Чому Ви вирішили застосувати методику шкали лідерства саме в Україні?Метою спільного американсько-українського дослідницького проекту було перекласти на українську мову методику шкали лідерства і вивчити перспективи розвитку лідерства на прикладі двох груп, представників різних поколінь, які піддавалися впливу різних стилів лідерства в Україні. Цей інструмент широко використовується для оцінки лідерства. Автори Джим Кузес і Баррі Познер вже понад тридцять років збирають та аналізують дані опитування за шкалою лідерства (опитано близько 1,3 мільйона респондентів). А їхню книгу «Виклик лідерства» перекладено багатьма мовами, включаючи російську. Отже, ми спробували застосувати цей інструмент в Україні. Україну було обрано для цього дослідження через її унікальне історичне минуле, політичні відносини, культурні надбання і географічне положення, а також у зв'язку з кардинальними змінами в лідерстві, що відбувалися протягом останніх століть. Детальну інформацію про зміни можна знайти у щорічному дослідженні статистики актуальних проблем українського суспільства, що проводиться Академією Наук України [2]. Українці пройшли через невиправдано високі демократичні очікування в 2004-2005 рр. під час Помаранчевої революції, а потім зазнали масове розчарування в зв'язку з політичною нестабільністю, дерегулюванням та економічною кризою [3]. Сучасний стан українського суспільства вказав на необхідність вивчення нових змін у лідерстві, особливо зважаючи на події Євромайдану в кінці 2013-го року та масові протести по всій країні, які пов’язані з питаннями європейської інтеграції, демократії та розвитку громадянського суспільства в Україні. Будь-яка культура стикається з викликами, що виникають внаслідок проблем балансування між притаманними їй культурними нормами та вимогами і очікуваннями, покладеними на її лідерів. Таким чином, зі змінами в культурі та вимогах, покладених на лідерів, зазнає змін і практика розвитку лідерства. Тому це дослідження є актуальним для України саме цього року.
Як Ваша дослідницька група визначає термін "лідерство", і як саме Ви виконали дослідницький проект в Україні?На сьогодні існує багато книг у перекладі з питань лідерства (досвід США). Деякі з них присвячені Україні. Більшість досліджень зосереджені на політичному лідерстві: гендерних питаннях у політичному лідерстві (роль жінок у політиці), ЗМІ та політичному лідерстві, а також молодіжному та політичному лідерстві в Україні. Деякі публікації присвячені особливостям бізнесу та лідерства в Україні, де лідерство розглядається як частина процесу управління. У рамках науково-дослідного проекту наша команда американських дослідників запропонувала західне визначення лідерства як "процесу соціального впливу, де одна людина може заручитися допомогою і підтримкою інших у виконанні спільного завдання". "Лідерство в кінцевому результаті стосується створення таких умов для людей, що сприяють появі чогось екстраординарного» [4]. Лідерство проявляється в політиці (уряд), бізнесі (корпорації та малий бізнес), третьому секторі та освіті (академічних середовищах). Кількісні показники цього інструменту. Дана методика складається з п’яти груп запитань (по шість у кожній):
Переклад даної методики був зроблений в Україні. Оцінка результатів проводилася на підставі опитування 1200 респондентів (25 міст у різних регіонах України). Респондентів було розділено на дві групи: молодша вікова категорія (20-29 років) і старша вікова категорія (50-59 років).
Поділіться, будь ласка, найцікавішими результатами Вашого дослідження?Попередні кількісні результати дослідження вперше були представлені на міжнародній конференції в Україні (Суми) "Інноваційний розвиток суспільства за умов крос-культурних взаємодій” (Джонсон, 2011) і на Міжнародній асоціації лідерства у Денвері (штат Колорадо, США, 2012). Будемо презентувати кінцеві результати в 2014-му році на ХІІI Міжнародному Семінарі "Релігія і громадянське суспільство" в Ялті (Україна). На прикладі України ми бачили якими складними і різнобарвними можуть здаватися системи лідерства, стилі та очікування. Існують відмінності в моделі лідерства серед представників молодого і старшого покоління. Представникам старшого покоління притаманний такий атрибут лідерства, як «справедливий», і їхній концепції лідерства відповідає модель радянського лідера. Молоде покоління не має чітко сформованої концепції чи моделі, проте різко відрізняється від старшої генерації. Нещодавні політичні події та протести взимку 2013-2014 рр. демонструють зрушення в сприйнятті політичного лідерства представниками всіх поколінь в Україні. Таким чином, існує потреба в додаткових дослідженнях, які визнають плинність міжкультурних лідерських парадигм. Це представляє нову захоплюючу і глибоку область для проведення досліджень розвитку лідерства в майбутньому. Mатеріал підготували: к.соц.н. Буко С.Л.; к. філ. н., магістр мистецтв (управління в освіті) Батрин Н.В.; Магістр наук, управління неприбутковими організаціями, управління проектами Титаренко Я. Г. (Precedent Academics). Результати дослідження поширено через наукові публікації та презентації на конференціях:
2 Головаха Є., Паніна Н. (2009) Основні етапи і тенденції в трансформації українського суспільства: від перебудови до Помаранчевої революції. В Українському соціологічному огляді. Названий на честь Наталії Паніної 2006-2007 (с. 3-24) Київ: Інститут соціології НАН. 3 Куценко О. (2009) Україна під час суспільної трансформації: куди йдемо? В Українському соціологічному огляді. Названий на честь Наталії Паніної 2006-2007, Київ: Інститут соціології НАН. С. 58-74 4 Кузес Дж. М., Познер Б. З. (2007). Виклик лідерства (4-е видання). Сан-Франциско, Каліфорнія: Джоссі-Бас. ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ:
КНИГИ ДЛЯ РОЗВИТКУ:
|
МЕТОДОЛОГІЯ: Стратегія, Маркетинг, Зміни, Фінанси, Персонал, Якість, IT АКТУАЛЬНО: Новини, Події, Тренди, Інсайти, Інтерв'ю, Рецензії, Бізнес-навчання, Консалтинг СЕРВІСИ: Бізнес-книги, Робота, Форуми, Глосарій, Цитати, Рейтинги, Статті партнерів ПРОЄКТИ: Блог, Відео, Візія, Візіонери, Бізнес-проза, Бізнес-гумор Copyright © 2001-2024, Management.com.ua |