ІНСАЙТИ | Як розпізнати психопата 27 квітня 2017 р.

Як виявити людину, що приведе компанію до банкрутства

Автор: Ірина Навольнєва
Джерело: K.Fund Media

Ви можете збанкрутіти, потрапити за грати або опинитися по вуха у боргах, зробивши лише одну помилку. Якщо візьмете на роботу психопата.

Як виявити людину, що приведе компанію до банкрутства Нік Лісон (Nick Leeson) — один з найвідоміших фінансистів XX століття. Цей кмітливий та амбіційний молодий чоловік примудрився самотужки привести до банкрутства один з найнадійніших і найстаріших банків Великої Британії — Barings. 1995 року ця солідна фінансова установа була визнана неплатоспроможною після того, як її видатки стараннями Лісона досягли позначки в 827 мільйонів фунтів, перевищивши оборотний капітал вдвічі.

Нічого цього не сталося б, якби керівництво банку звернуло увагу на дивну поведінку свого співробітника, впевнена судовий психолог Керрі Дейнс (Kerry Daynes), авторка книжки «Ваш знайомий диявол. Як розпізнати психопата» (The Devil You Know: Looking Out for the Psycho in Your Life). Barings, зокрема, допомогли Нісону затерти одну неприємну історію — незадовго до того, як чолов’яга пустив з торбою величезний банк, він потрапив до поліції за те, що демонстрував незнайомим жінкам свої голі сідниці. Вже за кілька років молодий трейдер утік, залишивши колишнім колегам величезні борги й записку зі словами «Пробачте». У своїй знаменитій книжці Дейнс натякає, що Нісон, як і тисячі його колег-фінансистів сьогодні — корпоративний або, як їх ще називають, «успішний» психопат.

Маньяки в білих комірцях

"Якби я не зайнявся вивченням психопатів у в’язницях, то досліджував би їх на фондовій біржі" — пожартував якось один з найбільш знаних в світі спеціалістів із психопатії, професор психології Університету Британської Колумбії, автор бестселеру «Люди без совісті. Моторошний світ психопатів» (Without Conscience. The Disturbing World of the Psychopaths Among Us) Роберт Хаер (Robert D. Hare). На думку його колеги, психолога Кевіна Даттона (Kevin Dutton), останніми роками корпоративний світ, з його постійним зменшенням розмірів компаній, реструктуризаціями, злиттями та поглинаннями, перетворився на оранжерею для психопатів.

Річ у тому, що психопат — це не обов’язково маньяк із заюшеною сокирою в руці. Це може бути зовні приваблива, добре вдягнена, впевнена в собі інтелігентна людина, якій ви цілком і повністю ввіритеся вже за п’ять хвилин після першого знайомства.

Як, наприклад, люди довіряли Берні Медоффу — керівнику крупного нью-йоркського хедж-фонду, гроші в який, зокрема, вкладали режисер Стівен Спілберг, зірка Голівуду Кевін Бейкон і банківська група HSBC. Але 2009 року Медоффа засудили до 150 років ув’язнення за привласнення $65 мільярдів. Коли розпочалася фінансова криза, і вкладники почали вимагати повернути гроші, виявилося, що повертати вже нема чого — їхні кошти пішли на оплату розкішного життя керівника славнозвісного хедж-фонду.

Берні Медофф, так само як Нік Лісон, виявляв схильність до психопатії, вважає судовий психолог Керрі Дейнс. Згідно з книжкою Ерін Арведланд (Erin Arvedlund) «Медофф: людина, яка вкрала 65 мільярдів» (Too Good to Be True: The Rise and Fall of Bernie Madoff), майбутній фінансовий аферист ще в школі почав шахраювати — він настільки віртуозно брехав, що міг обдурити навіть найдосвідченішого викладача. Однак на суді, попри наявність сотень «друзів» у вищих колах суспільства, жоден з них не виявив бажання заступитися за Медоффа.

Особливі прикмети

Згідно з роботами Роберта Хаера, основні ознаки психопатії поділяються на два види: емоційні та міжособистісні, а також особливості соціальної поведінки.

Якщо ви щойно зрозуміли, що деякі з цих характеристик точно описують вашого генерального директора чи колегу, це, звісно, зовсім не означає, що вони напевне психопати, й завтра витиснуть вас із компанії чи доведуть її до банкрутства.

Основні ознаки психопатії

Деякі психопатичні риси можуть бути притаманні і звичайним людям. Але психопатія — це синдром, тобто сукупність усіх ознак, про які говорить Роберт Хаер. Точний діагноз може поставити лише висококваліфікований судовий психолог за допомогою Контрольного списку ознак психопатії Хаера (PCL-R), який використовують в усьому світі з 1991-го року. Діагностика потребує хорошої підготовки та доступу до інструкції з підрахунку балів. Однак, навіть якщо ви не маєте наукового ступеня з психології, визначити серед своїх колег або керівництва "змію у костюмі" — цілком можливо.

Від 4% до 10% топ-менеджерів — психопати

2006-го року світ побачила книжка Роберта Хаера та його колеги Пола Бабіяка (Paul Babiak) «Змії в костюмах. Коли психопати йдуть на роботу» (Snakes in Suits: When Psychopaths Go to Work). Автори поставили собі за мету дослідити феномен успішних психопатів — тих, хто сидить не у в’язниці, а в кріслах президентів компаній. Результати ошелешили навіть досвідчених спеціалістів. Виявилося, що від 4% до 10% топ-менеджерів — психопати (кількість психопатів у суспільстві загалом становить близько 1-3%).

Під маскою лідера

На думку Хаера та Бабіяка, проблема в тому, що корпоративний світ, в якому головними богами є жадоба наживи, вміння маніпулювати й проявляти жорсткість — ідеальне середовище для успішного психопата. А лідерські якості, які настільки високо цінують в ділових колах, по суті дублюють характеристики з переліку психопатичних рис.

2005-го року психологи Белінда Борд (Belinda Board) і Катарина Фрізон (Katrina Frizon) провели дослідження, щоб виявити співпадіння в особистих якостях менеджерів крупних компаній і злочинців, яких утримують в лікарнях для психічно хворих.

Виявилося, що три з одинадцяти розладів особистості частіше зустрічаються у менеджерів, ніж у психічно хворих в’язнів.

Інші люди для психопатів — витратний матеріал, сировина, яку можна використовувати для отримання особистого зиску чи задоволення. Так, «змія в костюмі» не гребує безладними сексуальними зв’язками на роботі. А тому варто звернути особливу увагу на керівника відділу, який щотижня змінює гарненьких помічниць. Тривожними ознаками є також імпульсивність, часті зміни настрою. Якщо людина сяє, радіючи вдалому завершенню проекту, а наступної миті біліє від люті й заходиться волати на підлеглих, кидається у них різніми предметами — цілком можливо, що справа не лише в його буйній вдачі.

Три з одинадцяти розладів особистості частіше зустрічаються у менеджерів, ніж у психічно хворих в’язнів

Нема серця — вважай, каліка

Успішний психопат йде на протиправні дії, анітрохи не вагаючись. Він порушує закон — фальшує документи, погрожує, шантажує, йде на підробки, махінації. Навіть якщо його робота приносить вашій компанії прибуток, все одно варто критично поставитись до готовності менеджера порушити закон. Керівництво банку, який пустив з торбами Нік Лісон, спочатку також раділо 10 мільйонам фунтів прибутку в перший рік роботи молодого трейдера.

Лідерські якості та їхні психопатичні еквіваленти

Ще одна ознака психопатичної особистості — це наявність необґрунтованих амбіцій. Колишній фінансовий директор енергетичної компанії Enron Ендрю Фастоу (Andrew Fastow), якого ув’язнили через фінансові махінації, розкрадання й відмивання грошей, постійно здійснював тиск на своїх підлеглих і керівників. Він досить агресивно вимагав призначення на посаду фінансового директора, причому мав досить непевні уявлення про те, чим займатиметься на цій посаді.

Трохи посидівши у новому кріслі, Фастоу вимагав, аби PR-відділ компанії максимально посприяв тому, щоб журнал CFO визнав його «Фінансовим директором року». До 2001-го року, коли компанію Enron було визнано банкрутом, Фастоу вже заробив десятки мільйонів доларів оборудками з фінансовою звітністю.

Одна з головних ознак психопата — бездушність. Звісно, така риса може стати при нагоді, коли компанії необхідно звільнити десятки працівників, але відсутність жалю поширюється на всі сфери життя успішного психопата.

Одна з головних ознак психопата — бездушність

Не зморгнувши оком, він легко може принизити людину без жодних на це підстав, збрехати діловим партнерам і керівництву. І навіть коли його брехня розкриється, соромно йому не буде анітрохи. На думку Роберта Хаера, психопати є найактивнішою частиною суспільства, вони — «соціальні хижаки». Зважаючи на те, що такі люди сьогодні міцно закріпилися в корпоративному світі, Хаер і Бабіяк склали тест для керівного складу компаній, що допоможе виявити «цивілізовану» форму психопатії — B-scan.

Автори тесту вважають, що він буде корисним для відділу кадрів компанії. На переконання Хаера і Бабіяка, цей тест, мета якого — отримати повний психологічний портрет людини й виявити небезпечні тенденції його поведінки на робочому місці, дозволив би уникнути багатьох корпоративних скандалів.

Ілюстрація: Depositphotos.com



ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ:
КНИГИ ДЛЯ РОЗВИТКУ:
Зроби це зараз. 21 чудовий спосiб зробити бiльше за менший часЗроби це зараз. 21 чудовий спосiб зробити бiльше за менший час
50 найкращих книжок в інфографіці. Інструменти особистої ефективності50 найкращих книжок в інфографіці. Інструменти особистої ефективності
Ніколи не їжте наодинці та інші секрети успіху завдяки широкому колу знайомствНіколи не їжте наодинці та інші секрети успіху завдяки широкому колу знайомств

МЕТОДОЛОГІЯ: Стратегія, Маркетинг, Зміни, Фінанси, Персонал, Якість, IT
АКТУАЛЬНО: Новини, Події, Тренди, Інсайти, Інтерв'ю, Рецензії, Бізнес-навчання, Консалтинг
СЕРВІСИ: Бізнес-книги, Робота, Форуми, Глосарій, Цитати, Рейтинги, Статті партнерів
ПРОЄКТИ: Блог, Відео, Візія, Візіонери, Бізнес-проза, Бізнес-гумор

Сторінка Management.com.ua у Facebook    Менеджмент.Книги: телеграм-канал для управлінців    Management Digest у LinkedIn    Відслідковувати нас у Twitter    Підписатися на RSS    Поштова розсилка


Copyright © 2001-2025, Management.com.ua

Менеджмент.Книги

телеграм-канал Менеджмент.Книги Менеджмент.Книги — новинки, книжкові огляди, авторські тези і цінні думки з бізнес-книг. Підписуйтесь на телеграм-канал @books_management



➥ Дякую, я вже підписана(-ий)