РЕЦЕНЗІЇ | Огляд книги 1 вересня 2016 р.

Як багаті країни збагатіли... і чому бідні країни лишаються бідними

Автор: Валерій Пекар
Джерело: Kyivstar Business HUB

Как богатые страны стали богатыми, и почему бедные страны остаются бедными (Эрик Райнерт)
ДЕТАЛЬНІШЕ ПРО КНИГУ
Питання, винесене в заголовок книги "Як багаті країни збагатіли... і чому бідні країни лишаються бідними" (How Rich Countries Got Rich... and Why Poor Countries Stay Poor), є одним з найбільш важливих для людства на сучасному етапі, оскільки від нього залежить не тільки життя мільярдів людей, але й проблеми війни та миру. Загальноприйнята точка зору, яку пропонують Світовий банк і Міжнародний валютний фонд, полягає у тому, що вільна торгівля призведе до підйому рівня життя у бідних країнах. Така думка базується на класичних ідеї Адама Сміта і Давида Рікардо про «невидиму руку ринку», яка сама все відрегулює. Однак на практиці чомусь виходить зовсім інакше: в результаті вільної торгівлі заможні країни стають ще багатшими, а бідні ще біднішими. Спроба спеціалізуватися на тому, що у кожної країни найкраще виходить і має мінімальні витрати, призводить до спеціалізації на бідності і невігластві. А підвищення якості освіти у таких випадках лише збільшує еміграцію.

Відомий норвезький економіст Ерік Райнерт (Erik Reinert) активно полемізує з так званим Вашингтонським консенсусом — точкою зору МФВ, МБ і плеяди нобелівських лауреатів з економіки. Він доводить, що дві крайності — капіталістичний лібералізм і соціалістичне планове господарство, незважаючи на прірву між ними, — обидва суть продукт одного й того ж хибного підходу до моделювання економічної реальності з допомогою аналогій із фізики та зайвого спрощення заради можливості використовувати математичний апарат. Райнерт пропагує Інший канон (історичний і прагматичний підхід до економіки на основі case studies), який у пошуках рішення, як країні розбагатіти, спирається не на абстрактні моделі, а на досвід інших країн, які розбагатіли у подібних умовах (із нобелівських економістів до Іншого канону із застереженням можна віднести Пола Кругмана).

І виявляється, що всі історії швидкого економічного підйому, від Венеції і Голландії, Англії і США до Німеччини і Японії після Другої світової, Сінгапуру та Південної Кореї (і навіть Чилі, хоча зазвичай думають інакше) — це історії державного втручання, продуманої промислової політики, протекціонізму і стратегічних інвестицій. Ідея нині непопулярна, але з історією важко сперечатися. Спочатку потрібно піднятися на ноги, стверджує автор, і тільки потім відкритися для вільної торгівлі, яка сприяє збільшенню багатства країн із однаковим рівнем розвитку, але скидає вниз відсталих і недорозвинених.

Інший канон ділить усі види діяльності на ті, що мають зменшувану віддачу (сільське господарство, видобуток і переробка сировини) і зростаючу віддачу (промисловість, хоча є винятки, і деякі види сільського господарства). Країна може розбагатіти тільки на видах діяльності із зростаючою віддачею і динамічною (а не ціновою) конкуренцією, які дозволяють у повній мірі розвернутися новим знанням, підприємництву та лідерству — всьому тому, що Ніцше називав «капіталізм духу і волі». Країни залишаються у бідності не через брак капіталу, а за відсутності точок програми — нерозвиненості промисловості із зростаючою віддачею. Видача таким країнам міжнародних кредитів є швидкий шлях до банкрутства.

Країни залишаються у бідності не через брак капіталу, а за відсутності точок програми — нерозвиненості промисловості із зростаючою віддачею.

Парадоксальним чином країни, що не мають ресурсів (Венеція і Голландія, а пізніше Японія і Швейцарія), виходять уперед, будучи вимушеними розвивати не тільки легкі сировинні галузі, а й складні інноваційні. Таких же результатів досягають багаті ресурсами країни, які жорстко обмежують владу великих землевласників і сировинних олігархів — від Флоренції до США після Громадянської війни. Сировинна економіка неминуче породжує феодалізм, а промисловість із зростаючою віддачею — середній клас, процвітання і демократію.

Книга Райнерта, на мій погляд, повинна стати настільною для всіх українських економістів та урядовців, адже Україна вже потрапила під «прокляття ресурсного багатства» своїх чорноземів і залишилася останньою великою немодернізованою країною Європи.



ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ:
КНИГИ ДЛЯ РОЗВИТКУ:
Можливо все!Можливо все!
Витончене мистецтво забивати на все. Нестандартний підхід до проблемВитончене мистецтво забивати на все. Нестандартний підхід до проблем
Спершу найважливіше! Жити, любити, вчитися, залишити слідСпершу найважливіше! Жити, любити, вчитися, залишити слід

МЕТОДОЛОГІЯ: Стратегія, Маркетинг, Зміни, Фінанси, Персонал, Якість, IT
АКТУАЛЬНО: Новини, Події, Тренди, Інсайти, Інтерв'ю, Рецензії, Бізнес-навчання, Консалтинг
СЕРВІСИ: Бізнес-книги, Робота, Форуми, Глосарій, Цитати, Рейтинги, Статті партнерів
ПРОЄКТИ: Блог, Відео, Візія, Візіонери, Бізнес-проза, Бізнес-гумор

Сторінка Management.com.ua у Facebook    Менеджмент.Книги: телеграм-канал для управлінців    Management Digest у LinkedIn    Відслідковувати нас у Twitter    Підписатися на RSS    Поштова розсилка


Copyright © 2001-2024, Management.com.ua

Менеджмент.Книги

телеграм-канал Менеджмент.Книги Менеджмент.Книги — новинки, книжкові огляди, авторські тези і цінні думки з бізнес-книг. Підписуйтесь на телеграм-канал @books_management



➥ Дякую, я вже підписана(-ий)