Чому творчі люди — самозакохані особистості
Автор: Іцхак Адізес (Ichak Adizes)
Джерело: kmbs
Іцхак Адізес
(Ichak Adizes)
|
У своїй знаменитій книзі "Narcissistic Leaders: Who Succeeds and Who Fails" (Cambridge: Harvard Business Press, 2007), Майкл Маккобі розповідає про те, як багато самозакоханих керівників вибудовують бізнес, а потім знищують те, що збудували.
Та я й сам натрапляв на подібні явища у своїй консультаційній практиці.
Психіатр Маккобі використовує теорію Фрейда, яка пояснює поведінку самозакоханих особистостей. На його думку, цьому типу людей притаманні таки якості, як егоцентризм, самовпевненість і погана схильність до наставництва. До речі, цікава річ — у 2011-му році Американська асоціація психологів заявила, що "нарцисизм" більше не вважається психічним розладом.
У мене є пояснення, чому з такими людьми складно працювати. Сподіваюся, ці інсайти стануть у нагоді тим, кому доведеться хоч раз у житті працювати з такими керівниками. Це вам допоможе краще їх розуміти.
Чи помічали, як ви втомлюєтеся від навчання і пізнання нового, зокрема вивчення нових мов чи дисциплін? А яке виснаження ви відчуваєте, намагаючись вирішити складні проблеми? Усе це через те, що пізнання нового і вирішення складних завдань — це творчий процес. Ви починаєте цей процес, не знаючи, що отримаєте у підсумку. Це наче створювати витвір мистецтва з нуля.
Творчість використовує психологічну енергію, яка фіксується у певний момент часу. Для максимального використання цієї енергії у творчому процесі, будь-то написання книги, статті, музики чи взагалі вирішення проблеми, ви ізолюєте себе і вас дратує найменше втручання.
Багато людей створюють, коли у них безсоння, бо вночі їх ніхто не турбує. Деякі створюють, коли мріють. Не дивно, що Архімед закричав "Еврика!" коли приймав ванну. Він був один, уся його енергія була «доступною», щоб вирішити задачу. Те саме і з Ісааком Ньютоном: він, сидячи спокійно під деревом, сфокусувався лише на яблуці, яке раптово впало з дерева, а потім думав про універсальний закон всесвітнього тяжіння. Якби він був зайнятий чимось іншим, він напевно б його навіть не помітив.
Творчий процес вимагає багато енергії. Люди не вирішують проблеми і не створюють, будучи зайняті чимось іншим. Їм потрібні тиша й спокій, щоб спрямувати свої сили на вирішення того чи іншого завдання.
Є два типи рішень — запрограмовані і незапрограмовані. Запрограмоване рішення — це підсвідомий вибір, над яким ви не замислюєтеся і який не потребує додаткових енерговитрат. Незапрограмоване рішення — те, що приймається вперше, тобто у вас немає готових опцій і ви повинні знайти власний шлях. Рішення цього типу усувають багатозадачнсіть.
Чому самозакохані керівники не вміють слухати і наполягають на своїй правоті? Усе просто — для творчого процесу вони потребують збереження енергії, тому вони змушені закритися від людей, які піддають сумніву їхню роботу. Це допомагає їм зберегти дорогоцінну енергію.
Зверніть увагу, що йдеться не лише про самозакоханих керівників. Більшості творчих людей притаманна нарцистичність, і чим креативніші вони, тим більш самозакохані.
Як знайти підхід до них? Маю для вас кілька порад:
- визнайте їхню потребу у збереження енергії;
- не просіть їх про зустріч, якщо вони мають обмаль часу і дуже перенавантажені. Оберіть місце й час, коли вони не будуть надто заклопотаними;
- не зустрічайтеся з ними в колі великої кількості людей, інакше витрачається багато енергії;
- не перевантажуйте їх інформацією;
- дозволяйте їм говорити, коли вони хочуть. Якщо вони переривають вас, це цілком нормально;
- не варто кожного разу реагувати на те, що вони говорять. Просто прийміть їхні слова до відома, або навіть краще запишіть;
- не втрачайте з ними контакт, завжди дивіться їм в очі.
Нарцистичність є побічним продуктом творчого мислення. Це необхідне «зло», якщо ми хочемо мати результат на виході. Не судіть цих людей. Краще насолоджуйтеся ними і їхніми здобутками.
За матеріалами "Why Creative People are Narcissistic", Adizes Blog.
|