Що нам може дати блокчейн?
Чому блокчейн-технологія стає все більш значущою та як вона впливатиме на майбутнє бізнесу? Член ради директорів Overstock.com Джонатан Джонсон (Jonathan Johnson) поділився своїми думками з цього приводу в розмові з CEO.com.
Чим, власне, є блокчейн?
Це технологія, яка дозволяє нам з вами обмінюватися «активами» без посередників. Сьогодні в інтернеті практично немає перепон для руху інформаційних потоків, але якщо ми захочемо передати комусь, скажімо, доларову купюру, сертифікат володіння акцією чи право власності на земельну ділянку, то мусимо звертатися до посередників (банків, брокерів, страхових компаній чи держструктур), аби впевнитися: ви і я, абсолютно не знайомі між собою люди, можемо довіряти одне одному при проведенні комерційних транзакцій. Блокчейн є технологією формування довіри, яка заміщає таких медіаторів. І якщо я відправляю вам щось у цифровому форматі, ви достеменно знаєте, що отримуєте не копію (як можна скопіювати електронне повідомлення), а те, що може бути виключно оригіналом (наприклад, право власності на яхту чи гроші).
Тобто блокчейн — це набагато ширше поняття, ніж біткоїн?
Новачки в криптосвіті схильні ототожнювати блокчейн і біткоїн. Але ж еmail — не всесвітня мережа, а перший революційний додаток на основі інтернет-технології. Так само біткоїн та інші криптовалюти — це перші проривні додатки на базі блокчейну. Підґрунтям блокчейну є довіра — саме в цьому, вважаю, приховуються найбільші можливості.
Сьогодні інтернет є часткою мого життя — тим, що кожного дня привносить до нього зміни. А через п'ять років такою ж значущою стане блокчейн-технологія. Буде менше зловживань, менше витрат, менше перепон. Замість того аби проводити транзакції через державні чи комерційні структури, ми повернемося до взаємодії на засадах людяності.
Overstock.com — перший великий ритейлер, який приймає біткоїн. Як Ви до цього прийшли?
Восени 2013-го я почув від сина-підлітка: «Тато, коли ж, нарешті, Overstock почне приймати біткоїн?» Тоді я навіть не знав, що це таке. Він мені пояснив і я почав вивчати цю криптовалюту, навіть не здогадуючись, що наш гендиректор Патрік Бірн (Patrick Byrne) вже певний час займався цим же. А коли наприкінці року хтось із керівників запитав на нараді — чи не доцільно ввести біткоїн, ми обидва сказали: «Так, це потрібно зробити». Через тиждень після Різдва кілька команд розробників закрилися в конференц-залі (ми підсували їм піцу під двері), а 4-го січня 2014-го Overstock стала першим роздрібним продавцем з мільярдними обігами, який почав приймати біткоїн.
Це був дуже раціональний крок. По-перше, завдання Overstock як бізнесу — полегшувати процес купівлі для наших споживачів. Потенційний покупець може мати кредитну карту, аккаунт PayPal або криптовалюту — ми ж маємо зробити так, аби гроші було витрачено на нашому сайті. По-друге, нас завжди турбувало те, що раніше чи пізніше знову гримне банківська криза і потрібно якось від цього захиститися. І, нарешті, ми прихильники свободи як такої, а біткоїн, усуваючи потребу будь-яких втручань, власне, є валютою, що сприяє ствердженню засад свободи.
Зараз ми приймаємо біля 50 різних криптовалют, а обсяг криптодоходів, генерованих біткоїн, утримуємо на рівні до 50%. У цілому наші тижневі надходження в криптовалютах складають близько $150 млн.
Як, на Вашу думку, блокчейн змінюватиме майбутнє?
Думаю, що блокчейн полегшить переміщення активів аналогічно до того, як інтернет спростив переміщення інформації. Саме тому Overstock заснувала дочірнє підприємство Medici Ventures, яке скуповує частку власності в компаніях, котрі сприяють ствердженню блокчейн-технологій. Ми віримо (і не думаємо, що це занадто зухвала мрія), що просування блокчейну дасть змогу змінити світ через демократизацію капіталу, усунення посередників та регуманізацію комерції. Головне, що транзакції можна буде проводити напряму. Це щось схоже на те, як в дитинстві ми вдаряли один одного по долонях і все: «угоду» було укладено. Такою ж технологією довіри, на наше переконання, є блокчейн.
А як Medici Ventures підходить до інвестицій у блокчейн?
В основному кошти вкладаються в компанії, які ще не мають доходів або тільки починають отримувати перші надходження. При цьому ми дивимося, по-перше, чи розв'язується конкретна проблема. Адже бізнес не є бізнесом доти, доки не вирішує проблему, за яку хтось платить. По-друге, нас цікавлять люди, а, якщо конкретніше, три категорії індивідів: високопрофесійні фахівці в технологічний царині; ті, хто дуже добре вміють просувати ідею чи продукт (здобувати прихильників, створювати «шум» і при цьому доводити транзакцію до фіналу) та носії спеціалізованих галузевих знань (їх знайти найважче). Наприклад, у нас з вами може з'явитися ідея, як вирішити проблему голосування на виборах. Але як її втілити? Ми ж не спілкуємося з клерками на місцях або тими, хто управляє процесом голосування. Щоб кардинально змінити правила гри — потрібно глибоко знати галузь. Ствердився міф, що проривна ідея — це найважливіше. Проте щоб вона запрацювала, необхідно знайти відповіді за тисячі запитань. Багато хто міг уявити iPhone — але якби не було втілено тисячі інших задумів, він ніколи не став би реальністю.
Бізнес не є бізнесом доти, доки не вирішує проблему, за яку хтось платить
Чи не могли б Ви навести приклади, як компанії, в які Medici Ventures інвестує кошти, підривають основи бізнесу «як завжди»?
Перша компанія, в яку ми вклали гроші, — tZERO. Якщо зараз ви купуєте в мене акції, то отримаєте право власності через два дні з моменту укладення угоди (T+2), але ми вважаємо, що це мусить відбуватися відразу (T+0). І цього реально досягти з допомогою блокчейну, усунувши шари інституціональних «терть».
Ще одна компанія — це Voatz. Її завдання розв'язувати різні типи проблем, пов'язані з голосуванням. Під час цього процесу чимало різних систем можуть не спрацювати. У підсумку я не знаю — чи враховано мій голос і чи правильно це було зроблено. Блокчейн дозволяє використовувати відбитки пальців чи розпізнавати обличчя. Ця технологія заміняє п'ять чи шість інститутів, які мали б забезпечувати чесність процесу — але які стабільно не спрацьовують.
Що Ви зазвичай читаєте?
Вважаю, що кожного дня потрібно читати газети. Новини дають уявлення про середовище, в якому функціонує бізнес. Якщо ви не в курсі подій — то залишитесь позаду. Кожного дня читаю The Wall Street Journal «від шпальти до шпальти». З бізнес-книг, прочитаних минулого року, — найбільше враження справила «Thank You For Being Late. An Optimist’s Guide to Thriving in the Age of Accelerators» («Дякую, що запізнилися. Настанови оптиміста, які допоможуть вижити в добу прискорювання») Томаса Фрідмана (Thomas Friedman). У книзі йдеться про те, що є багато різних способів досягти успіху. І навіть у час прискорювання можна рухаючись повільно та розміряно. На моє переконання, блокчейн — це основний «прискорювач» нашого часу.
У компаніях, де надто детально формулюються цілі, не залишається місця для імпровізації
Що означає бути лідером у сучасному середовищі?
Думаю, що успішними зараз та майбутньому будуть індивіди, які можуть і хочуть освоювати нові знання. У час, коли я вчився в коледжі, електронної комерції навіть близько не було; так само як і не було блокчейну, коли я займав посаду президента Overstock. Toму, щоб бути лідером, ви мусите займатися своїм розвитком, бо ніхто не знає, що принесе з собою наступне десятиріччя.
У компаніях, де надто детально формулюються цілі, не залишається місця для імпровізації. Я люблю вживати військовий термін «рішення на операцію». Якщо метою є здобути висоту — дайте можливість тим, хто виконуватиме завдання, імпровізувати в рамках головної цілі. Бо вони знають умови ведення бою краще, ніж командири.
Також хороші лідери мусять мати хист до співпраці. Із зростанням Medici Ventures ми почали визначати засади нашої культури. Я розіслав кожному співробітнику компанії базові цінності, котрі, як мені здавалося, були дуже вдало сформульовані. Після кількох нарад ми отримали версію, яка була вже не лише моєю, але всієї команди — і причому набагато кращою, ніж перша. Я переконався: коли я сиджу один в кабінеті, то думки, що з'являються, хоча й можуть здаватися чимось видатним, ніколи такими не є. Спілкуючись на складі зі співробітниками та зустрічаючись із покупцями, я зрозумів, у чому полягає сутність нашого бізнесу та як усувати проблеми, що виникають.
За матеріалами "The Promise of Blockchain", CEO.com.
|