«Think This, Not That»: 12 ментальних бар’єрів, які перешкоджають особистісному зростанню
Наше мислення може працювати або на нас, або проти нас. Розум, сповнений фальшивих наративів — хибних переконань — не дасть нам розкрити свій потенціал. Якщо ці негативні переконання не піддавати сумніву, вони стануть саундтреком, за яким ми живемо, і заважатимуть нам рухатися в напрямку нашого найкращого «я» та змінюватимуть результат нашого життя.
У книзі «Think This, Not That: 12 Mindshifts to Breakthrough Limiting Beliefs and Become Who You Were Born to Be» («Думай так, а не інакше: 12 змін у свідомості, які допоможуть подолати обмежувальні переконання та стати тим, ким ви були народжені бути») Джош Екс (Josh Axe) наводить дванадцять ментальних бар’єрів, які перешкоджають особистісному зростанню та заважають досягненню успіху. Кожен з них пов’язаний із критичною зміною мислення — думати так, а не інакше, щоб переорієнтувати наше мислення і звільнитися від обмежуючих переконань.

Як подолати 12 ментальних бар’єрів
Зміна мислення 1: Зробіть прорив, звільнившись від обмежуючих переконань
Ми всі маємо обмежувальні переконання на кшталт «я не гідний або недостатньо хороший» чи «зі мною ніколи не трапляється нічого доброго». Переконання змінюють результат нашого життя на краще чи на гірше. Нам потрібно ідентифікувати наші переконання і визначити, чи служать вони нам на благо. Перехід від обмежуючих переконань до необмежуючих не схожий на клацання вимикача. Це процес, який відбувається по одному переконанню за раз.
Є одне застереження, коли йдеться про розпізнавання своїх переконань. Ви — це не те, що ви говорите, що будете робити; ви — це те, що ви насправді робите. Переконання — це більше, ніж ваші почуття або найглибші переконання. Вони узгоджуються з вашою поведінкою; вони вимагають дії.
ДУМАЙТЕ ТАК: Я можу, тому що...
А НЕ ТАК: Я не можу, тому що...
Зміна мислення 2: Перевизначте успіх як становлення, а не досягнення
Успіх — це те, ким ви стаєте в результаті того, що ви робите. «Коли ви акумулюєте досягнення, ігноруючи свій характер, це все одно, що будувати будинок на піску. Зрештою, він зруйнується і його змиє».
Джош Екс визначає успіх як максимізацію «ваших унікальних навичок для найбільшого блага». І це лежить в основі лідерства: «Ваш найбільший потенціал стосується не лише вас, а й нас усіх. Він полягає у впливі на інших. Йдеться про те, щоб стати найкращою версією себе, щоб мати найбільший вплив, допомагаючи комусь іншому також стати найкращою версією себе».
ДУМАЙТЕ ТАК: Найважливіше — це те, ким я стаю.
А НЕ ТАК: Найважливіше те, чого я досягаю.
Зміна мислення 3: Станьте самоусвідомленими, щоб потрапити туди, куди вам потрібно йти
Самоусвідомлення — це знання того, як вас сприймають, і що відбувається всередині вас — усвідомлення того, як ви схильні реагувати на те, що з вами відбувається. Це знання своїх сильних і слабких сторін. І, що важливо, це знання того, хто ви є зараз, аби стати тим, ким хочете бути.
Самоусвідомлення дозволяє вам переривати несвідомі, емоційні реакції і контролювати те, як ви реагуєте на навколишнє середовище — жити свідомо, а не на автопілоті. Екс каже: «Усвідомлення себе та інших змушує вас зупинитися і подивитися на потреби, які вас оточують, а не відвертатися в інший бік. Це звільняє вас від лещат власних інтересів».
ДУМАЙТЕ ТАК: Я самосвідомий і обираю не брехати собі.
А НЕ ТАК: Я волію жити на автопілоті, ніж дивитися правді в очі.
Зміна мислення 4: Знайдіть «чому» або ризикуйте все змарнувати
Ваше «чому» має пряме відношення до вашої мети. Навіщо ви існуєте? «Найкраща версія себе завжди починається з питання "чому"».
Осмислене життя будується на іншому фокусі. «Значна частина вашої життєвої мети полягає в тому, щоб бачити біль або потенціал в інших і діяти зі співчуттям, щоб задовольнити їхні потреби». Це не про вас. «Думка про те, що мета полягає в отриманні задоволення, не може бути більш далекою від істини. Дослідження доводять, що спроби продукувати це відчуття щастя насправді призводять до погіршення самопочуття і депресії».
ДУМАЙТЕ ТАК: Моє життя має цінність, сенс і конкретну мету — зробити цей світ кращим.
А НЕ ТАК: Я не маю мети і не маю сили, щоб щось змінити.
Зміна мислення 5: Перепишіть свою роль в історії
Незалежно від того, яку роль в історії ви відіграєте зараз, якщо вона вам не підходить, ви можете її змінити.
У своїй книзі «Hero on a Mission» Дональд Міллер (Donald Miller) описує чотири персонажі, яких ми граємо: жертва, лиходій, герой і провідник. Жертва — це персонаж, який відчуває, що у нього немає виходу — безпорадний і безсилий. Лиходій — той, хто принижує інших. Герой — людина, яка стикається зі своїми викликами і трансформується. Провідник — персонаж, який допомагає герою». Роль, яку ви обираєте, впливає на ваше життя.
Коли ви берете на себе відповідальність за свої обставини і робите радикальні дії, щоб змінитися, ви автоматично стаєте на місце героя. Саме так ви починаєте писати свою найкращу історію.
Деякі з найбільших героїв у вашому житті, ймовірно, ті, хто робив найпростіші речі; наприклад, з’являвся, коли ви цього потребували; підбадьорював вас, коли всі інші відходили; або заступався за вас, коли інші нічого не робили. Пошуки не обов’язково мають бути майже нездійсненною місією. Це означає з’явитися і звернути увагу на те, на що ти можеш вплинути, щоб створити кращий світ.
Яка ваша історія? Якщо це історія жертви, ви ніколи не виростете. Оберіть історію, яка трансформує вас.
ДУМАЙТЕ ТАК: Я можу володіти своєю історією і редагувати свою роль.
А НЕ ТАК: Я безпорадна жертва; все поза моїм контролем.
Зміна мислення 6: Зберіть команду, щоб здійснити свої мрії
Нам потрібна команда. «Життя краще з людьми, які роблять тебе кращим. Один із найефективніших способів залишатися на правильному шляху і досягати своїх цілей — це оточити себе людьми, які є більш дисциплінованими, ніж ви».
Подумайте про те, ким може стати ваша спільнота.
ДУМАЙТЕ ТАК: Життя краще з людьми, які допомагають мені розвиватися.
А НЕ ТАК: Життя краще на самоті.
Зміна мислення 7: Створіть непохитну ідентичність, щоб ніхто інший не зробив це за вас
Ваша ідентичність тримає вас на землі. Будьте свідомими щодо того, ким ви є, і будуйте на цьому фундаменті.
Я вважаю, що сучасну ідентичність сформували і створили чотири рухи: безбожництво, раціоналізм, романтизм і релятивізм. Ці чотири рухи призвели до основоположного принципу, який лежить в підвалинах сучасної ідентичності: наша життєва мета і місія повинні випливати лише зсередини нас самих і задовольняти те, що, на нашу думку, зробить нас щасливими, як правило, матеріалістичним і гедоністичним способом.
Виберіть свою ідентичність. «Коли ви думаєте про те, ким ви є, подумайте, чи обрана вами ідентичність змусить вас борсатися у швидкоплинних емоціях, бути прикутими до минулого, чи рухатиметься вперед до свого найкращого "я"».
ДУМАЙТЕ ТАК: З’ясувати, хто я є, важливо, тому що це визначає моє майбутнє.
А НЕ ТАК: Моя ідентичність змінюється залежно від соціальних конструкцій, думок інших людей і мого походження — і це нормально.
Зміна мислення 8: Викорінюйте вади, розвиваючи чесноти
Чесноти — це те, що формує наш характер і змінює нас зсередини. Особисті цінності будуються на чеснотах.
Сім чеснот — це мудрість, справедливість, самоконтроль, мужність, віра, надія і любов. Всі ці чесноти працюють разом, щоб застосовувати кожну з них у нашому житті на благо всіх. Наприклад, неможливо здійснювати справжнє правосуддя без любові.
Доброчесність — це більше, ніж просто бути хорошою людиною, це творити найбільше добро, яке є найлюблячішою річчю, яку ви можете зробити для всіх, хто вас оточує, і яка матиме довготривалий вплив на них. Найбільше добро можна творити, лише спираючись на чесноти віри, надії та любові.
Екс запитує: «Чи усвідомлюєте ви вади, які стримують ваш потенціал?»
ДУМАЙТЕ ТАК: Божественна ідентичність буде мотивувати мене жити і творити досконало, незалежно від того, хто за цим спостерігає.
А НЕ ТАК: Я роблю все найкраще, коли хтось це помічає.
Зміна мислення 9: Вимкніть думки і увімкніть принципи
Принципи керують застосуванням ваших чеснот. Принципи непідвладні часу. Думки, з іншого боку, приходять і йдуть. «Якщо ви хочете досягти успіху у стосунках, кар’єрі та здоров’ї, обирайте шлях, який ґрунтується на принципах».
Якщо ви будете слухати всіх і нікого, це заведе вас на хибний шлях. Секрет у тому, щоб слухати і наслідувати мудрих лідерів, які досягли найкращих результатів у своєму бізнесі, фінансах і стосунках.
Сьогодні ми часто говоримо про мою правду і твою правду або, точніше, мою думку і твою думку. Існує таке поняття, як абсолютна правда. «Моя правда зробить вас максимально комфортними. Моя правда змусить тебе змінитися. Моя правда залежить від того, що мені зараз буде добре. Правда веде до кращого результату в довгостроковій перспективі. Не шукайте свою правду; дійте з мудрістю і відвагою, щоб відкрити правду, яка веде до життя».
ДУМАЙТЕ ТАК: Принципи ведуть до успішного вибору.
А НЕ ТАК: Думки інших впливають на мої рішення.
Зміна мислення 10: Відмовтеся від страху, щоб увімкнути зростання
Сприйняття подій у вашому житті за принципом «все або нічого» є частиною мислення, заснованого на страху. Ви думаєте про досконалість, а не про зростання. Запитайте: «Що я можу зробити краще наступного разу?»
Ви живете в страху, тому що прив’язали подію (або серію подій) до своєї особистості. Оскільки ви настільки вкладені в підтримку цієї ідеї досконалості і ставите перед собою нереалістичні очікування, ви зробите все, щоб захистити свій образ «я», включаючи продовження брехні за будь-яку ціну. Ви не будете чесними ні з собою, ні з іншими. Ви ніколи не підніметеся вище поверхневого статусу, тому що ваша мета — не розвивати свій характер і навички, а досягати, виконувати і прибувати — принаймні, в очах інших.
ДУМАЙТЕ ТАК: Поразка може привести до процвітання.
А НЕ ТАК: Я повинен уникати невдач за будь-яку ціну.
Зміна мислення 11: Візуалізуйте, щоб реалізувати
Починайте, уявляючи кінцеву мету. Візуалізація — це спосіб побачити шлях до досягнення вашої мрії. Вона допомагає розставити пріоритети, що має найбільше значення, і відмовитися від відволікаючих чинників, які не приведуть вас туди, куди ви хочете потрапити.
ДУМАЙТЕ ТАК: Я можу мріяти про велике і досягти цього, якщо зроблю правильні кроки.
А НЕ ТАК: У мене надто багато справ, щоб мріяти про щось велике.
Зміна мислення 12: Розвивайте свій потенціал за допомогою позитивної наполегливості
Ми всі проходимо через спади, і якщо все, що ми робимо, — це зациклюємося на негативі, ми створюємо собі негативне життя. Існує таке поняття, як токсична позитивність. Це коли ви заперечуєте або спотворюєте реальність і покладаєтесь на банальності на кшталт «Все буде добре». З іншого боку, позитивна наполегливість — це сплав надії, сили духу і вдячності.
Надія — це «вибір думати і діяти всупереч негативу нашого теперішнього досвіду». Твердість — це «докласти всіх зусиль, щоб створити своє майбутнє». А вдячність — це цінування того, що ми маємо, і того, що є правильним, «і задіює багатство дрібниць».
Важлива внутрішня розмова. Скільки з того, що ви говорите, піднімає настрій і є позитивним? «Не кажіть собі нічого такого, чого б ви не сказали нікому іншому. Якщо ви не сказали б слова, які ви говорите собі, своєму найкращому другові, негайно припиніть цю негативну саморефлексію».
ДУМАЙТЕ ТАК: Я маю силу вибирати позитив.
А НЕ ТАК: Я перебуваю у владі всього, що ставить перед мною життя.
За матеріалами Leadership Now
|