«Leading Wisely»: як стати вдумливим лідером у неспокійні часи
У своїй новій книзі «Leading Wisely» гуру лідерства Манфред Кетс де Вріс (Manfred F. R. Kets de Vries) називає рефлексію і самопізнання королівським шляхом до мудрості — якістю, необхідною лідерам понад усе.
Нинішня одержимість бізнес-лідерів даними, яка тепер ще посилилася з опорою на алгоритми і штучний інтелект, може стати новою дурістю. Провал алгоритму британських іспитів A-levels 2020 року і фіаско Google з прогнозуванням грипу (від Flu Trends відмовилась у 2015-му) — лише два приклади того, чому алгоритми не можуть замінити критичне людське мислення, рефлексію і мудрість.
Нинішня бізнес-мантра, здається, звучить так: накопичуйте все більше і більше даних, і все стане зрозумілим. У своїй новій книзі «Leading Wisely: Becoming a Reflective Leader in Turbulent Times» («Керувати мудро: як стати вдумливим лідером у турбулентні часи») заслужений професор INSEAD Манфред Кетс де Вріс зазначає: хоча багато хто з нас живе з ілюзією, що набуття більшої кількості знань є панацеєю, «надто мало уваги приділяється більшому накопиченню мудрості — як приймати мудріші рішення». Визнаючи, що це важко визначити, він показує, що мудрість, яка йде зсередини, є важливим каталізатором ефективного використання знань — і що самі по собі знання є «безплідною пропозицією».
Надмірний акцент на даних — просіюванні минулого для прогнозування майбутнього (ключова помилка, допущена до пандемії Covid-19) — це лише одна з проблем. Кетс де Вріс нагадує нам про іншу, цитуючи британського філософа і математика Бертрана Рассела: «Проблема цього світу в тому, що дурні та фанатики завжди впевнені в собі, а розумні люди сповнені сумнівів». У світі, якому загрожують війни, пандемії та кліматичні зміни, не кажучи вже про численні помилки політичних лідерів, ми маємо гостру потребу в мудрому лідерстві на всіх рівнях — у тому числі і в бізнесі.
Автор використовує проникливі історії та цитати з широкого спектру духовних і культурних традицій — від Езопа до дзен — щоб допомогти визначити мудрість і проілюструвати описаний ним королівський шлях її здобуття. Експерт із лідерства, психоаналітик і коуч для керівників, він розглядає мудрість як універсальну потребу, але тут він фокусується на мудрості, оскільки вона ототожнюється зі стилем лідерства, який пронизаний глибиною і проникливістю; що надає пріоритет смиренності, судженню, емпатії, співчуттю і певній мірі «нічному баченню» — здатності «бачити те, що не так очевидно, і не бути обдуреним поверхневими речами».
У той час як знання походять від навчання (а тепер і від «машинного навчання»!), мудрість походить від досвіду і роздумів. Прагнення до мудрості — це шлях довжиною в життя, і, як і в будь-якій довгій подорожі, на цьому шляху будуть пастки, яких слід уникати. Першою з них є людська схильність до негативу — гніву, заздрості і жадібності, затаювання образ, боягузтва, перекладання провини тощо. Для подолання цих перешкод на шляху до мудрості автор звеличує цінність Золотого правила: ставитися до інших так, як би ви хотіли, щоб ставилися до вас. Тут він наголошує на важливості дійсно слухати і чути те, що говорять колеги, зберігаючи при цьому незалежний погляд.
Книга не є рецептом того, як бути споглядальним естетом, а радше про мудрість, яка керує рішучими лідерськими діями. Для того щоб мудрість поєдналася з правильними діями, Кетс де Вріс робить наголос на мужності, цитуючи Балтасара Грасіана: «Без мужності мудрість не приносить плодів». Потенціал мужності — відстоювати свої переконання, бути підзвітними, з ентузіазмом зустрічати виклики, свідомо обирати битви, бути наполегливими — є людською якістю, доступною для всіх.
Що є первинним — мудрість чи мужність — спірне питання: «Мудрість — це мужність», — сказав Софокл. У будь-якому випадку, ця мудра книга, яка на завершення показує, як мудре керівництво може принести щастя і реалізацію, є напрочуд стислим, багатим і глибоким посібником, що має цінність для всіх нинішніх і майбутніх лідерів. Кетс де Вріс, автор багатьох попередніх книг, каже, що ця книга «була в роботі дуже довго» — і вона дійсно була варта того, щоб на неї чекати.
За матеріалами IEDP
|