РЕЦЕНЗІЇ | Огляд книги 1 вересня 2016 р.

Як багаті країни збагатіли... і чому бідні країни лишаються бідними

Автор: Валерій Пекар
Джерело: Kyivstar Business HUB

Как богатые страны стали богатыми, и почему бедные страны остаются бедными (Эрик Райнерт)
ДЕТАЛЬНІШЕ ПРО КНИГУ
Питання, винесене в заголовок книги "Як багаті країни збагатіли... і чому бідні країни лишаються бідними" (How Rich Countries Got Rich... and Why Poor Countries Stay Poor), є одним з найбільш важливих для людства на сучасному етапі, оскільки від нього залежить не тільки життя мільярдів людей, але й проблеми війни та миру. Загальноприйнята точка зору, яку пропонують Світовий банк і Міжнародний валютний фонд, полягає у тому, що вільна торгівля призведе до підйому рівня життя у бідних країнах. Така думка базується на класичних ідеї Адама Сміта і Давида Рікардо про «невидиму руку ринку», яка сама все відрегулює. Однак на практиці чомусь виходить зовсім інакше: в результаті вільної торгівлі заможні країни стають ще багатшими, а бідні ще біднішими. Спроба спеціалізуватися на тому, що у кожної країни найкраще виходить і має мінімальні витрати, призводить до спеціалізації на бідності і невігластві. А підвищення якості освіти у таких випадках лише збільшує еміграцію.

Відомий норвезький економіст Ерік Райнерт (Erik Reinert) активно полемізує з так званим Вашингтонським консенсусом — точкою зору МФВ, МБ і плеяди нобелівських лауреатів з економіки. Він доводить, що дві крайності — капіталістичний лібералізм і соціалістичне планове господарство, незважаючи на прірву між ними, — обидва суть продукт одного й того ж хибного підходу до моделювання економічної реальності з допомогою аналогій із фізики та зайвого спрощення заради можливості використовувати математичний апарат. Райнерт пропагує Інший канон (історичний і прагматичний підхід до економіки на основі case studies), який у пошуках рішення, як країні розбагатіти, спирається не на абстрактні моделі, а на досвід інших країн, які розбагатіли у подібних умовах (із нобелівських економістів до Іншого канону із застереженням можна віднести Пола Кругмана).

І виявляється, що всі історії швидкого економічного підйому, від Венеції і Голландії, Англії і США до Німеччини і Японії після Другої світової, Сінгапуру та Південної Кореї (і навіть Чилі, хоча зазвичай думають інакше) — це історії державного втручання, продуманої промислової політики, протекціонізму і стратегічних інвестицій. Ідея нині непопулярна, але з історією важко сперечатися. Спочатку потрібно піднятися на ноги, стверджує автор, і тільки потім відкритися для вільної торгівлі, яка сприяє збільшенню багатства країн із однаковим рівнем розвитку, але скидає вниз відсталих і недорозвинених.

Інший канон ділить усі види діяльності на ті, що мають зменшувану віддачу (сільське господарство, видобуток і переробка сировини) і зростаючу віддачу (промисловість, хоча є винятки, і деякі види сільського господарства). Країна може розбагатіти тільки на видах діяльності із зростаючою віддачею і динамічною (а не ціновою) конкуренцією, які дозволяють у повній мірі розвернутися новим знанням, підприємництву та лідерству — всьому тому, що Ніцше називав «капіталізм духу і волі». Країни залишаються у бідності не через брак капіталу, а за відсутності точок програми — нерозвиненості промисловості із зростаючою віддачею. Видача таким країнам міжнародних кредитів є швидкий шлях до банкрутства.

Країни залишаються у бідності не через брак капіталу, а за відсутності точок програми — нерозвиненості промисловості із зростаючою віддачею.

Парадоксальним чином країни, що не мають ресурсів (Венеція і Голландія, а пізніше Японія і Швейцарія), виходять уперед, будучи вимушеними розвивати не тільки легкі сировинні галузі, а й складні інноваційні. Таких же результатів досягають багаті ресурсами країни, які жорстко обмежують владу великих землевласників і сировинних олігархів — від Флоренції до США після Громадянської війни. Сировинна економіка неминуче породжує феодалізм, а промисловість із зростаючою віддачею — середній клас, процвітання і демократію.

Книга Райнерта, на мій погляд, повинна стати настільною для всіх українських економістів та урядовців, адже Україна вже потрапила під «прокляття ресурсного багатства» своїх чорноземів і залишилася останньою великою немодернізованою країною Європи.



ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ:
КНИГИ ДЛЯ РОЗВИТКУ:
Не тупи. Працюй над собою, прокачуй свою крутість і отримай життя, про яке мрієш!Не тупи. Працюй над собою, прокачуй свою крутість і отримай життя, про яке мрієш!
Сила звички. Чому ми діємо так, а не iнакше в життi та бiзнесiСила звички. Чому ми діємо так, а не iнакше в життi та бiзнесi
Творча впевненість. Як розкрити свiй потенцiалТворча впевненість. Як розкрити свiй потенцiал

МЕТОДОЛОГІЯ: Стратегія, Маркетинг, Зміни, Фінанси, Персонал, Якість, IT
АКТУАЛЬНО: Новини, Події, Тренди, Інсайти, Інтерв'ю, Рецензії, Бізнес-навчання, Консалтинг
СЕРВІСИ: Бізнес-книги, Робота, Форуми, Глосарій, Цитати, Рейтинги, Статті партнерів
ПРОЄКТИ: Блог, Відео, Візія, Візіонери, Бізнес-проза, Бізнес-гумор

Сторінка Management.com.ua у Facebook    Менеджмент.Книги: телеграм-канал для управлінців    Management Digest у LinkedIn    Відслідковувати нас у Twitter    Підписатися на RSS    Поштова розсилка


Copyright © 2001-2024, Management.com.ua

Менеджмент.Книги

телеграм-канал Менеджмент.Книги Менеджмент.Книги — новинки, книжкові огляди, авторські тези і цінні думки з бізнес-книг. Підписуйтесь на телеграм-канал @books_management



➥ Дякую, я вже підписана(-ий)