті на нас чекає не 100 років, а, радше, 20 000 років прогресу (за сьогоднішніх темпів)».
Вплив цих досягнень є багатогранним. Відбуваються соціальні, екологічні, політичні та культурні зміни. Вплив на робоче місце все ще еволюціонує.
Одним із наслідків прискореного темпу розвитку технологій є те, що вони створюють середовище VUCA. Що таке VUCA? Спочатку це був військовий термін, який перетворився на поширену бізнес-абревіатуру: Volatility (волатильність), Uncertainty (невизначеність), Complexity (складність), Ambiguity (неоднозначність).
- Волатильність — це швидкість і повторюваність змін. Коли технологія змінюється швидко і часто, це спричиняє нестабільну ситуацію.
- Невизначеність пов’язана з непередбачуваністю, коли немає високого рівня впевненості у прогнозованому впливі та результатах технології.
- Складність — це наявність багатьох взаємозалежних факторів — будь-який із них може спричинити інші зміни або подальші наслідки. Складні ситуації важче аналізувати, щоб знайти найкращий шлях руху вперед.
- Неоднозначність вказує на те, що ситуація є неясною або ще не визначеною, що робить процес прийняття рішень туманним, оскільки не існує єдиного правильного шляху.
VUCA — це будь-яка комбінація цих викликів. VUCA — це, по суті, перетин того, наскільки багато відомо про ситуацію і наскільки передбачуваними є можливі результати.
Кожна ситуація VUCA може бути різною, але є кілька загальноприйнятих підходів до її вирішення. Одним із традиційних підходів є розвиток стійкості. Стійкість дозволяє нам зберігати спокій і позитивну поведінку, коли трапляється VUCA. Цей спокій і позитив мають вирішальне значення для того, щоб ми могли приймати правильні рішення, раціонально оцінювати результати та розуміти сукупний ефект від будь-яких вжитих дій. Подумайте про стійкість як про володіння своєю особистою сферою. Навіть якщо ви не можете контролювати всі компоненти VUCA. Те, як людина підходить до VUCA або до будь-яких змін, матиме вплив на результат.
Існує поширена концепція консультування «E[vent] + R[eaction] = O[utcome]», що означає «Подія + (ваша) Реакція = Результат». По суті, це означає, що є речі, які ви не можете контролювати (подію), але ваша реакція матиме значний вплив на результат. Наприклад, ви не можете контролювати організаційні зміни на роботі, але ви можете контролювати те, як ви на них реагуєте. Чи приймете ви зміни? Знайдете способи пристосуватися? Виступатимете проти нової норми? Проголошуватимете свою незгоду? Відстоюватимете позитивне мислення? Кожна з цих реакцій можлива. Але ваша реакція вплине на результат — для вас і, можливо, для інших.
Технологічний прогрес спричиняє трансформацію. Трансформація дорівнює змінам. Але ми знаємо, що зміни — хороші чи погані — викликають сильні емоції, які також можуть бути хорошими чи поганими. Інші навички, такі як «м’які» навички, є важливими для успіху технологічних трансформацій.
Організаціям слід враховувати людський аспект будь-яких змін: як відреагують працівники, постачальники, клієнти, потенційні клієнти чи аналітики? Розуміння потенційних реакцій і передбачення подальших наслідків змін є критично важливим.
Багато організацій впроваджують процеси управління змінами, інструменти управління проєктами і навіть розробляють стратегію впливу на дохід будь-якої нової технології (або інструменту чи процесу). Але також необхідно проаналізувати і підготуватися до подальших наслідків.
Саме тоді «м’які» навички (останнім часом їх ще називають «владними навичками» або «навичками роботи з людьми») повинні збалансувати будь-яку технологічну трансформацію. Зі стрімким розвитком машинного навчання та штучного інтелекту багато працівників занепокоєні безпекою своєї роботи. Не можна заперечувати, що технології змінюють спосіб роботи людей. Проте, владні навички все ще потрібні. Лідери з навчання та розвитку повинні визнати, що розвиток «м’яких» навичок може змусити технологічну трансформацію працювати на користь організації, а не проти її працівників.
Існує багато «м’яких» навичок, які є корисними в ситуації VUCA. Емпатія дозволить лідерам полегшити співробітникам адаптацію до майбутніх змін у робочому процесі. Емоційний інтелект створить кращі робочі стосунки, коли працівники пристосовуватимуться до нових умов. Ці типи навичок допомагають розвивати людей, які відкриті до вивчення чогось нового, шукають більше інформації та готові досягти успіху. Працівники з ситуативною обізнаністю, які комфортно почуваються в незручних ситуаціях і є достатньо спритними, щоб швидко приймати рішення, але також можуть змінити напрямок, коли це необхідно, будуть процвітати в ситуації VUCA.
Існує багато ресурсів, які допоможуть організаціям вирішити проблему VUCA. Наприклад, книга «Focused, Fast, and Flexible» Ніка Хорні (Nick Horney) та Тома О’Ші (Tom O’Shea) ділиться системою, яка допоможе організаціям «передбачати, адаптуватися та швидко реагувати на безперервні зміни».
Такі навички, як стійкість, допоможуть збалансувати неминучі технологічні трансформації при зіткненні з VUCA. Лідери допомагатимуть працівникам процвітати, підтримуючи їх у створенні нової нормальності. Стійкі організації розвиватимуться в ситуаціях VUCA, ставатимуть сильнішими та більш адаптивними. Це дозволить організації зайняти кращу позицію для майбутніх технологічних трансформацій.
Існує багато прогнозів щодо розвитку технологій. Однак одне можна сказати напевно: майбутнє і надалі буде за VUCA, і організації, які надають пріоритет «м’яким» навичкам, зможуть пройти через ці ситуації більш ефективно і успішно, і, ймовірно, швидше.
За матеріалами Chief Learning Officer
|