РЕЦЕНЗІЇ | Огляд книги 20 березня 2019 р.

Блокчейн — майбутнє всього?

Хоча за популярністю блокчейн може конкурувати хиба що зі штучним інтелектом, суть цієї технології все ще залишається малозрозумілою для багатьох. У своїй книзі «The Truth Machine: The Blockchain and the Future of Everything» («Машина правди: блокчейн та майбутнє всього»)1 Майкл Кейсі (Michael Casey) та Пол Вінья (Paul Vigna) намагаються пояснити — як функціонує це «диво» та які переваги блокчейн може дати бізнесу і суспільству в цілому.

Блокчейн — майбутнє всього?

Блокчейн пригорнув до себе увагу як базова технологія для криптовалют (як-от біткоїн). Але навіть коли дещо «підігрітий» інтерес до крипотвалют почав помалу вгасати, шум навколо блокчейн голоснішає. Під час недавнього опитування PwC, в якому взяли участь 600 керівників вищих рівнів, 84% із них сказали, що їхні організації принаймні в деякій мірі мають справу з блокчейн. Є й компанії (серед інших — JPMorgan Chase та Walmart), які активно експериментують з цією технологією, роблячи на неї ставку в деяких аспектах своєї діяльності.

Майкл Кейсі, радник MIT Media Lab, та Пол Вінья, журналіст The Wall Street Journal, є також авторами бестселера «The Age of Cryptocurrencies» («Епоха криптовалют»), і вони неухильно вірять у силу блокчейн. При цьому певна утопічність поглядів не заважає їм представити детальне та доступне пояснення механізмів блокчейн та пов’язаних з цією технологією очікувань.

За своєю суттю блокчейн — це розпорошений регістр (інформація в ньому захищається криптографічними методами), який може реєструвати транзакції будь-якого типу (від валютних торгів до руху продуктів по ланцюгу постачань). Регістр не зберігається на одному централізованому сервері — його копії знаходяться на кожному комп’ютері, підключеному до системи. Дані про транзакцію стають доступними негайно і їх неможливо змінити. Кожна операція має бути верифікована та схвалена системою і лише тоді новий блок додається до «ланцюга блоків», який містить інформацію про всі попередні транзакції. Отже, все що відбувається в блокчейн є прозорим, безпечним та закарбованим «навічно» (після того як відбулася подія, ви не можете повернутися до неї та «переписати історію»). Саме тому Кейсі та Вінья назвали цю технологію «машиною правди».

Величезний потенціал блокчейн-технології полягає в тому, що її можна застосувати для розв’язання широкого кола реальних проблем. Так, в країнах, де реєстри власності настільки бюрократизовані, що виявити, хто володіє чим безмірно важко, і де уряд не заслуговує на особливу довіру — «ланцюг блоків» дозволяє дуже швидко підтвердити права власності на майно чи інші активи. Платіжні системи типу P2P, які функціонують на основі блокчейн, дають змогу окремим індивідам обмінюватися грошовим ресурсами, не звертаючись до посередників. Біржові угоди та міжбанківські платежі можуть оброблятися в режимі реального часу (а не протягом кількох днів або навіть годин).

Більше всього авторів цікавить те, як блокчейн може допомогти змінити суспільство в цілому. І тому більша частина книги присвячена відкритим блокчейн-системам, до яких (теоретично) може долучитися кожний, приєднавшись до мережі. Але в реальності (принаймні у найближчому майбутньому), швидше за все, поширюватимуться закриті системи, які діють у межах однієї або кількох компаній (це зумовлено міркуваннями приватності та збереженням конкурентної переваги).

Walmart реалізовує пілотну програму, в рамках якої відстежується рух сільськогосподарської продукції від ферм до магазинів. Запровадивши експериментальну блокчейн-систему для постачальників, де до розподіленого регістру вноситься кожний крок цього процесу (що означає миттєве оновлення інформації на всіх комп’ютерах мережі), компанія за лічені секунди може побачити повний шлях, який проходить кожний окремий фрукт або інший продукт. Така система є надзвичайно цінною під час спалаху хвороб харчового походження. Аналогічно з її допомогою компанії можуть засвідчити місце походження продуктів, підтвердити їхню безпеку та показати умови, в яких вони виробляються. Також блокчейн може кардинально змінити внутрішню фінансову звітність. Складати щохвилинні звіти буде доволі легко, а «обігравати» систему — практично неможливо.

Зрозуміло, що можливості значно більшої прозорості та вищої ефективності, які несе в собі блокчейн, не обов’язково мають втілитися в реальність. Кейсі та Вінья дуже чітко показують, що обслуговування та захист цих систем потребують чималих ресурсів та енергії. Хоча дослідження PwC показало, що переважна більшість компаній цікавить ця технологія, поки що практично немає додатків, які можуть знайти широке застосування. А більшість керівників погано уявляють — як використовувати цю технологію. І як раз «The Truth Machine» може допомогти їм заповнити цей «пробіл».

За матеріалами strategy+business.


    1 Книга увійшла до переліку «Найкращі бізнес-книги 2018-го року», категорія «Інновації», за версією strategy+business.


ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ:
КНИГИ ДЛЯ РОЗВИТКУ:
100 правил успішних людей. Маленькі вправи для великого успіху в житті100 правил успішних людей. Маленькі вправи для великого успіху в житті
В овечій шкурі. Маніпулятор. Виявити та здолатиВ овечій шкурі. Маніпулятор. Виявити та здолати
Правила мозку для роботи. Наука мислити розумніше в офісі та вдомаПравила мозку для роботи. Наука мислити розумніше в офісі та вдома

МЕТОДОЛОГІЯ: Стратегія, Маркетинг, Зміни, Фінанси, Персонал, Якість, IT
АКТУАЛЬНО: Новини, Події, Тренди, Інсайти, Інтерв'ю, Рецензії, Бізнес-навчання, Консалтинг
СЕРВІСИ: Бізнес-книги, Робота, Форуми, Глосарій, Цитати, Рейтинги, Статті партнерів
ПРОЄКТИ: Блог, Відео, Візія, Візіонери, Бізнес-проза, Бізнес-гумор

Сторінка Management.com.ua у Facebook    Менеджмент.Книги: телеграм-канал для управлінців    Management Digest у LinkedIn    Відслідковувати нас у Twitter    Підписатися на RSS    Поштова розсилка


Copyright © 2001-2024, Management.com.ua

Менеджмент.Книги

телеграм-канал Менеджмент.Книги Менеджмент.Книги — новинки, книжкові огляди, авторські тези і цінні думки з бізнес-книг. Підписуйтесь на телеграм-канал @books_management



➥ Дякую, я вже підписана(-ий)