РЕЦЕНЗІЇ | Огляд книги 30 жовтня 2018 р.

Багатство держави: від речей до процесів

Автор: Сергій Бабкін
Джерело: Видавництво Старого Лева

Більшість із нас, зачувши розмови про державне багатство, за інерцією уявляє монументально-сірі стіни заводів, залишки умовних радгоспів чи довжелезні черги вагонеток, що повільно вивозять руду з глибинних кар’єрів. Представлене дослідження Дага Деттера (Dag Detter) та Стефана Фьольстера (Stefan Fölster) покликане змінити наш усталений погляд на багатство, що належить державам, а також на шляхи його примноження.

Державне багатство народів (Даг Деттер, Стефан Фьольстер)

Чисельні статистичні дані та якісна аналітика демонструють, що окремі країни вже кілька десятиріч як змогли позбутися спрощеного і тому оманливого усвідомлення власних статків. Так, наприклад, уряди Скандинавських країн, Великої Британії або ж Сінгапуру давно перестали сприймати за багатство лише поїдені іржею задимлені труби промгігантів і рипучі турбіни гідроелектростанцій. Та й взагалі, на багатство вони дивляться не як на речі, а як на процеси.

У вмілих управлінських руках занедбана будівля давно збанкрутілої державної фабрики взуття досить швидко перетворюється на вигідно розташований на схилах річки котедж або ж на надсучасний торговельно-розважальний центр, що не нашвидкуруч і по-жлобськи втиснутий в історичному центрі міста, а гармонійно вмонтований у приміську екосистему.

Спосіб, у який автори розбавляють теорію прикладами вдалих економічних експериментів у різних частинах світу, робить книгу «Державне багатство народів» значно простішою у сприйняті, ніж, скажімо, класичні праці Джона Мейнарда Кейнса чи Мілтона Фрідмана. Це приємна тенденція, адже довгий час економіка і вчення про неї сприймалися як гігантська машина, де людина — лише гвинтик. Настає час поширювати знання про економічні процеси та безпосередньо включатися у них.

Україна на світовій мапі багатства. Де?

Жоден світовий банкір, інвестор чи урядовець не дасть єдиновірного рецепта виходу України із затяжної стагнації. Пропонована книга також не є в цьому виключенням. Та все ж, праця шведських економістів важлива, оскільки дозволяє знайти баланс впливів та можливостей розвитку державного капіталу.

За даними шведських економістів, у власності вітчизняного уряду досі перебуває понад 3 500 підприємств, левова частка яких або зовсім не працює, або ж працює на межі збитковості й банкрутства. Приватизаційні процеси ознаменувалися нівелюванням міжнародних практик, наслідком чого й стало вкорінення кумівського капіталізму, корупції, клієнтелізму, etc.

Звідси постає критичніша проблема: українська економіка протягом трьох десятиріч перебуває в підвішеному стані між всеосяжним державним патерналізмом та вільними ринковими відносинами. Змінити цю неприємну тенденцію можливо: переосмисливши те, що́ належить і повинне працювати для народу, а також те, яким саме чином цим керувати і розпоряджатися.

Погодьтеся, що простішої формули для зміцнення демократії та зростання доходів, аніж пропонують автори у дев’ятому розділі, годі й уявити: прозорість, чітка мета, політична незалежність, активне управління. Та, озирнувшись навколо, саме цих базових принципів ми якраз і не знаходимо в системі державного будівництва України. Від цього стає гірко і ми опиняємося «Де?» — «Далеко...».

Даг Деттер і Стефан Фьольстер вручають карт-бланш новій генерації управлінців у «розблокуванні» прихованих активів, що належать державі, і можливостях їхньої наступної комерціалізації на користь суспільства. Від надсучасних аеропортів до віддалених поштових відділень, від урядових інвестиційних фондів до закинутих складів добрив для сільського господарства. При цьому державі зовсім необов’язково позбавлятися права власності, адже на сьогодні в світі існують найрізноманітніші форми змішаного володіння і розподілу сфер відповідальності.

Тож результати дослідження дають змогу оцінити економіки країн, спираючись не на розмір зовнішніх боргів та бюджетних дір, а за масштабом активів завдяки каталогізації реальних даних. Можливо, сучасний доволі хиткий міжнародний економічний порядок і справді потребує перезавантаження та нової парадигми.

Цитати з книги

"Хоча країна перебуває на верхніх позиціях «індексу кумівського капіталізму», що укладається журналом Economist, портфель державних комерційних активів, який залишився непроданим, усе ще становить значну частку економіки України та є вирішальним…"

* * *

"Відкриття галузі для конкуренції дещо нагадує відкриття «скриньки Пандори»: шлях до простої й безпосередньої мети викриває безліч корисливих інтересів і прихованих конфліктів, які політики намагаються врівноважити".

* * *

"Підвищення дохідності державного багатства на 2% приблизно дорівнюватиме витратам на дослідження та розвиток у всьому світі".

* * *

"Попри скептицизм щодо політики активного управління державними активами, що панував у бізнес-спільноті, багато досвідчених професіоналів погодилися обійняти не виконавчі посади в наглядових радах та виконувати інші консультативні функції, перейнявшись духом колективних дій, певною мірою схожих на служіння на благо народу".



ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ:
КНИГИ ДЛЯ РОЗВИТКУ:
Напролом. Мистецтво перетворювати перешкоди на перемогиНапролом. Мистецтво перетворювати перешкоди на перемоги
Під три чорти турботи! Нумо до роботи!Під три чорти турботи! Нумо до роботи!
Одна справа. На диво простий рецепт неперевершених результатівОдна справа. На диво простий рецепт неперевершених результатів

МЕТОДОЛОГІЯ: Стратегія, Маркетинг, Зміни, Фінанси, Персонал, Якість, IT
АКТУАЛЬНО: Новини, Події, Тренди, Інсайти, Інтерв'ю, Рецензії, Бізнес-навчання, Консалтинг
СЕРВІСИ: Бізнес-книги, Робота, Форуми, Глосарій, Цитати, Рейтинги, Статті партнерів
ПРОЄКТИ: Блог, Відео, Візія, Візіонери, Бізнес-проза, Бізнес-гумор

Сторінка Management.com.ua у Facebook    Менеджмент.Книги: телеграм-канал для управлінців    Management Digest у LinkedIn    Відслідковувати нас у Twitter    Підписатися на RSS    Поштова розсилка


Copyright © 2001-2024, Management.com.ua

Менеджмент.Книги

телеграм-канал Менеджмент.Книги Менеджмент.Книги — новинки, книжкові огляди, авторські тези і цінні думки з бізнес-книг. Підписуйтесь на телеграм-канал @books_management



➥ Дякую, я вже підписана(-ий)