Міф про раціональний ринок
The Myth of the Rational Market
Редактор Fortune Джастін Фокс (Justin Fox) висвітлює битву ідей навколо найіменитіших світових економістів та інвестиційних гуру. Ведучи хроніки народження та падіння теорії ефективного ринку, яка панувала у фінансовій сфері майже сторіччя, він пише книгу "Міф про раціональний ринок" (The Myth of the Rational Market), в якій йдеться про історію небезпек та ризиків, які підстерігали ринок завжди.
Книга розповідає про життя тих людей та ідей, які намагалися укріпити міф про сучасні фінанси та інвестиційний ринок, починаючи від Wall Street і закінчуючи економічною кризою сьогоднення. Це казка, проповідувана професорами, які хотіли щоб ідея вижила. Це історія еволюції Wall Street, влади ринку генерувати багатство та війни капіталізму із самим собою.
Гіпотеза ефективності ринку — найважливіша частина академічного фольколору, яка виникла ще у 1960-их роках в Університеті Чикаго — розвинулася у потужний міф. Вона стала рушієм умів, механізмом, який керував мільярдами доларів та був основним дороговказом для тисяч кар'єр. Ця теорія стверджувала, що ринок завжди правий, і що дії мільйонів раціональних інвесторів, кожен з яких намагається перехетрити іншого, завжди приводять до найкращого результату, який виливається у зростанні цінності акцій. Сьогодні цей міф почав розсипатися.
Відомий журналіст та автор колонки Джастін Фокс є представником нової хвилі економістів та науковців, які більше не стверджують, що інвестори раціональні чи що ринки завжди праві. Більшість із них сьогодні погоджуються з єльським професором Робертом Шіллером (Robert Shiller), який стверджував, що теорія ефективних ринків "це одна з найбільших помилок в історії економічної думки".
Сьогодні теорія ринкової раціональності уступає місце протилежній гіпотезі — людьскої поведінки, психологічної моделі прийняття рішень та ірраціональності ринків. Інвестори діють занадто швидко чи повільно, приймають нераціональні рішення, базуючись на неточних даних. Відповідно до цього діє і ринок. Він не раціональний. Він ірраціональний! І саме таким він буде протягом щонайменше наступного століття.
Ярослав Федорак, за матеріалами 800 CEO Read.
|