Таємниці медичного стартапу Кремнієвої долини: навіщо читати книгу «Дурна кров»
Джерело: m!nd
Бекграунд. Книга «Дурна кров. Таємниці та брехні стартапу Кремнієвої долини» (Bad Blood: Secrets and Lies in a Silicon Valley Startup) розповідає реальну історію медичного стартапу. Theranos називають найбільшою аферою сучасності. Його 22-річна засновниця на ім’я Елізабет Холмс розробила нібито інноваційну систему для швидкого і точного аналізу крові та переконала вкластися в проект топових американських інвесторів. Передбачалося, що пристрій, створений Холмс, проаналізувавши лише краплю крові пацієнта, дозволить оперативно регулювати дозування ліків. На роботу в Theranos стікалися представники найбільших проектів на кшталт Apple. Здавалося, що Theranos стане технологічним проривом.
Однак технологія, придумана Холмс, виявилася нежиттєздатною, і це не вдалося тримати в таємниці вічно. Коли інформація спливла, оціночна вартість компанії миттєво впала з $9 млрд до нуля.
Американський журналіст Джон Керрейру (John Carreyrou), вирішивши висвітлити історію злету і падіння Theranos, взяв понад 150 інтерв’ю, поспілкувавшись з 60 колишніми співробітниками стартапу. Книга стала бестселером Amazon і ось тепер дісталася України.
Сюжет. У 2014 році засновниця і виконавчий директор Theranos Елізабет Холмс була широко відома як «жінка — Стів Джобс». Її стартап обіцяв втілити в життя революційну медичну технологію, яка зробить аналіз крові більш швидкою і простою процедурою, яку можна проводити вдома. За підтримки інвесторів, таких як Ларрі Еллісон і Тім Дрейпер, Theranos продала акції в рамках раунду зі збору коштів, а компанія була оцінена в понад $9 млрд.
Однак багатообіцяючий проект виявився корпоративним шахрайством, побудованим на брехні, інтригах і маніпуляціях. Амбіції Холмс стали останнім цвяхом у труну Theranos. Незважаючи на декілька років наполегливої роботи, співробітникам стартапу не вдалося отримувати точні й правдиві результати кожного разу після взяття аналізу. Проблема була ось у чому: Елізабет Холмс наполягала, щоб усі маніпуляції проводилися з крихітною краплею крові, якої банально не вистачало для точного результату. Якщо вірити спогадам екс-співробітників стартапу, Холмс взагалі була одержима мініатюрністю. Вона вимагала, щоб і сам пристрій, і картридж, в який поміщалася крапля крові для аналізів, були непристойно компактними. Так честолюбство засновниці стартапу зіграло з нею злий жарт.
Деякий час, коли неефективність проекту вже стала очевидною, Холмс вдавалося приховувати це навіть від співробітників компанії. Колишні підлеглі та колеги з жахом згадують гнітючу атмосферу, постійне перебування під наглядом, постійні заборони на розголошення інформації та навіть на обговорення деталей проекту між співробітниками різних відділів. Повною картиною того, що відбувається, могла володіти лише сама Холмс, однак і це не врятувало нерентабельний проект — мильну бульбашку — від краху.
Вам сподобається, якщо: ви молоді та амбітні, а в центрі вашого персонального всесвіту — мрія відкрити свою справу і заробити на ній свій перший, другий і третій мільйон.
Вам не сподобається, якщо: ви не захоплені гонкою технологій і ніколи не цікавилися тим, як в Кремнієвій долині створюються гучні імена та масштабні проекти.
Головна причина прочитати: Кремнієва долина — блакитна мрія багатьох українських стартаперів. Кожен другий мріє про те, що його проект опиниться поруч з Apple і Google і, покинувши свій затишний офіс в кав’ярні неподалік, він зможе спілкуватися з геніальними умами XXI століття, створюючи історію за філіжанкою кави. Однак не всі стартапи Кремнієвої долини добре «закінчують», і історія Theranos тому доказ.
|