БІЗНЕС-ОСВІТА | MBA 7 жовтня 2024 р.

Чи варто підприємцям-засновникам навчатися у бізнес-школі

Нове опитування, проведене бізнес-школою INSEAD, спростовує думку про те, що ступінь MBA не допомагає стати успішним підприємцем.

«Якщо ви маєте намір заснувати технологічний стартап, я вважаю, що MBA — це марна трата грошей», — каже Девід Канселл (David Cancel), CEO та засновник компанії Drift. Він лише один із багатьох підприємців в екосистемі Кремнієвої долини, серед яких генеральний директор Tesla і SpaceX Ілон Маск і колишня операційна директорка Facebook Шеріл Сендберг (Sheryl Sandberg), які ставлять під сумнів цінність здобуття ступеня МВА, якщо ви хочете очолити успішний стартап.

Хоча МВА вже давно вважається важливим кроком на шляху до традиційних керівних посад — випускники МВА склали майже 40% керівників вищої ланки у списку Fortune 1000 за 2022 рік — у стартап-колах він ще не набув такого ж статусу. Згідно з дослідженням 2023 року, менше третини «єдинорогів», що базуються в США, мають засновника, який навчався у бізнес-школі.

Ми живемо у швидкоплинному, VUCAD (volatile, uncertain, complex, ambiguous and disrupted — нестабільному, невизначеному, складному, неоднозначному та підривному) світі. Компанії мусять бути гнучкими, адаптивними та інноваційними, щоб впоратися з усіма викликами — від цифрової трансформації та впливу штучного інтелекту до соціальних і політичних потрясінь і зміни клімату. Це стосується підприємницьких зусиль у широкому спектрі галузей, а не лише стартапів, що підтримуються венчурним капіталом у технологічному просторі.

Чи означає цей зсув у бік динамізму, що традиційному MBA більше немає місця у розвитку підприємницьких устремлінь? Або ж засновники все ще можуть отримати користь від відвідування бізнес-школи?

Чи варто підприємцям-засновникам навчатися у бізнес-школі

Хоча, можливо, вам і не потрібно мати ступінь MBA, аби стати ефективним підприємцем, багато людей із такими прагненнями все ж вважають його важливим для досягнення своїх цілей. Дійсно, опитування студентів MBA 2021 року показало, що понад 80% респондентів приваблює підприємництво.

Нове опитування INSEAD, проведене серед членів спільноти школи, також демонструє, що, можливо, ще зарано списувати з рахунків MBA-освіту. Насправді, судячи з відповідей учасників, MBA може допомогти забезпечити більші шанси на довгостроковий успіх будь-якої підприємницької схеми, а також мати соціальний та економічний вплив.

Згідно зі звітом, 73% опитаних студентів і випускників розпочали підприємницьку діяльність після навчання в INSEAD. Багато з них досягли успіху: понад 17% підприємств випускників є великими організаціями, в яких працює понад 100 осіб. Коли власники MBA-ступеню очолюють існуючі фірми, вони отримують негайні результати: 30% із них досягають зростання щонайменше на 11% протягом першого року.

Хоча причини цих успіхів важко визначити, сучасні курси MBA, безумовно, допомагають підготувати потенційних засновників із багатьма навичками, необхідними для успішної діяльності. Це особливо актуально у нестабільному світі, який сповнений швидкоплинних викликів. Тому життєво важливо, щоб усі бізнесмени, особливо засновники нових підприємств, володіли набором сильних управлінських і лідерських навичок, а також добре розбиралися в таких питаннях, як зміна клімату, соціальна нерівність і геополітика.

Той факт, що бізнес-школи на кшталт INSEAD підтримують тісні зв’язки з бізнесом через програми підготовки управлінських кадрів, дає студентам перевагу. Академічні дослідження також забезпечують студентам можливість ідентифікувати реальні проблеми, з якими стикаються організації та суспільство в цілому. Це, в свою чергу, впливає на те, що викладається в аудиторіях для наступного покоління підприємців і бізнес-лідерів. Розвиваючи це розуміння, студенти можуть краще розрізняти можливості та рішення, необхідні для вирішення цих проблем.

У звіті INSEAD також йдеться про те, що освіта MBA не обмежує, а навпаки, надихає людей на активну підприємницьку діяльність, навіть якщо це не відбувається під час або одразу після навчання на програмі MBA.

Респонденти повідомили, що 86% нових підприємств і 75% корпоративних підприємницьких ініціатив були започатковані під час або після навчання. Крім того, дві третини випускників досліджували більш ніж одне підприємство — в середньому 3,5 підприємства на одного випускника.

Ще однією ключовою особливістю навчання на програмі MBA є унікальна мережа однодумців, багато з яких є початківцями або досвідченими засновниками, до якої підприємці отримують доступ. Такі зв’язки можуть надихнути на створення стартапів і забезпечити підтримку після закінчення навчання для засновників, які намагаються впровадити свої інновації.

Зрозуміло, що існує багато способів для засновників розвинути навички та вміння, необхідні для того, щоб очолити успішні підприємства. Проте, як показують результати опитування, освіта MBA надає унікальну та цілісну можливість. Бізнес-лідери можуть вдосконалити свої підприємницькі навички, отримати ґрунтовну освіту, засновану на реальному впливі, та налагодити зв’язки з колегами-підприємцями — все це може виявитися вкрай важливим на шляху до успіху стартапу.

За матеріалами INSEAD Knowledge.

Ілюстрація: stock.adobe.com



ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ:
КНИГИ ДЛЯ РОЗВИТКУ:
Tiny Habits. Крихітні звички, які змінюють життяTiny Habits. Крихітні звички, які змінюють життя
Розмови з незнайомцями. Що слід знати про людей, яких ми не знаємоРозмови з незнайомцями. Що слід знати про людей, яких ми не знаємо
Серійний переможець. 5 дій для створення вашого циклу успіхуСерійний переможець. 5 дій для створення вашого циклу успіху

МЕТОДОЛОГІЯ: Стратегія, Маркетинг, Зміни, Фінанси, Персонал, Якість, IT
АКТУАЛЬНО: Новини, Події, Тренди, Інсайти, Інтерв'ю, Рецензії, Бізнес-навчання, Консалтинг
СЕРВІСИ: Бізнес-книги, Робота, Форуми, Глосарій, Цитати, Рейтинги, Статті партнерів
ПРОЄКТИ: Блог, Відео, Візія, Візіонери, Бізнес-проза, Бізнес-гумор

Сторінка Management.com.ua у Facebook    Менеджмент.Книги: телеграм-канал для управлінців    Management Digest у LinkedIn    Відслідковувати нас у Twitter    Підписатися на RSS    Поштова розсилка


Copyright © 2001-2024, Management.com.ua

Менеджмент.Книги

телеграм-канал Менеджмент.Книги Менеджмент.Книги — новинки, книжкові огляди, авторські тези і цінні думки з бізнес-книг. Підписуйтесь на телеграм-канал @books_management



➥ Дякую, я вже підписана(-ий)