Ми керуємо часом чи час керує нами?
В один день рух у транспортному потоці нагадує досконалу хореографічну композицію; в інший — продирання крізь джунглі. Сьогодні з вас б’є «фонтан» ідей — завтра джерело креативності таке ж сухе, як каміння в пустелі. Отже, аби все склалося добре, потрібно якомога точніше вибрати час? Ні, — вважає автор відомих бестселерів Деніел Пінк (Daniel Pink).
«Раніше мені здавалося, що найважливіше — це правильно вибраний час; тепер я переконаний, що вибір часу управляє всім» — пише Деніел Пінк у своїй нової книзі «When: The Scientific Secrets of Perfect Timing» («Коли: наукові основи ідеального вибору часу»). Йдеться про те, що кожний день нашого життя має прогнозовані коливання, котрі впливають на результати, яких ми хочемо досягти. Визнавши наявність цих коливань та використовуючи їх собі на благо, ми можемо підвищити свої шанси на успіх у роботі та приватному житті. Аргументуючи цю тезу, Пінк спирається на дані більш ніж 700 наукових досліджень, які проводилися у різних сферах людської діяльності.
Наприклад, три професори бізнес-школи вивчили 26 тис. обговорень прогнозів надходжень, які впродовж шести з половиною років проводилися в режимі телеконференції між керівниками 2 100 компаній, з одного боку, і інвесторами та аналітиками, з іншого. Як показали висновки дослідження: зміст розмов та їхній вплив на ціну акцій залежав від часу проведення конференції. Дзвінки, зроблені на самому початку дня, здебільшого, мали позитивний вплив на вартість акцій. Ближче до обідньої перерви результати погіршувались, далі спостерігався невеликий стрибок у бік підвищення, а після завершення робочого дня знов йшов спад. Пінк стверджує, що дані цього та багатьох інших досліджень, які згадуються в книзі, вказують на існування послідовних закономірностей у тому, як щодня протікає наше життя. Що б це не було — виробнича продуктивність, емоційний стан чи розумова діяльність — близько три чверті людей перебувають у найкращій формі в ранкові години, потім вона погіршується, а ближче до вечора знов йде на підйом. «Післяобідні години — це "бермудські трикутники" нашого дня», — пише Пінк.
У книзі наводяться дані щодо ДТП у різних країнах, зокрема, у Фінляндії, Франції, Ізраїлі, Великій Британії та США. Повсюди простежується одна закономірність: пік дорожніх пригод припадає на час між 14 та 16 годинами.
Післяобідні години — це "бермудські трикутники" нашого дня
Серед інших питань, які розглядаються в книзі, — те, як основні етапи діяльності (початок, середина та кінець) впливають на її результати. Середня часова точка має ефект будильника: в ній енергія або розсіюється, або активізується. Під час дослідження 46 тис. баскетбольних матчів NCAA за більш ніж десятирічний період було виявлено одну цікаву закономірність: команди, які в середині матчу програвали одне очко, з більшою ймовірністю здобували перемогу. «Уявіть, що ви програєте, але дуже мало; це "запалить" вас зсередини та, можливо, допоможе виграти національний чемпіонат», — зауважує автор.
І, нарешті, Пінк, описує світ даббавала — розносників гарячих обідів у Мумбаї. Шість днів на тиждень біля 5 тис. даббавала доставляють їжу співробітникам офісів та підприємств цього найбільш густозаселеного індійського міста. Вони забирають 200 тис. контейнерів з ланчами з домівок працівників, сортують їх та привозять до місця призначення. Потім повертають 200 тис. пустих контейнерів назад — за адресою, де їх було взято. Даббавала їдуть велосипедом або поїздом. У них немає жодної цифрової технології, але за точністю та вчасністю поставок вони можуть зрівнятися з FedEx та UPS. Це досягається за рахунок фіксованого ритму руху, сильно вираженого відчуття згуртованості та спільної цілі. Згідно Пінка, ці три елементи є основою синхронізації діяльності будь-якої групи.
Кожний розділ своєї книги Деніел Пінк завершує практичними порадами. Наприклад, щоб успішно подолати «бермудський трикутник», через який нам доводиться проходити щодня, автор рекомендує подрімати, а перед цим — випити каву. Чому? Потрібно десь 25 хвилин, щоб кофеїн спрацював. Саме такою має бути тривалість сієсти, яка дозволить повноцінно відновити сили.
За матеріалами strategy+business.
|