Позитивна сторона невизначеності: як шукати можливості у невідомому
Нова книга «The Upside of Uncertainty» являє собою всеосяжний посібник із сприйняття невизначеності та перетворення її на позитивну силу.
Чому нас так нервує невизначеність? Якщо ви оглянетеся на найзначніші події у своєму житті, особливо на ті, якими ви найбільше пишаєтеся — такі як великі кар’єрні досягнення, переїзд на нове місце тощо, — хіба всі вони не відбулися після періоду невизначеності?
Майже всі інновації, прориви, трансформації та зміни приходять лише після першого кроку до невідомості. Якщо ми прагнемо нових можливостей, нам спочатку потрібно пройти через невизначеність.
Але проблема в тому, що майже нікого з нас не вчили справлятися з невизначеністю. Це точно не та навичка, якій навчають у школі або передають батьки. У міру того, як наш світ стає все більш невизначеним, відсутність навичок роботи з незвіданим може призвести до тривоги, надмірної реакції і навіть до паралічу свідомості.
Але не все так погано. Професор INSEAD Натан Ферр (Nathan Furr) та підприємниця Сюзанна Хармон Ферр (Susannah Harmon Furr) виявили, що можна тренувати свою здатність справлятися з невизначеністю подібно до м’язів — як індивідуально, так і в команді. У своїй новій книзі «The Upside of Uncertainty: A Guide to Finding Possibility in the Unknown» («Позитивна сторона невизначеності: посібник із пошуку можливостей у невідомому») вони описують понад 30 інструментів, об’єднаних у «набір інструментів першої допомоги» для зустрічі з невідомим. Мета — допомогти тим, хто стикається з невизначеністю, знайти її «позитивну сторону».
Інструменти боротьби з невизначеністю розділені на чотири категорії: рефреймінг, праймінг, дії та підтримка.
Рефреймінг
Перший і найважливіший крок — переосмислити невизначеність. Дослідження показали, що те, як ви її описуєте, впливає на те, як ви думаєте, вирішуєте та дієте. Люди за своєю природою прагнуть вигоди і не терплять втрат. Наприклад, якщо лікування №1 для нового захворювання описане як ефективне на 95% порівняно з лікуванням №2, яке неефективне на 5%, ми з більшою ймовірністю виберемо лікування №1, навіть якщо обидва вони статистично абсолютно ідентичні.
Одним із інструментів рефреймінгу є підхід до нескінченної гри, розроблений професором та філософом Університету Нью-Йорка Джеймсом Карсом (James Carse). Ви живете своїм життям із «кінцевою» лінзою, де ви вчитеся і граєте за правилами, щоб перемогти? Чи живете більш «нескінченною» грою, де ви можете ставити під сумнів і змінювати свою роль, правила, межі і навіть ціль гри? Крім того, розгляньте можливість зміни кордонів — будь то географічні, технологічні чи особисті, пов’язані з інтелектуальними, соціальними, емоційними чи фінансовими аспектами вашого життя.
Праймінг
Праймінг, або налаштування себе на позитивний лад, робить невизначеність менш небезпечною, допомагаючи вам розвинути самопізнання та умови для реалізації нових проєктів або краще впоратися з несподіваною невизначеністю. Він починається з усвідомлення вашого прийняття (або неприйняття) цілого ряду ризиків, таких як фінансові, емоційні, соціальні, фізичні, інтелектуальні, політичні тощо. Із цим самоусвідомленням ви можете підвищити стійкість до ризику, приймаючи на себе менші ризики, навіть з іншої сфери, щоб збільшити вашу здатність приймати інші ризики. Інший спосіб — спростити собі життя завдяки аутсорсингу, щоб зосередити свої зусилля на вирішенні невідомого.
Частиною праймінгу є усвідомлення того, що навіть найбільші новатори серед нас мають межі того, скільки невизначеності вони можуть витримати. Новатори, такі як Стів Джобс (згадайте чорні водолазки), навчилися підтримувати постійні звички, розпорядок дня та ритуали як «врівноважуючі фактори невизначеності». Вони зміцнюють стабільність у деяких частинах їхнього життя, щоб урівноважити ті частини, які перебувають у постійному русі. Засновник Match.com Сем Яган (Sam Yagan) якось сказав:
«Мої найкращі друзі навчалися разом зі мною у середній та старшій школі. Я одружився зі своєю шкільною подругою... Враховуючи, з якою невизначеністю я [маю справу] на роботі, я менше шукаю її в інших сферах свого життя».
Дії
Щоб упоратися з невизначеністю, наступним кроком буде вжиття заходів. Дослідження авторів показує, що більшість успішних проривів та стартапів робляться не одним гігантським кроком, а за допомогою серії невеликих кроків та змін курсу на цьому шляху. Ми також вчимося у потужних акселераторів стартапів, що найкращий спосіб дізнатися про свій шлях у невизначеному середовищі — це поговорити з якомога більшою кількістю людей із різних верств суспільства — і якнайшвидше.
Одна з навичок, яка дає найбільшу силу, — налаштувати себе так, щоб ви не могли зазнати невдачі. Девід Хайнемайер Ханссон (David Heinemeier Hansson), творець повнофункціонального фреймворку Ruby on Rails і співзасновник кількох стартапів, таких як Basecamp і Hey.com, використовує підхід, який автори називають «цінності вище цілей». Замість того, щоб фокусуватися на меті (яка в умовах невизначеності є лише припущенням), він стверджує: зосередження уваги на досягненні ваших внутрішніх цінностей (які для нього включають розробку відмінного програмного забезпечення та етичну поведінку на ринку) гарантує, що ви зможете досягти успіху, незалежно від того, як відповідатиме зовнішній світ. Невизначеність найкраще усувається діями, але якщо ви робите це на основі своїх цінностей, таких як навчання, зростання, відкриття та життя, яке вам небайдуже, ви можете забезпечити свій власний успіх.
Інший інструмент — активувати та розблокувати те, що вже є, замість того, щоб винаходити нове рішення. Марія Монтессорі розробила однойменний метод навчання дітей молодшого віку, який активує та розкриває природну допитливість дітей з порушеннями інтелекту та розвитку — замість того, щоб «винаходити колесо».
Підтримка
Двома важливими складовими підтримки дій за часів невизначеності є емоційна гігієна та перевірка у реальних умовах. Нам потрібно звертати увагу на наші емоції — як на фізичну рану — щоб запобігти паралізуючій невпевненості в собі чи непродуктивним роздумам. У той же час визнайте, що провали та невдачі є частиною шляху навчання. Ще одна складова, якою ми часто нехтуємо, — це взаємодія з людьми, місцями та речами, які збільшують ваші шанси на стрибки у розумінні, зв’язку та інтуїції, які можуть змінити все.
«Наука сповнена невизначеності», — говорить Бен Ферінга (Ben Feringa), лауреат Нобелівської премії з хімії 2016 року за роботу над молекулярними машинами, — ті, які одного разу зможуть привести в дію нанороботів у вашій крові, щоб захистити вас від раку або полагодити труби у вашому будинку під час аварії. Коли його запитали, як він справляється з невизначеністю, що супроводжує наукові прориви, він пояснив:
«Якщо ви матимете справу з невизначеністю, ви зазнаєте невдачі», тому вам потрібно «стати стійким, щоб справлятися з розчаруванням, яке приходить із невизначеністю».
Це означає дозволити собі деякий час, щоб «переварити» невдачу, а потім запитати: «Чому я можу навчитися з цього? Який наступний крок, над яким я можу працювати?»
Ця здатність знаходити «перевагу за межами "провалу"» є одним із багатьох фреймів управління розчаруванням, які використовують новатори, щоб вистояти в американських гірках невизначеності з перешкодами та проривами.
Використання сили невизначеності
Хоч як це лякає, невизначеність може відкрити нові можливості, якщо ми навчимося з нею справлятися. Насправді це може зробити нас сильнішими, як стверджує Нассім Талеб (Nassim Taleb) у своїй книзі «Антикрихкість» (Antifragile). Питання, знову ж таки, яким чином? Крім стійкості, «переносимість» — це радикальне зрушення перед невизначеністю та підривами, коли ми трансформуємо її в нові можливості відкриття нових шляхів для переосмислення нашого життя.
Як мені використовувати цю невизначеність, щоб стати сильнішим? Яка можливість прихована у ній? Для тих, хто стикається із невизначеністю, це дуже важливі питання.
За матеріалами INSEAD Knowledge
|