Між лідерством і менеджментом
Джерело: innovations
У чому полягає різниця між лідером і менеджером? З якими викликами здатні впоратись ці ролі, а які виклики вони самі створюють? Про це розмірковує Ден Роквелл (Dan Rockwell), один з топ-50 світових фахівців з управління.
Трапляється, що внаслідок успішної роботи лідера виникають нові проблеми, вирішити які йому складно. Ден Роквелл пояснює подібну ситуацію так: успішне лідерство створює управлінські виклики, успішний менеджмент — лідерські виклики.
Справа у тому, що ролі лідера та менеджера мають принципову різницю. Лідери — підривають. Менеджери — стабілізують. Саме тому за допомогою інструментів менеджменту майже неможливо вийти з серйозної кризи. А лідер майже ніколи не приводить організацію до стабільності.
Якщо подивитись на те, як працюють компанії, то стане очевидним: хаотичні організації, як правило, мають дуже сильного лідера. А в бізнесу, що переживає стагнацію, навпаки, немає проблем з менеджментом. Уоррен Бенніс (Warren Bennis), відомий консультант з теорії організацій, сказав: «Організації, що занепадають, зазвичай є занадто керованими і мають недостатньо сильного лідера».
Таким чином, компанія балансує між двома станами: занадто сильна керованість (over-managed) і занадто сильне лідерство (over-led). І кожен з цих станів створює потребу в іншому. Організація із занадто сильною керованістю має налагоджені системи та процеси, але не має пристрасті. Компанія із занадто сильним лідерством, навпаки, має велике «серце», але всередині неї забагато хаосу та нестабільності.
Успішне лідерство створює управлінські виклики, успішний менеджмент — лідерські виклики
Можна виділити такі ознаки компанії із занадто сильною керованістю:
- Системи висмоктують з бізнесу енергію. На практиці це виглядає так, що потрібно заповнити три паперові форми, щоб отримати канцтовари.
- Люди постійно знаходяться у русі, але забули про своє призначення.
- Процедури перетворюються на бюрократію. Ніхто вже не пам’ятає, коли останнього разу в компанії скасовували хоч якусь процедуру.
- Ніхто не ставить під сумнів те, як робиться будь-що в організації.
- Люди стають гвинтиками у великому корпоративному механізмі.
Компанія із занадто сильним лідерством має наступні ознаки:
- Пристрасть тримається на високому рівні, а процесам приділяється замало уваги.
- Ніхто точно не знає, хто що має робити.
- Навчання — лише у процесі виконання завдань: «Іди й збагни сам, як це зробити».
- Системи прийнято вважати чимось зайвим. Неофіційним слоганом компанії може бути: «Просто візьми й зроби це».
Менеджмент без лідерства стає ефективною стагнацією. А лідерство без менеджменту — неефективним хаосом
Як обрати бажаний для себе стан, як знайти рівновагу між цими двома станами? Ден Роквелл дає таку пораду: занадто керованій компанії варто знайти лідерів, які трохи лякають вас. А організації із занадто сильним лідерство — найняти декілька менеджерів, що зводитимуть вас із розуму своєю педантичністю. У першому випадку вам потрібні «підривники», у другому — ті, хто вибудовує системи.
Також варто пам’ятати: менеджмент без лідерства стає ефективною стагнацією. А лідерство без менеджменту — неефективним хаосом.
За матеріалами "Over Led and Under Managed", Leadership Freak.
|